« Tagasi

Põltsamaa reisiklubi väisas Pärnumaad

Taavi Kelder Vali Uudised (2018), 17. august, nr. 62, lk. 5.

Põltsamaa reisiklubi 11. augusti väljasõit viis Lääne-Eestisse Pärnumaale. Reisil tutvuti peamiselt Tõstamaa piirkonnaga, mis sai eelmise aasta haldusreformi käigus osaks Pärnu linnast. Haldusreformi tulemusena on Pärnu linna omavalitsus nüüd territooriumi poolest sama suurel maa-alal kui New York, kuigi päris linnaks rabasid ja metsi lugeda just ei saa.

Jõudes Pärnu maakonda, oli esimeseks peatuskohaks Soomaal asuv Riisa õpperada. Matkarajal oli giidiks tuntud Soomaa ilmatark lndrek Hein, kes tutvustas raja äärde jäävaid sootaimi, Soomaa ajalugu ja rabaelu. Riisa õpperaja laudteel kõndides on võimalik kogu rabale ring peale teha - laudtee kogupikkus on 4,8 km. Raja äärde paigaldatud pinkidel on looduses matkajatel võimalik jalga puhata ja ümbruskonna loodust nautida, rajal on võimalik ka vaatetorni ronida, kust avaneb kaunis vaade rabamaastikule.

Järgmine peatus sai tehtud endise Audru valla territooriumil asuvas Tamme aiandustalus, kus tegeletakse ürdikasvatusega. Tamme talu perenaine Heli Viedehof tutvustas aias kasvavaid maitse- ja ravimtaimi ning nende kasutamist tee tegemisel või toidu valmistamisel.

Pärast Tamme talu külastust külastati ka Valgeranda, misjärel tehti pikem peatus metsade keskel Soomra külas asuvas eksootilises Vene talus. Tegu on tegelikult ajaloolise eesti taluga nimega

Sanga-Tõnise, kus tutvustatakse turistidele aga hoopiski vene rahvuskultuuri ja traditsioone - näiteks samovaris tee keetmist, külaliste vastu võtmist soolaleivaga jne. Kohapeal rääkisid vene taluelust Vene talu perenaine Ljubov Petrova ja noorperenaine Veronika Meibaum. Teel sai läbi põigatud ka Munalaiu sadamast, kus seisis parasjagu ka reisipraam Kihnu Virve, mis peab ühendust Manija ja Kihnu saartega.

Päev lõppes Mikkeni lambatalu külastusega, kus kasvavad Põhja-Euroopa lühisabalised ja villa-ja karusnahalambad, Gotlandi lambad ja Kihnu maalambad. Peale lammaste kasvab talus ka kitsi ja hobuseid.