« Tagasi

Põltsamaal hakkab olema Laste Vabariik

Ave Lübek  Vali Uudised (2017), 19.mai, nr. 38, lk. 4.

Elamustuur Laste Vabariik toob EV100 sünnipäevapeo Põltsamaa linna lasteni.

Laste ja noorte kultuuriaasta elamustuur Laste Vabariik sõidab  suvel mööda Eestit ning tähistab koos lastega peagi saabuvat Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva. Viie kuu jooksul jõuab Laste Vabariik enam kui viiekümnesse paika üle Eesti. Põltsamaal peatub Laste Vabariik 25.05.2017 Põltsamaa noorte-ja elukestva õppekeskuse õuealal.

EV100 suurim lasteprojekt Laste Vabariik mahub kokkupakitult uhkesse haagisautosse, mida suvel mööda Eestit sõitmas võib näha. Laste Vabariik ühendab endas teatri, mängu ja töötoad. