« Tagasi

Optimeerimine Omniva moodi

Villu Päärt  Postimees (2018), 27. detsember, nr. 300, lk. 5.

Peaminister Jüri Ratas sai eelmisel nädalal Põltsamaal Keskerakonna jõulupeol kingituseks päev varem ilmunud Postimehe numbri.

Üleandjaks oli jõuluvanakostüümis Põltsamaa vallavolikogu esimees Andres Vään ja vana ajaleht pidi olema peaministrile ilmne vihje: riikliku postifirma Omniva ümberkorraldused on Põltsamaa piirkonna inimese viimse piirini välja vihastanud.

«Mul on nii kurb kuulata, kui naabrinaine räägib, et Vene ajal oli parem Aga tal on õigus, ajalehed jõudsid siis postkasti enne lõunat,» rääkis pensionär Aino Kasemets. Tema Põltsamaal Kooli tänavas asuvasse koju jõuavad viimasel kuul ajalehed heal juhul õhtul seitsme paiku, paaril korral juhtus see aga lausa pool kümme õhtul

Veed septembris olid lehed hommikuti postkastis kell kaheksa-üheksa.

Linna teises otsas elav Põltsamaa valla keskkonnaspetsialist Aim Valu ütles, et 21. sajandil on jõutud seisu, mis iseloomustab pigem ülemöödunud sajandit.

Möödunud neljapäeval kella poole neljaks pärastlõunal polnud lehed tema postkasti jõudnud. «Ma ei usu, et enne kaheksat-üheksat jõuavad,» ütles Valu.

Ta rääkis, kuidas on võtnud kastist eelmise päeva lehti, mis jõudsid kohale alles järgmisel päeval, läbiligunenuna. Tema postkast asub korter majas kindla katuse all Kuidas lehed märjaks on saanud, ei oska Valu seletada.

«Kas selline tagasikäik on tõesti ühele tänapäevasele Euroopa riigile kohane? Kande eest vastutav riigifirma Omniva on väitnud, et see on otsene ministeeriumi kokkuhoiu suunis,» lisas Valu.

Tema sõnul on paljudel küsimus, kas ajalehti on enam mõtet tellida, kui need jõuavad nii hilja kohale.

Posti sorteerimine lõpetati

Detsembri algul lõpetas riigifirma Omniva kulude kokkuhoiu eesmärgil Põltsamaal posti sorteerimise. Töötajad koondati ning ajalehtede sorteerimine viidi maakonnakeskusse Jõgeval.

Eriti veider tundub postiettevõtte selline samm Põltsamaa piirkonna kohaliku ajalehe Vali Uudised vaatevinklist. See kaks korda nädalas ilmuv 1,4-tuhandese trükiarvuga leht trükitakse Põltsamaal, veetakse siis õhtul 30 kilomeetri kaugusele Jõgevale ning peaaegu kogu lehe tiraaž veetakse järgmisel päeval uuesti Põltsamaale tagasi, kus see toimetatakse siis tellijatele laiali.

Eesti ajakirjanduse häll Põltsamaa asub Tallinna-Tartu maantee veeres ning neljast Eesti suuremast päevalehest kolme trükitakse Tartus, öötundidel vuravad autod gaas põhjas ajalehekoormatega põhja poole, kuid Põltsamaale jõuavad lehed lõpuks Jõgeva kaudu suure ringiga.

Põltsamaa vallavanem Margus Möldri ütles, et detsembri algusest saadik on inimesed otsivad abi, et vald Omnivat jõuliselt mõjutaks.

Paljud Põltsamaa elanikud on helistanud Omniva kliendinumbrile. See on pidevalt kinni, aga kui õnnestub liinile pääseda, siis ütleb teenindaja, et ettekirjutus on tehtud. Kuid olukord Põltsamaal püsib muutumatuna.

„Mul on olnud telefonivestlusi, ma kutsusin nad vaibale. Tulemus ei ole ikka selline, nagu tahaks," märkis vallavanem.

