« Tagasi

Raamatukogupäevad lõpetati ühise viktoriiniga

Toomas Reinpõld Vooremaa (2017), lk. 6,

Oktoobris said teoks üleriigilised raamatukogupäevad, kus teiste seas korraldati sellel puhul erinevaid üritusi ka Põltsamaa raamatukogus. Tänavused raamatukogupäevad Põltsamaal lõpetati ühise suure mälumänguga, mis said teoks Põltsamaa noortekeskuses, kus mälumängu juhiks "kirjandusminister" Mart Juur.

Põltsamaa raamatukogu direktor Rutt Rimmel lausus üritust avades, et sellel aastal saab   raamatukogupäevade raames   toimuv mälumäng teoks juba   teist korda. Eelmisel aastal tuli   mälumängu võitjaks Põltsamaa    Kunstiseltsi võistkond. Tookord   oli mälumängu juhiks amastatud laulja lvo Linna.

Mart Juure isa oli pärit Põltsamaalt

Tänavust mälumängu juhtinud Mart Juur ütles, et ilmselt    on kohalikud noored häiritud sellest, et nende keskus üheks  õhtuks selliste inimeste poolt   on hõivatud, kellel aastaid   oluliselt rohkem turjal. Mart   Juur arvas, et küllap kannatavad noored ühe õhtu jooksul   sellise olukorra välja. "Kirjandusminister" tõdes enne   mälumängu juurde asumist, et   ees on ootamas pingeline õhtu,   sest küsimused ei ole kerged ja   mäng käib "mõisa" peale.     Mart Juure sõnul on tal hea   meel Põltsamaal viibida, sest tema isa oli Põltsamaalt pärit ning ka üks tema hea sõber on põltsamaalane. Mart Juure sõnul satub ta Põltsamaale harva, aga seda suurem on heameel, kui taaskord Põltsamaal saab olla.

Rutt Rimmel tuletas kohalviibijatele meelde, et Põltsamaa raamatukogu korraldas tänavu suvelugemise projekti, kus kümnel teemal oli lugemiseks välja pakutud kolmkümmend raamatut ning kümme raamatut laenutanud inimesed osalesid loosimises. Loosiauhinnad olid välja pandud erinevate  ettevõtete poolt ning kus fortuunaks oli Mart Juur.

Seekordses mälumängus osales 14 kolmeliikmelist võistkonda. Küsimused olid koostanud  Põltsamaa raamatukogu töötajad. Küsimusi oli n-ö seinastseina ja küsimustele sai vastata  ette antud variantide hulgast võistkonnale õigena tunduva variandi vastuseks esitades. 

Üks küsimus kõlas nii: 1985.  aastal on Jõgevamaalt leitud  Euroopa noorimaks peetud  mammuti kaks purihammast ja mõned luud. Missugusest  piirkonnast need leiti? Vastuse  variantidena olid välja pakutud: Puumanist, Põltsamaalt  Pajusist, Tabiverest.

Üks Jõgevamaad puudutav  küsimus oli niisugune: 1980.  aasta olümpia purjetamisregatt  toimus Tallinnas. Olümpiatule  süütamisele Pirital eelnes tõrvikutega teatejooks läbi Tallinna, millest võttis osa ka Jõgevamaa esindus. Kes kandis rajooni  esinduse tõrvikut? Vastuse variantidena olid välja pakutud:  Kuno Ämarik, Jaan Schmidt, Villu Ojassalu, Ants Paju. Lisaks võistkondadele oli võimalus  küsimustele vastata ka pealtvaatajatel, keda oli viktoriini jälgimas ca 40 inimest.

Valikvastusega võib ka  kogemata täppi minna

Võiduka võistkonna liige  Põltsamaa linnasekretär Tiia  Vahter võistkonnast Linnavalitsus lausus, et aasta tagasi  läksid nad mälumängust osa  võtma raamatukogu kutse peale ja nüüd tuli sellel osalemine  loomuliku jätkuna aasta tagasi  alguse saanud traditsioonile. 

Peale Tiia Vahteri kuulusid  võistkonda veel linnavalitsuse  heakorraspetsialist Riivo Lehiste ning haridus- ja kultuurinõunik Kadri Suni. Tiia Vahteri  sõnul on Riivo Lehiste juba kogemustega mälumängur.

Sama koosseisuga osales  Põltsamaa linnavalitsuse võistkond raamatukogupäevade  raames läbi viidud mälumängul ka aasta tagasi. Tiitlit küll  tänavu neil kaitsta ei tulnud,  sest aasta eest tulid nad teiseks.  Tiia Vahteri sõnul tema küll  mälumänguks spetsiaalselt ei  valmistunud, aga võistkonnakaaslaste eest ei oska ta vastata.

Vahteri hinnangul oli küsimuste hulgas erineva raskusastmega küsimusi.

Samas ei ole raamatukogupäevade raames toimuv  mälumäng traditsiooniline, kus endal tuleb vastused välja  mõelda, vaid need on valikvastustena ette antud. Valikvastuste puhul võib vahel juhtuda, et  vastatakse õigesti mitte vastus  teades, vaid kogemata.

Tiia Vahter tõdes, et seekord me mälumängu alguse osa oli nende võistkonna jaoks küllal  nutune, mistõttu tuli võit tõsise üllatusena. Linnasekretär  märkis, `et tänavu oli ilmsel  võistkondi rohkem osalema  kui aasta tagasi.

Tema sõnul on ju tore oma  kogukonnakaaslastega aasta  kord niisugusel moel kokki  saada ja natuke tõsises ning  natuke lustakas mälumängu  kaasa lüüa. Seda Tiia Vahte  lubada ei oska, mis aasta pärast  saab, sest Põltsamaa linnavalitsust siis enam ei ole. Head  kaaslastega mõnusas suure  seltskonnas on ta valmis ka aasta pärast samasuguse kolmikuga mälumängus osalema, kui  ka kaks ülejäänud võistkonna  kaaslast seda soovivad.

Rutt Rimmeli sõnul saab  aasta tagasi alguse saanud  mälumängust kindlasti traditsioon, mida korraldatakse raamatukogupäevade raames ka  edaspidi. Mälumäng saab teoks  piduliku õhtuna, kus põnevust  ja kaasaelamise võimalust  pakutakse nii võistlejatele ka  pealtvaatajatele. Raamatukogupäevade raames laenutasid eile Põltsamaa raamatukogus raamatuid äsjastel kohalikel valimistel enim  hääli kogunud SDE nimekirja vallavanema kandidaat Margus Möldri ja lasteosakonnas Põltsamaa muusikakooli direktor Hannes Männik.