Raamatukogu korraldab nutiseadmete kasutamise koolituse

Taavi Kelder Vali Uudised (2018), 29. august, nr. 66, lk. 3.

Põltsamaa raamatukogus leiab oktoobris aset kaks tasuta "Nutiseadme ABC" koolitust algajatele ja vähekasutajatele. Koolitusel osalemiseks tuleb võtta kaasa oma nutitelefon või tahvelarvuti, vajalik on eelregistreerimine.

Tegemist on Nutiakadeemia koolitusprojektiga, mille eesmärgiks on parandada eestlaste digitaalseid oskusi. Projekti korraldab Vaata Maailma SA koostöös Swedbank Eesti AS- iga, SEB, Telia, Elisa ja SK ID Solutions'iga. Lisainfo ja koolitusele registreerimine on Nutiakadeemia veebiaadressi1. Nutiseadmete kasutamise koolitus ootab kõiki huvilisi, kes tunnevad end nutitelefoni või tahvelarvuti seltsis veel pisut ebakindlalt, kuid soovivad oma igapäevaseid toiminguid nende abil mugavamaks muuta. Ka ma ise olen enda arvates juba kogenud nutitelefoni kasutaja, kuid lähemal vaatlemisel selgub, et telefonis on palju niisuguseid funktsioone ja seadeid, millest ma suurt midagi ei tea," rääkis Põltsamaa raamatukogu direktor Rutt Rimmel, kes plaanib ka ise koolitusest osa võtta. Vilunumad nutiseadmete kasutajad on kutsutud osalema koolitusel, et vajaduse korral suunata mõne nutiseadmeid alles tundma õppiva sugulase, sõbra või tuttava, vanaema või vanaisa nutitelefoni kasutamist.

Esmaspäeval, 22. oktoobril ja teisipäeval, 23. oktoobril aset leidvatel koolitustel saab tutvuda nutiseadmete kasutamise põhitõdedega. Saab teada, mis on rakendused ja andmeside, kuidas otsida nutiseadme abil internetist infot, saata e-kirja või jagada fotosid. Kõike seda õpetatakse tegema turvaliselt. Tähtsaks osaks Nutiakadeemiast on ka Mobiil-ID ja Smart-ID kasutamise tutvustamine. „Nutiakadeemia koolitusel osalejad saavad vajalikud teadmised, et oma elu nutiseadmete abil lihtsamaks ja mugavamaks teha. Pärast koolitust on julgem tunne teha nutitelefonigavaadata tahvelarvutist videoid ning palju-palju muud," ütles koolituse kohta Nutiakadeemia projektijuht Kristi Kivilo.  

Koolitus kestab kaks ja pool tundi, vajalik on etteregistreerimine, mida saab teha raamatukogu koduleheküljel.

Koolitusest ühe osa moodustab ka nutiseadmete turvaline kasutamine. Tänapäeval on üha suuremaks probleemiks pigem see, et nutiseadmeid kiputakse kasutama ka seal, kus see häirib tähelepanu - autoroolis olles, rattaga sõites, ka jalgsi tänaval liigeldes ja sõiduteed ületades. Niiviisi on õnnetused kerged tulema, kuna ei keskenduta liikluses toimuvale.

„Telefonile keskendumine ümbruskonna jälgimise asemel on üsna levinud juba mitte ainult autojuhtide, vaid ka jalgrattaga sõiduteel liiklejate hulgas. Jalgrattaga sõidetakse juba keset teed, käed lenkstangi küljest lahti, pilk telefoniekraanil, mitte aga ettepoole suunatud. Niisuguste liiklejate tõttu peavad ka autojuhid rohkem valvsad olema, sest kunagi ei tea, kuhupoole või millal ratas järgmisena pöörab," nentis Põltsamaa Automi Liiklusklubi sõiduõpetaja Uno Allikhein.  

Tahaks tõesti vaid loota, et raamatukogus korraldataval nutikoolitusel räägitakse ka roolis telefoniga rääkimise ning sõnumite saatmise ja lugemise ohtlikkusest, kuigi see peaks igale nutitelefoni omanikule olema juba niigi selge. Telefonis asuvaid lisafunktsioone võib ju ka mitte osata, kuid valel ajal ja vales kohas nutitelefoni kasutades ohustame nii ennast kui ka kõiki teisi liiklejaid.