Põltsamaal asuva Jõgeva maakonna keskraamatukogu direktor Rutt Rimmel ütles, et veel varasügisel oli tal kodus värske leht tööpäeva hommikuti kell pool kaheksa. «Jõin kohvi ja lugesin lehte,» meenutas ta. «Ma olin sellega harjunud.»

Omniva optimeerimissammudega jõudis olukord selleni, et isegi raamatukogu, mis on kõige suurem ajakirjandusväljaannete tellija Jõgevamaal, sai selle päeva väljaanded kätte õhtul kella viieks. Raamatukogu sulgeb uksed tund hiljem.

«Eelmise päeva leht on järgmisel päeval vanapaber,» ütles Rimmel.

Paljud vanemad inimesed sõitsid ümbruskonnast bussiga Põltsamaale, et raamatukogus värskeid lehti lugeda. Õhtu jõudis kätte ja viimased bussid sõitsid tagasi, aga lehed polnud veel saabunud.

Vallavanema sõnul jõudsid ajalehed ja kirjad vallamajja samuti tihti pärast tööpäeva lõppu.

Kui vallavanem kohtus Omniva esindajatega, lepiti kokku, et lehekanderingides tehakse muudatused, raamatukogu, kool ja ametiasutused saavad lehed eelisjärjekorras. Postifirma on Põltsamaal tekkinud segadust valla vanemale põhjendanud tööjõunappusega.

«Ma saan aru ka, miks inimesi ei ole, kui tahetakse 700 euro eest kuus miinus maksud saada inimesi, kes lähevad öösel tööle, kellel on juhiluba ja kes on nõus raskeid pakke tassima,» sõnas vallavanem Möldri.

Endine olukord ei taastu

Omniva käis eelseisvaid muutusi vallas tutvustamas, kinnitades, et kvaliteedis midagi ei muutu, kõik võivad rahulikud olla.

 Viimasel kohtumisel vallavanemaga rääkisid Omniva esindajad, et seadust nad ei riku, lehed jõuavad sama päeva jooksul, nagu seadus ette näeb.

«Nad lubasid asja parandada. Aga endist olukorda taastada ei lubatud - seda, et hommikul oleks leht postkastis ja seda saaks kohvi kõrvale lugeda,» lisas Möldri.

Omniva kommunikatsioonijuht Kaja Sepp väitis, et tema teada on olukord juba paranenud.

Omniva meediasuhete juht Mattias Kaiv saatis lisaks kirjaliku teate, milles seisis: «Suurimaks Põltsamaa piirkonda viimasel ajal mõjutanud muudatuseks on olnud Põltsamaa jaotuspunkti sulgemine ning sellega kaasnenud kanderingide muudatus. Viimane omakorda tähendab, et muutub osade klientide posti kättesaamise kellaaeg.»

Kaiv kirjutas, et posti hilisem jõudmine pole seotud mitte töötajate koondamisega, vaid tingitud praegusest kande ümberkorralduste perioodist. Esiteks nõuavad muudatused harjumist ka töötajatelt, teiseks tuleb iga muudatuse käigus välja kohti, mida saab paremini teha.

Ajalehtede ja kirjade konkreetsesse postkasti jõudmise kellaaeg sõltub sellest, kas antud aadress asub kanderingi alguses või lõpus - paratamatult ei saa kõik kliendid olla esimesed, kes oma posti kätte saavad. Kanderingide muudatus tähendab, et mõni aadress võib hakata saama posti varasemast kellaajast hiljem, teised jällegi varem. Kogupildis toimub kanne endiselt lubatud kellaajavahemikus ning post jõuab inimesteni päeva jooksul.

«Töötame selle nimel, et Põltsamaa postkastid saaks täidetud kella 12ks. Raamatukogu külastajaid ootavad edaspidi endiselt värsked lehed, sest raamatukogu vajadustega arvestades tegime kandes täiendava muudatuse ning lehed jõavad sinna nüüd hommikul kella 9 paiku,» seisis Kaivi läkituses.