Härra Tee ja proua Kohvi Pajusi raamatukogus

Jaan Lukas  Vali Uudised (2018), 28. november, nr. 92, lk. 5.

Pisisaare külas asuvas Pajusi raamatukogus saab vaadata näitust „Härra Tee ja proua Kohvi", kus välja on pandud tee- ja kohvikannud.

Pajusi raamatukoguhoidja Sirje Nurka korraldab üht või teist liiki erinevatest aegadest pärinevate esemete näitusi peaaegu iga kuu. Nii on tehtud väljapanekuid kelladest, kapsariividest, hangudest jne.

„Ikka on soov mõelda välja midagi huvitavat. Kui palusin näitusele tuua kohvi- ja teekannusid, reageerisid kohalikud ja ka veidi kaugemad inimesed sellele palvele väga hea meelega. Kokku saime näituse jaoks ligi kolmkümmend kannu," rääkis Nurka.

Kunagine Pisisaare kooli dìrektor Elvi Roosimaa tõi näitusele aastakümneid vana metallist teekannu.   „Mulle on see kann kingitud. Kahjuks pole kaant enam alles," meenutas naine, „kurb, et kui inimesed ära kolivad viskavad nad mõnedki vanad asjad minema, sest kitsastes korterioludes on raske neid alles hoida. Ma ise hindan aga vanu asju väga." Roosimaa on töötanud õpetajana nii Pisisaares, Kalanas kui ka Tapikul.

Raamatukoguga ühes majas asuva kasutatud asjade poe müüja Elvi Luhamets tõi kodust näitusele mõned tänapäevasemad kohvikannud, mida kaunistavad erinevad mustrid. Ta näitas kannu, millel Adavere tuuliku logo.

„Üks keraamiline kann on mul ämma mälestus.

Mul oli väga tore ämm. Adavere tuuliku kannu sain aga tänu sellele, et kui ettevõte tookordsete omanike käes hingusele läks, müüdi kõik nõud maha oma töötajatele. Nii on mul kodus mitmeid selle tuuliku serviisidest pärit joogiklaase, liudasid, koorekannusid ja supitirinaid," rääkis Luhamets.

Nurka selgitas, et üks tuttav Eskust tõi näitusele uuema ja kauni välimusega punase kohvikannu. Eskust pärineb ka üks vanemat tüüpi teekann, mis võis olla ka veekann.

Näitust „Härra Tee ja proua Kohvi" saab Pajusi raamatukogus vaadata kuni 16. detsembrini.

Veel saab selles raamatukogus tutvuda fotonäitusega Põltsamaa raamatukogu reisiklubi liikmete tehtud loodusfotodest.