« Tagasi

Salongiõhtu külaliseks oli jutuvestja Piret Päär

Raimo Metsamärt Vali Uudised (2018), 16. november, nr. 89, lk. 5.

Põltsamaa raamatukogu salongiõhtud jätkuvad. Selle hooaja teiseks külaliseks oli jutuvestja, koolitaja ja spetsialist suulise pärimuse alal Piret Päär.

Jutuvestmisega oleme me tegelikult kõik kokku puutunud - lapsepõlves on kindlasti meile muinasjutte vestnud vanaema, vanaisa, ema või isa.

Piret Päär on lõpetanud Tallinna konservatooriumi lavakunsti kooli ning on töötanud Eesti Riiklikus Noorsooteatris kaks hooaega. „Tõdemus, et teatris peab mängima lugusid, mida ei tahaks ise kellelegi jutustada ega ka kuulata, viisid mind uutele otsingutele ehk tegelikult hoopis tagasi juurte juurde," sõnas Piret Päär. Pireti lapsepõlv oli aga vähemalt ühel põhjusel õnnelik: ta nautis praeguseks juba luksuseks muutunud lugude jutustamist, sest vanu küla- ja perepärimusi räägiti nii kodus kui külakogukonnas. Soki kudumine või villa kraasimine olid just sellised tööd, mis võimaldasid ka mõnusalt juttu vesta ning Pireti ema tegigi seda alati. „Lapsena arvasingi ma kaua aega, et töötegemine tähendabki lugude jutustamist," sõnas Piret. Tema sõnul seostusid rahuga ja tekitasid alati tunde, et kõik on hästi ka, kolm tegevust: naermine, laulmine ja vilistamine.

Kui ta juba täiskasvanuna kuulas uuesti vanu muinas-ja rahvajutte, suurenes huvi jutuvestmise vastu veelgi, lisaks tekkis soov neid teistega, eriti just täiskasvanutega jagada.

Traditsioonid ja koolis õpitu päädisid aga sellega, et tänaseks on Piret Päär vedanud pea 30 aastat Jutukooli ja kogu jutuvestmist Maarjamaal. Jutukool on tegelikult üks täiesti omamoodi kool, sest see ei koosne ainult jutuvestmistest, vaid siin korraldatakse lisaks veel suvelaagreid ja kursusi, kuulatakse loenguid ja kontserte ja tutvustatakse rahvajutukogumikke. Kogu sellel tegevusel on üks eesmärk - meelitada täiskasvanud tagasi jutuvestmise maailma ehk et nad suudaksid rahvajutte nii märgata, kuulata kui edasi anda.

Jutuvestmist sai aga veelgi edasi arendada. Kolm aastat tagasi asutasid Piret Päär ja tema sõpruskond Viljandimaal MTÜ Jutumaja, mille peamiseks eesmärgiks oli lugude jutustamise loomemaja loomine. Teisisõnu on selline koht hubane jutuvestmise pesa, kus on oma raamatukogu ning kus saab jutte kuulata ja esitada.

Raamatukogupäevade ajal andsid Põltsamaa valla raamatukogude külastajad teada oma selle aasta lugemiselamustest. Kokku täitsid vastava sedeli 182 raamatukogude lugejat ning salongiõhtul loosis jutuvestja Piret Päär välja nende vahel auhinnad, milleks olid raamatud ja 3 raamatukaupluse kinkekaarti.   Loosiõnne oli 25 külastajal. Raamatu võitsid 1 Pajusi, 1 Aidu, 1 Lustivere, 2 Puurmani, 4 Adavere, 4 Esku ja 9 Põltsamaa lugejat, kinkekaardid said Adavere, Aidu ja Lustivere lugejad.