« Tagasi

Lasteraamatukoguhoidja päev sai teoks Põltsamaal

Reet Vahersalu Raamatukogu (2017), nr. 6, lk. 39.

Jälle Põltsamaal! Esimest korda juhtus see aastal 1994, mil tähistati esmakordselt lasteraamatukoguhoidjate jaoks väga armsat hetke- saada kokku, vaadata korraldava raamatukogu tegemisi oma silmaga, vahetada vahetuid mõtteid kolleegidega ja unistada suurelt. Sündis lasteraamatukogutöötajate päev. Hoida ja kasvatada päeva suurust, koguneda septembrikuu 3. kolmapäeval- sellega oleme hakkama saanud!

Need pidulikud avasõnad lausus 20. septembril Põltsamaa Raamatukogu lastetöö spetsialist Nelli Orgmaa. ERÜ lasteteeninduse toimkonna juht Rita Raudsepp juhtis meie tähelepanu vanasõnale kui oled munenud, siis tuleb ka kaagutada. Ja nii kuulasime-vaatasime üle 2016. aasta tegemised. Aruannetest jäid kõlama järgmised mõtted:

  • Raamatukogutöötaja hoiab raamatuid ja juhatab lapsi nende juurde.
  • Raamatukogu ei ole ainult lugemisvara hankimise koht, vaid koht inimeste aitamiseks üleüldiselt.
  • Lugemise juurde tee leidmist hõlbustab meelitamine.
  • Raamatu laenutamiseni jõudmiseks tuleb raamatukoguhoidjal õige lähenemine leida.
  • Tunneme vastutust leida eale vastav õige raamat.
  • Laps hoolitseb ka teiste pereliikmete lugemisvara eest.
  • Kodul, koolil ja raamatukogul tuleb kokku hoida.
  • Uuendatud ruumides tulevad ka uued mõtted.
  • Kõik kohtumised kirjanikega annavad hea tagasiside.
  • Hästi toimivad suvelugemisprogramm, lugemiskoerad ja raamatukotid lasteaedadele.

On saanud tavaks, et igal sügisel kuulutatakse sellel üritusel välja ka auhinna Aasta lasteraamatukogu hoidja nominendid. Meie ees ekraanil vaheldusid pildid, millel olid Terje Jaamul, EIle Kasemets, Olga Lošakova, Lembi Oper ja KristeI Murel.

Terje Jaamul on töötanud Jüri Raamatukogus 17 aastat ning on võtnud raamatukogutöös südameasjaks töö lastega. Ta algatas lasteaialastele ürituste sarja Advendihommikud. Terje on igal aastal oodatud Rae valla lasteaedade luulekonkursi Riimiritsikas žüriisse.

Elle Kasemets on töötanud Tartu Linnaraamatukogus üle 20 aasta. Kõik need aastad on ta olnud seotud lastetööga. Lisaks lasteaialastele ja põhikoolide õpilastele külastavad Tammelinna harukogu ka Tartu Tamme Gümnaasiumi ning Tartu Täiskasvanute Gümnaasiumi õpetajad ja õpilased. Eelmisel aastal pälvis Elle lastekaitsepäeva tunnustusüritusel Lastega ja lastele muutuste looja eripreemia ning Tartu linna ja maakonna haridusteemalisel tänuüritusel auhinna Tartu linna hariduse sõber 2016. Olga Lošakova tutvustab Tallinna Keskraamatukogus eesti keelt emakeelena mittekõnelevatele lastele eesti keelt ja kultuuri. Ta viis läbi lasteaialastele eesti rahvakalendri tähtpäevi tutvustava üritusesarja. Koos lastega saavad eesti kirjandusest maitse suhu lapsevanemadki. Olga käekirjaks on kirjandusega seotud tegevused, mis lugemisoskuse ja -harjumuse kujundamise kõrval arendavad käelisi oskusi.

Lembi Oper on Harku Raamatukogu direktor. Lembi algatusel tuli Harku raamatukogus kokku laste lugemisring, kus ta kasutab juhendajana aktiivõppe meetodit. See meetod võimaldab lapsel areneda kirjanduse kaudu: see aitab probleemide lahendamisel ja maailma mõistmisel. Ringi kuuluvad lapsed, kellel on vaja lugemist harjutada. Seal on võimalik ka loetud raamatute üle arutleda. Loov lähenemine arendab oma arvamuse kujundamist ja väljendusoskuse parandamist. Ringi loomiseks saadi inspiratsiooni Aino Perviku raamatust Tähenärija ja Kriksakull.

Kristel Murel Rapla Keskraamatukogust oskab suurepäraselt läbi viia maakondlikke lasteüritusi. Aastaid on ta korraldanud emakeelt, kirjandust ja kodulugu käsitlevat põhikooliõpilaste mälumängu. Viimastel aastatel on see terve hooaja kestev ettevõtmine kolinud veebi ning kannab pealkirja Netikirjariin. Teine maakondlikuks kasvanud lastekirjanduse projekt on Suvraamat, mis sai alguse Rapla Keskraamatukogu lastetöötajate, sh Kristeli algatusel. Küllap on nominentidel mõtteid ja ideid veelgi, mida on tuleviku jaoks tallele pandud. Eesti Lastekirjanduse Keskuse arendusjuht Annely Kengsepp tutvustas järgmise hooaja plaane ja jagas positiivsusest pakatavaid emotsioone Laste Vabariigi teguderohkest suvest.

Lõpetuseks: tänagem Põltsamaa Raamatukogu toredasti korraldatud lasteraamatukoguhoidja päeva eest!