« Tagasi

Põltsamaa lasteraamatukogu sai 65- aastaseks

Raimo Metsamärt Vali Uudised (2018), 28. november, nr. 92, lk. 4.

Ehkki Põltsamaa raamatukogu oleks justkui pensionieas, ei tähenda see üldse, et oma tegevuses hillitsetud olekut näidatakse. Sünnipäeva puhul väisasid raamatukogu ka Toots (Viivi Tell) ja Kiir (Kristel Rohtla), kes jõudsid kohale õunu mugides ja millegi üle elavalt arutades.

Kui raamatu Kiir soovis kangesti üht ilusat poisslapse nime teada ja soostus Tootsi isegi pidusse kutsuma, siis nüüd otsis Kiir sama elavalt üht korralikku töökohta Põltsamaal. Toots aga ei olnud nõus vähema kui korvitäie õunte eest sõnagi poetama.

Õuntest hoolimata oli ülesanne ikka raske küll. Vallavalitsuses aetakse liiga seadusi taga, ühisgümnaasiumis on direktor paigas, Kiir aga ei soostunud vähema ametiga, lasteaiad on liiga vanad ja E-piimas peab vahetustega tööl käima ning Felixis on see va kuri inimene Lible juba ennast veini liini peale tööle sättinud – kuidagi ei ole võimalik sobivat kohta leida. Siis aga leiti koht, mis on õige magus - raamatukogu!

„Inimesed räägivad sageli, et loeksid küll raamatuid, aga ei ole aega. Lugege lasteraamatuid - elamus on garanteeritud, sest need raamatud teevad targemaks ja paremaks ka, pildid on veel pealekaubagi," sõnas laste kirjanduse spetsialist Nelli Orgmaa.

Lastekirjanduses on ilusad ajad

Õnneks ei ole nutiseadmete pealetung lugemishuvi ja rõõmu kaotada suutnud, kusjuures selles on oluline ja tänuväärne osa nii õpetajatel kui raamatukogu töötajatel. Seisavad ju nemad hea selle eest, et lapsed oskaksid muutuvas ajas ka raamatut väärtustada ja ei hakkaks sellesse halvasti suhtuma, sest tegelikult saavad mõnusasti koos eksisteerida nii arvuti kui raamat. „Koostöö lasteaedade ja kooliga on tõesti väga tähtis, lasteaia rühmade raamatukogus käimine näiteks on hästi populaarne. Teisisõnu tähendab see seda, et ei ole vist küll ühtegi mudilast, kes ei teaks, kus linnas raamatukogu asub," kinnitatakse mulle raamatukogust. Teinegi aspekt on rõõmustav - lasteraamatuid trükitakse tõesti lausa tohutul hulgal. Kui aastaid tagasi pidi sorteerimisega kõvasti vaeva nägema, leidmaks nende hulgast tõelisi pärleid, siis nüüd on olukord rõõmustavalt vastupidine - neid raamatuid, mis ei oleks head, peaaegu ei ilmugi. Tõlkeraamatutel jätab küll vahel kõnekeel soovida, kuid üldiselt on tase väga kõrge ehk kokkuvõttes on lastekirjanduses käes ilusad ajad. Kirjanikest on populaarsed näiteks Ilmar Tomusk, Piret Raud, Aino Pervik ja Mika Keränen.

Peagi on käes jõuluaeg. Ajast aega on kingikotti aidanud väärtuslikumaks muuta ka väike, aga samas kaalukas kingitus - raamat. Loodetavasti on see nii ka selle aastal Head lugemist!