« Tagasi

Põltsamaa lasteraamatukogus oli külaliseks kirjanik Epp Petrone

Raimo Metsmärt Vali Uudised (2017), 29. november, nr. 92, lk. 4.

Kui ma raamatukogu uksest sisse astusin, oli kohtumine Epp Petronega juba alanud, parajasti luges kirjanik lastele katkeid oma raamatust „Hiir püksis." Põltsamaa raamatukogu lasteosakonnas on juba toredaks traditsiooniks, et teise  kuni kuuenda klassi lapsed, kes suve jooksul on kõige  usinamalt raamatuid lugenud, saavad sügisel kokku, söövad torti ja kohtuvad küllatulnud kirjanikuga.  Selline vahva traditsioon on  alguse saanud juba aastal  2003 ning külas on käinud  näiteks Piret Päär, Marika  Kalkun, Siiri Laidla, Ilmar Tomusk ja Anne Velli, eelmisel neljapäeval toimunud  kohtumisel oli külaliseks  Epp Petrone. Praegu on  lasteraamatukogu lugejate  kirjas rohkem kui 700 last.  Olenemata neti-ja nutiseadmetest on nende puudumisest, aga ajastaega  on olnud lapsi, kes saavad  raamatutega ruttu sinasõbraks, kui ka neid, kellele  raamatud suurt huvi ei  paku. „Tublimad lugejad on korraldanud isegi enda initsiatiivil võistluse, kes suve jooksul kõige rohkem raamatuid loeb," teab lasteosakonna töötaja Kristel Rohtla. Tema sõnul eelistavad lapsed tänapäevaseid ja piltidega lektüüre vanematele, tihedas kirjas ja kollakale paberile trükitud raamatutele. Näiteks Astrid Lindgreni  „Bullerby lapsed" on selline raamat, mida on aastate jooksul mitu korda välja antud, ning siin kiputakse mõnigi kord valima välimuselt õhemat raamatut, kuigi sisu on paksema ja  rohkete piltidega analoogiga sama.

Kivid, puud ja loomad 

„Väga tore kohtumine,"  nentis Epp Petrone, kelle sõnul on taolistel kohtumistel  kaks nägu - lapsed on kas  ükskõiksed või kõik soovivad kaasa rääkida. Seekord  oli jutlemise teemaks loomad ja prügi ning looduskeskkond. „Kõik tahtsid  üksteise võidu rääkida ja see  oli tegelikult vahva," oli Epp rahul ja asus lastele raamatutesse autogramme andma. Just eelmisel päeval oli ta käinud Tartus vaatamas üht prügiteemalist filmi, kus räägiti ka, millist ohtu kujutavad plastjäätmed lindude elule, ning otsustas oma loomajuttude kõrval tutvustada ka keskonnateemat meie tublidele lugejatele. ,,Ma soovin kirjutada lastele ka prügist raamatut ning kui on soov maailma  muuta, on kõige paremateks võitluskaaslasteks just lapsed," lausus Epp Petrone. Mis puutub lugemusse üldiselt, siis ehkki statistika kohaselt on naissoo hulgas rohkem lugejaid, on taolistel  kohtumistel aktiivsemateks küsimuste esitajateks just poisid.

Epp Petronel on parasjagu pooleli üsna mitu  raamatut, detsembrikuus jõuab aga poelettidele laste  muinasjuturaamat ,, Võlusõnad," täiskasvanud saavad  aga peagi lugeda raamatut  kalliskividest (ilmub raamatu teine osa). „Loomad, puud ja kivid on tegelikult üsnagi seotud. Mul on tegelikult juba lapsest saadik olnud kivide korjamise, puude kallistamise ja hiirepoegade koju tassimise komme, ühtäkki aga said just kivid prioriteediks," sõnab kirjanik, kes plaanib oma tulevikku siduda põhiliselt kirjatööga. Epp Petrone peab ka kivisid üheks osaks  keskkonnateemast, sest on ju kivid olnud planeedil Maa juba sünnist saati, mitte  siia viimasel ajal tekitatud. „Minu lapsepõlve mänguasi  oli ka kivi, sestap on see  tõesti väga jätkusuutev, sest  on ju esoteerilise moelaine  kõrval tegemist väga ürgse  asjaga," sõnab Petrone. 

„Põltsamaa on tegelikult  praegu minu jaoks päris tugevalt kaardil," sõnab Epp,  kes lävib tööalaselt mitme  Põltsamaa inimesega. Kuna  tema suguvõsa üks haru  on pärit Suure-Jaanist, on  Põltsamaaga kokkupuuteid  olnud ka varem. Kirjaniku  sõnul ei olegi ta väga palju  elus reisida soovinud, millegipärast on elu aga teda  erinevatesse kohtadesse viinud. ,,Kõige rohkem olen ma elanud USA-s ja see on kindlasti oma mõju avaldunud, sest ma julgen oma arvamust avaldada, teine suurem mõjutaja on olnud lndia ja kolmas Venemaa. India rahulikkus, spirituaalsus ja looduslähedus ning Ameerikast pärit usk maailma muutmisse - need ongi positiivsed mõjutajad."  

Kui Ameerika-teema on jõudnud mitmete raamatute  kaante vahele, siis Venemaa veel mitte, aga Epp Petrone kavatseb ka selle teoks teha. „Ka täna tuldi minu käest küsima, millal ilmub „Minu Ameerika" IV osa," lausus kirjanik. Kuna ta on sündinud Viljandis, siis ongi mulkide pealinn üheks tema lemmikpaigaks Eestimaal.  

Milliseid raamatuid nii lastele kui täiskasvanutele Epp Petrone sulest juba lähitulevikus ilmub, veel ei tea, igal juhul tasub seda põnevusega ootama jääda.