« Tagasi

Raamatukogul täitus järjrkordne aastaring

Raimo Metsamärt Vali Uudised (2017), 13. detsember, nr. 96, lk. 1, 5.

Ehkki kalendriaasta lõpuni on veel kolm nädalat aega, võeti eelmisel neljapäeval 7. detsembril Põltsamaa raamatukogus aasta kokku ning meenutati, milliseid sündmusi mööduv aasta sisaldas. Samuti tänati inimesi, kes olid oma tööga raamatukogu töösse oma panuse andnud ja aidanud selle muuta selliseks, nagu me praegu näeme.

Esimene oluline sündmus raamatukogu aastaringis sattus kohe aasta algusesse - seni Jõgeva maakonna keskraamatukogu nime asemele tuli uus ja kauaoodatud nimi - Põltsamaa raamatukogu. Uus silt veel valmis ei ole, küll aga kavand, nüüd jääb veel ära oodata hoone fassaadi värskendamine, et siis ka uus nimi täies hiilguses särada saaks.

Mõistagi ei ole ühe tänapäeva raamatukogu põhifunktsioonideks ainult raamatute laenutamine, uute soetamine ja nende vahendamine, kasutajatele pakutakse ka muid erinevaid teenuseid. Mõnda aega tagasi kõlanud multifunktsionaalse asutuse nime asemel räägitakse aina enam teenustekesksest asutusest, sestap on raamatukogus toimuvad näitused ja salongiõhtudki üheks osaks neist. Lisaks tavapärasele internetiteenusele pakuvad mõned raamatukogud Rutt Rimmeli sõnul ka küllaltki harjumuspäratut õmblusmasina kasutamise ja asjade laenutamise teenust.  

Selle aasta esimene üritus koosnes kahest osast, sest salongiõhtu külaliseks oli kunstnik Riho Luuse, ka sai näha tema postmarkide personaalnäitust, mis toimus üldse esimest korda. Tema kujundatud on postmarkide kõrval ka mitmed lauamängud ja meenemündid ning just Riho Luuse kavandi järgi valmib ka Põltsamaa raamatukogu uus nimesilt.

Aasta algusesse paigutus ka fotonäitus Livia Kääri töödest, kus oli kujutatud Põltsamaad läbi erinevate aastaaegade.

Erinevad näitused, klubiline tegevus ja   rohkelt külalisi

Salongiõhtud teevad alati põnevaks huvitavad külalised, üheks enam rahvast kokku meelitanud külaliseks oli poliitik Marju Lauristin, ka Põltsamaa oma inimesed on käinud salongiõhtutel külas, nii on oma luulekogu tutvustanud näiteks Heldur Lääne, kevadel aga tähistati kiriklas pidulikult kirjanik Henn-Kaarel Hellati 85. sünnipäeva. Etteruttavalt võib öelda, et juba on teada ka järgmine salongiõhtu külaline, sest veebruaris on huvitavaid mõtteid ja arvamusi lahti sõlmimas samuti väga tuntud inimene Ene Ergma.

Erinevad näitused moodustavadki suure osa raamatukogu argipäevast ning aasta jooksul on eksponeeritud rohkelt erinevatel teemadel erinevaid esemeid. On olnud võimalus vaadata näitusi, kil(l)e(r)kottidest, ridikülidest ja prossidest, hävitamisele kuulunud teatmeteostest valmistatud esemetest, Marko Matvere ümbermaailmareisist või inglitest. Just praegu on raamatukogus võimalik näha näitust saanitekkidest, mis on rohkem kui sajandivanused ja mis on valmistatud tolleaegsest ülikonnariidest, drapist ja kalevist.

Raamatukogus tegutsevad ka filmi- ja reisiklubi, hiljuti alustas tööd ka kirjandusklubi. Filmiklubis on peetud juba ka filmiööd, kus ärksamad filmisõbrad said kodu poole teele asuda kaugelt peale südaööd, samuti on olnud võimalus vaadata erinevaid filme nii kodu- kui välismaalt. Reisiklubi on aga juba staažikas, sest koos on käidud juba kolme aasta vältel, tavapäraselt korraldatakse kevadsügisesel perioodil väljasõite, pimedal sügisel ja külmal talvel meenutatakse aga reisimuljeid. Üheks selle aasta suviseks reisiks oli külaskäik Raplamaal asuvasse Luige tallu. Kui see nimi ehk enamikule meist mingeid assotsiatsioone ei tekita, siis tasub mainida, et see koht on Terje Luige elukohaks. Kui ka see nimi kohe meelde ei tule, siis just tema mängis kultusfilmis „Vallatud kurvid" kandvat rolli.

Raamatukogu töötajad on aga huvi tundnud, kuidas laabub töö raamatukogudes, mis asuvad Eestimaalt väljaspool, sestap külastasid Jõgevamaa raamatukogude töötajad sel aastal Leedumaad ja kaesid kolleegide tegemisi Panevežise ja Klaipeda raamatukogudes.

Kõige uuemaks kirjandusklubiks ehk pesamunaks on kirjandusklubi, mis alustas tegevusega sel sügisel ja mille eestvedajaks on endine eesti keele -ja kirjanduse õpetaja Helle Rümmel. Kirjandusklubi liikmed on kokku saanud juba kahel korral ning juttu on jagunud nii oma lugemiselamustest, uutest trükistest kui ka vanematest raamatutest.

Vahvaks traditsiooniks on kujunemas igasügisene mälumäng piirkonna ettevõtete ja asutuste vahel. Kaks mälumänguvõistlust on peetud, kusjuures küsimuste esitajateks on olnud kõikidele eestimaalastele teada ja tuntud inimesed lvo Linna ja Mart Juur. Ka see, et raamatukogupäevadel laenutavad raamatuid tuntud inimesed, on saanud traditsiooniks, mis on kestnud juba kümme aastat. Seekord olid raamatukogus oma oskusi näitamas uued mehed uutel ametipostidel -vallavanem Margus Möldri ja muusikakooli direktor Hannes Männik.

Kuna raamatukogul on olemas ka lasteosakond, siis saavad loomulikult ka lapsed osa erinevatest põnevatest tegevustest: näiteks igal aastal loevad teise klassi õpilased seitsmendikele ette luuletusi ning kuulavad külalisesinejate vahvatest tegemistest ning vaatavad lastefilme. Viimastena olid lastel külas näitleja ja stsenarist Martin Algus ning kirjanik Epp Petrone.

Rõõm raamatukogust

Raamatukogus toimuvatel üritustel on vist küll alati üheks raudkindlaks osalejaks endine õpetaja livi Tuvike. „Ma imetlen raamatukogu peret, kes õigel ajal suutis end rebida lahti maakonna raamatukogu nimetusest ja kuulutada end iseseisvaks Põltsamaa raamatukoguks," alustas livi Tuvike oma humoorikat sõnavõttu, teenides sellega ära kohalolijate aplausi. Tema sõnul olevat põhjapaneva ja sügava teadusliku uurimise tulemusel saavutatud iseseisvus põhiliselt ka tänu Pauligi kohvile (igapäevaste reklaamide kohaselt), seepärast sai ka raamatukogu iseseisvuse tähistamiseks paki kohvi. Prafraseerides Heinz Valku ehk öeldes „Ükskord me väsime niikuinii" andis proua Tuvike raamatukogu töötajatele turgutuseks ka kommikarbi.

Seega oli kõikidele osalejatele hea tuju loodud, edasi jätkus mõtetevahetus juba kohvilauas suurte tortide seltsis.