« Tagasi

Väljasõit Lõuna-Eestisse

Toomas Reinpõld Vooremaa (2018), 14. juuni, nr. 67, lk. 3.

Põltsamaa raamatukogu rännuhuvilise direktori Rutt Rimmeli eestvedamisel korraldatakse erinevaid reise nii meie väikesel Eestimaal kui ka kaugemalgi. Tema eesvõttel Põltsamaa raamatukogu juures tegutseval reisiklubil on püihapäeval, 1. juulil kavas väljasõit Lõuna-Eestisse. Tänavune esimene reis tehti põhja poole, Vargamäe maile, nüüd võetakse ette sõit Lõuna- Eestisse. Esmalt tehakse peatus kuulsa Sangaste lossi juures, kus krahvilossiga tutvutakse giidi saatel.

Järgmisena peatutakse Pokumaal, kus ka täiskasvanutel on piisavalt uudistamist. Kui inimene armastab loodust ning kunstniku ja kirjaniku Edgar Valteri loomingut, siis on küllaga põhjust Pokumaaga lähemalt tutvuda. Sealses ürgses metsas kiigatakse sisse auväärse ajalooga hoonetesse ja seal saab ka Urvaste moodi lõunasööki. Sealkandis vaadatakse üle ka Eesti kõige vanem ja jämedam Tamme-Lauri tamm, mille sünniaasta on uuringute järgi 1326. aastal. Käiakse ka suurte metsade vahel asuvas Pähni külastuskeskuses ja võimsate metsakõlakodade juures kus saab kuulata tavapärasest võimsamalt metsa hääli. Seejärel sõidetakse Vittina lähedale proua Asta Tiksi Liivaku tallu. See kaunis kodu sai tunnustuse president Kersti Kaljulaidilt.

Edasi jätkub sõit Rõugesse, kus minnakse matkama sealsesse ürgorgu. Teekonnal läbitakse ka järsuveeruline Hinni kanjon, mis kujutab endast 15-20 meetri sügavust sälkorgu. Võimalus on ronida ka 30 meetri kõrgusele Pesapuu vaatetorni, kust avaneb vaade ööbikuorule ja kaunile Võrumaale.