« Tagasi

Raamatukogus avati fotonäitus Eestimaa kaunist loodusest

Taavi Kelder Vali Uudised (2018), 7. september, nr. 69, lk. 4.

Teisipäeval, 4. septembril avati Põltsamaa raamatukogu näituste-ja konverentsisaalis fotonäitus reisiklubi liikmete poolt nelja aasta vältel tehtud loodusfotodest. Näitusel näeb maalilisi vaateid Lõuna-Eestist, Pärnumaalt, Väinameres keset Suurt väina asuvalt Kesselaiu saarelt, Matsalust, Järvamaalt, Raplamaalt ning Peipsiveerest.

Põltsamaa reisiklubi alustas oma tegevust 2015. aasta algul. Nelja aasta jooksul on käidud reisidel nii Eestimaal kui Lätis. Üks esimesi reise korraldati näiteks Alatskivi lossi ja Peipsiveere vanausuliste juurde, edasised reisid viisid Narva, Lõuna-Eestisse, Järvamaale...

Toimunud on mitu ühist kokkusaamist ja teeõhtut, kus on kuulatud reisimuljeid ka maailma eri paikadest. Ühiseid fotonäitusi reisiklubi aga siiamaani veel korraldanud polnud.

„Reisiklubi on tegutsenud juba neli aastat. Mõtlesime, et miks mitte teha toimunud reisidest väike vahekokkuvõte - seekord siis looduspiltide kujul. Meile saadeti reisiklubi liikmete poolt tuhatkond fotot, millest sai tehtud valik, mida näitusel ka näha saab. Oleme reisiklubiga käinud neliteist korda väljasõidul, nendest kahel korral sõitsime Sigulda lillelaadale Lätti, ühel korral Tallinnasse, ühel korral koostöös kirjandusklubiga Vargamäele Järvamaal, kümme ülejäänud reisi on tehtud Eestimaa erinevatesse paikadesse," rääkis reisiklubi eestvedaja Rutt Rimmel.

Kindlasti ei jää see fotonäitus reisiklubi viimaseks näituseks - näitusi on plaanis avada veel. „Järgmisena on plaanis avada reisiklubilaste fotonäitusi koduaedadest või hoopis taluõuedest, loomaparkidest, lossidest, mõisatest või kirikutest kohtades, kus iganes me ka käinud pole," lausus Rimmel. Reisiklubi eestvedaja sõnul on Eestimaa loodus rikkalik ja maalilisi vaateid avaneb kõikjal - seetõttu võiks fotonäitusi korraldada ka tulevikus.

„Suur tänu kõigile, kes oma pilte fotokonkursile saatsid. Paraku oli fotode näitusele saatjaid vähevõitu, oleks oodanud fotosid rohkematelt reisiklubi liikmetelt," märkis Rutt Rimmel.

Näib, et kõige rohkem on reisiklubi liikmeid inspireerinud Lääne-Eesti ja väljasõit Kesselaiule. Üks autoreist, Põltsamaa raamatukogus teenindusspetsialistina töötav Sirje Tero on näitusele saatnud näiteks ülesvõtteid just mere äärest ja Peipsi rannikust. Näib, et autorit on inspireerinud meri ja mereäärne maastik. Üks tema fotodest on allkirjastatud: „Muinasjutulised moodustised Kessulaiu ürgmetsas". Rutt Rimmeli foto Kesselaiult kannab allkirja „Iidsed kaksikutest pärnapuud Kessulaiul". Saare lõunaosas kasvavate jämedamate pärnade ümbermõõt on kolm kuni neli meetrit.

Kesselaiu saart külastas Põltsamaa reisiklubi 2017. aasta suvel -väljasõidul tutvuti ka Läänemaa loodusega, külastades paiku, nagu Kullamaa, Lihula, Virtsu. Kesselaiu saarele sõideti kakuamiga Virtsu sadamast. Reisil Kesselaiule külastati ka Läänemaad ja Matsalu kaitseala. Rutt Rimmel on näitusel esindatud ka fotoga „Tuudi jõgi Matsalus Suitsu vaatetorni lähistel".   Näitusel näeb kauneid loodusvaateid ka rabast ja Vargamäe talu ümbruse maastikust. „Oleme reisiklubi väljasõitudel sattunud üha põnevamatesse paikadesse ja kindlasti korraldame väljasõite veelgi. Võib öelda, et on veel kohti, mida avastada, ja reisiklubi tegutseb kindlasti veel ka järgmisel aastal, oma viiendal tegevusaastal," ütles Rutt Rimmel. Fotonäitus „Eestimaa kaunis loodus reisiklubilaste silme läbi" on avatud 4. septembrist kuni 27. septembrini.