Raamatukogus volditi paberist taieseid
Taavi Kelder Vali Uudised (2017), 29. september, nr. 75, lk. 4.
Põltsamaa raamatukogus leidis teisipäeval, 26. septembril aset Eesti trüki-ja paberimuuseumi poolt korraldatud vanapaberi taaskasutuse töötuba, mille käigus volditi paberist taieseid. Töötoas osalesid Põltsamaa ühisgümnaasiumi 4.-6. klasside õpilased.
Kasutuseta jäänud vanade raamatute saatus võib olla erinev. Üksjagu raamatuid jääb kindlasti kusagile aita, kolikambrisse või keldrisse tolmu koguma, olgu nendeks siis vanad nõukogudeaegsed entsüklopeediad, Lenini teosed või ilukirjandus.
Vanu raamatuid, nii ilukirjandust kui ka teatmeteoseid, leiab hulgaliselt antikvariaatidest, kuhu neid järjest juurde tuuakse. Raamatuid visatakse ka lihtsalt ära - prügikasti.
Samas võib vana raamat olla kasutusel ka taaskasutusmaterjalina - paberist võib üht-teist põnevat meisterdada, et vältida vanapaberi minema viskamist.
Teisipäeval toimus Põltsamaa raamatukogu lasteosakonnas algklasside õpilastele mõeldud töötuba, kus teemaks oligi paberi taaskasutus. Üritusel oli nii teooria pool kui ka praktiline tegevus - vanapaberist voltimine ning seeläbi põnevate taieste loomine. Kohal olid Eesti trüki- ja paberimuuseumi asutaja Anne Rudanovski ja muuseumitöötaja Evelin Reemann.
Anne Rudanovski sõnul on vanadest raamatutest enne, kui need täiesti ära visatakse, võimalik siiski üht-teist kunstilist valmistada, näiteks kaunistusi teha. Vanu raamatuid koguneb aja jooksul järjest juurde ning midagi nendega peale hakata lõpuks tuleb, nentis ta.
„Küllap on kõigil kodus raamatuid, mis on üle jäänud. Võib juhtuda, et raamat või selle sisu on vanaks jäänud. Tallinnas on olemas lausa selline koht, kuhu tuuakse üle Eesti vanu raamatuid - lausa massiliselt. Tegu on hoiuraamatukoguga, kus asub kastide kaupa vanu teoseid," kõneles Anne Rudanovski ning lisas:
„Paljusid raamatuid trükiti lihtsalt omal ajal niivõrd suurtes kogustes. Osa raamatuid on omal ajal trükitud kogustes, mis on kümneid kordi suuremad kui praegused tiraažid - kui praegu on raamatute tiraažid tavaliselt tuhande ringis, siis vanasti oli raamatute tiraaž näiteks 30 000. Esimeste entsüklopeediate tiraaž oli üle kahesaja tuhande eksemplari, võib lausa öelda, et peaaegu igas Eestimaa kodus olid entsüklopeedia esimesed köited olemas sellal, kui neid esimest korda välja andma hakati."
Kui tekib küsimus, mida vanade raamatutega peale hakata, kui neid enam ei kasutata, siis üks variant on taaskasutus. Vanapaberile tuleb leida mingi uus otstarve.
„Raamatul on paljuski ka sümboolne tähendus - ta esindab midagi, mis puudutab inimkonna väärikat poolt - poeesiat, luulet jne. Kui meil on vana raamat, siis tekib küsimus, et ehk saab sellest enne ära viskamist midagi teha. Üks variant on teha kujundeid ja skulptuure, voolida paberist taieseid," sõnas Rudanovski.
Raamatukogus toimunud töötoas tegeleti paberimuuseumi entsüklopeediate (ENE 4.-6. köite) lehekülgedest pisiskulptuuride -väikeste kuupide - voltimisega. Voltimiseks kasutatud entsüklopeediad sattusid paberimuuseumisse Tartu hoiuraamatukogust, kuhu need on kokku toodud erinevatest raamatukogudest üle Eesti (raamatukogudel enam nõukogudeaegseid entsüklopeediaid vaja pole).
„Tegu on vanade entsüklopeediatega, mille ühte köidet on trükitud 220 000 eksemplari. Kuna meile on toodud neid paberimuuseumi nii suurel hulgal, siis otsustasime midagi nendest raamatutest teha -nii kasutame neid töötubades voltimiseks j a skulptuuride moodustamiseks," sõnas Anna Rudanovski.
Paberimuuseum asub Tartus ning selle eesmärgiks on tutvustada laiemale huvilisteringile paberi ajalugu ja traditsioonilisi kasutusviise ning paberitööstuse tehnoloogiaid. Muuseum korraldab ka õpitubasid ja kursusi nii noortele kui täiskasvanutele.