Suvi mõjutas raamatukogu külastatavust
Helis Rosin Vali Uudised (2017), 1. september, nr. 67, lk. 5.
Põltsamaa jõe läheduses paiknev Põltsamaa raamatukogu on paljudele inimestele oluline sihtkoht, kust aeg-ajalt meelepärast lugemisvara võtta. Nii kasvabki iga aasta lõpuks laste osakonnast laenutanud laste arv 700ni ja täiskasvanute osakonnas laenutajate arv tuhandeni. Kuidas aga mõjutas suvi lugejate valikuid?
Laste osakonnas korraldati ka tänavu suvelugemise mäng. „Valisime klasside kaupa 10-15 raamatut, mida lapsed võiksid lugeda. Valisime uuemad ja huvitavad raamatud ja trükkisime nimekirjad välja," selgitas Põltsamaa raamatukogu lastekirjanduse spetsialist Nelli Orgmaa. Need raamatud seisavad praegugi eraldi raamaturiiulil, sest suvelugemine ei ole veel lõppenud.
„Suvelugemine algas esimesest juunist ja kestab oktoobri alguseni. Sel aastal on lugejatel ka passid, mille taha kleebitakse iga loetud raamatu eest kleeps. Suvelugemise mäng lõpeb novembris peoga, kuhu kutsume tublimad raamatute lugejad," lisas Orgmaa. Soovituslike raamatute nimekirjad on tehtud kuni 9. klassini, arvestust peetakse kuni 6. klassini.
Laste suvisest lugejarekordist raamatukogu töötajad rääkida ei taha, sest kui laenutatud raamatute arv läheb väga suureks, ei ole tegemist mitte tubli lugeja, vaid hoopis tubli raamatute koju kandjaga. „Number ei ole näitaja," tõdes lugejateenindaja Viivi Tell. „Suvelugemises on laps lugenud 15-16 raamatut. Samas on nad ka ausad, et seda raamatut ma ei lugenud ja kleepsu selle eest ei võta," täpsustas ta. Üldine praktika on aga see, et 2.-3. klassi õpilastele kirjutatud raamatud on õhemad ja lühemad võrreldes 5.-6. klassi lugemisvaraga ja seetõttu jõuavad nooremad ka rohkem lugeda.
Mis toob aga naeratuse raamatukogutöötaja näole? „Üks väike 3. klassi tüdruk luges suvel siin raamatuid ja ütles: „Väga hästi valitud raamatud." Mina valisin need raamatud välja ja olin väga rõõmus seda kuuldes," tõdes Tell.
Kui laste osakonnast laenutatakse suvel peamiselt suvelugemise mängu raamatuid, siis täiskasvanute osakonnas laenutatakse soovitatud kirjandust vähem. „Lugejamängu „Lugedes võidad" kirjandust loetakse, aga mitte massiliselt. Eks see valik, mis seal on, on paljudel juba loetud," täpsustas teenindusspetsialist Aive Nurmekivi.
Populaarseim on kodumaine kirjandus.
Täiskasvanute osakonnas on viimase kuu jooksul enim raamatuid laenutanu rekord 49 raamatut, teist-kolmandat kohta jagavad 29 raamatut laenutanud lugejad. Viimase kvartali enim loetud raamatud olid kõik meesautorite kirjutatud: 1.-2. Mart Sander „Litsid" I ja ll, 3. Mihkel Raud „Kus ma olen ja kuidas sina võid palju kaugemale jõuda", 4. Alex Lepajõe „Põgenemine" ja 5. Stig Rästa „Minu Kennedy".
Igas kuus tuleb täiskasvanute osakonda ligi sada uut raamatut ning 50 ajakirja ning laste osakonda saabub igakuiselt keskmiselt 40 raamatut pluss mõned ajakirjad. Raamatukogu töötajad on täheldanud, et lapsed raamatukogus ajakirju eriti ei loe. Laste jutu põhjal oletavad raamatukogu töötajad, et osal lastest on ajakiri juba koju tellitud.
Kuidas on suvi mõjutanud Põltsamaa raamatukogu külastatavust? „Suvel on raamatukogus teistsugune lugejaskond -käivad need, kes on vanemate või vanavanemate juurde Tallinnast-Tartust tulnud. Käivadki suvel puhkuse ajal laenutamas. Põltsamaalane on suvel üldiselt oma aias tegutsemas," ütles Nurmekivi. „Üks proua käib raamatukogus aga näiteks iga päev. Samas mõjutab külastatavust ka silla ehitus: paljud pensionärid tulid kevadel ja ütlesid, et nad ei hakka ringiga sõitma. Et tulevad jälle siis, kui sild valmis," tõdes teenindusspetsialist Nurmekivi.
Laste osakonnas laenutatakse suvel peamiselt suvelugemise raamatuid. „Tänavu toimib suvelugemine paremini kui eelmisel aastal. Muidu oleks lugejaid ikka märgatavalt vähem. Lastel tekib hasart, et sõbral on rohkem kleepse, ja siis on ka motivatsioon ise rohkem lugeda," kirjeldas laste osakonnas toimuvat Nelli Orgmaa.
„Räägitakse, et on probleem, et lapsed ei loe," tõdes Orgmaa. „See on probleem ka täiskasvanute seas, ei saa lapsi süüdistada," täiendas Tell. Samas peavad raamatukogu töötajad lugemist eluliselt vajalikuks tegevuseks. „Iga inimene ei mängi viiulit ega oska matemaatikat, kas lugemine on siis tähtsam? Tegelikult ikka on, ta annab lastele suhtlemisoskuse, arvutikeel mõjutab lapsi väga palju," võttis lugemise tähtsuse kokku lastekirjanduse spetsialist Orgmaa.
Raamatuid tasub hoida
Raamatute laenutamisega kaasneb aga üks probleem: raamatuid ei jätku kõigile korraga. „Praegu on selline aeg, kui võtame raamatuid 1-2 eksemplari sisse. Ei ole enam neid aegu, kui oli 6-7 eksemplari ühte raamatut," tõdes Orgmaa. Olukorda aitab aga leevendada maakonnasisene raamatukogudevaheline laenutus, vajalik raamat tellitakse mõnest ümbruskonna raamatukogust.
Käesolevat suve ilmestas ka näitusesaalis olev Jõgeva õpilase Elisabet Heina näitus, mida agaralt külastati. „Ta on meie raamatukogu töötaja lapselaps, kes nooremana sageli siin viibis ja me kutsumegi teda hellitavalt raamatukogu lapseks," rääkis Nelli Orgmaa.
Raamatukogu tegeleb lisaks raamatute väljelaenutamisele ka raamatute eluea pikendamisega. Millised soovitused oleksid aga rakendatavad kodustes tingimustes? Uue raamatu või töövihiku võiks kiletada. „Paks kile aitab. Olen poodides näinud müügis hästi õhukest kilet, aga seda pole hea panna," tõdes Viivi Tell. Juba katkiseid raamatuid parandades tuleb samuti töövahendeid hoolega valida. „Ei tohi igasuguseid teipe ja liime kasutada, kui teibi alt tuleb liim välja või liim on liiga jäik. Kes aga raamatu kiletamisega hätta jääb, siis tegelikult on raamatukogul selline tasuline teenus olemas," lisas Orgmaa.
Raamatukogu töötajad leidsid ühiselt, et kõige lihtsam ja parem on raamatuid hästi hoida. Nende nõuanded lastele kõlasid nii „Ära pillu raamatuid! Ära jäta raamatuid kassile-koerale ette närida! Väikevend võib ka raamatu ära närida! Ära jäta raamatuid aknalauale! Päike ja vihm ei mõju raamatutele hästi. Ära peksa sõpra raamatuga!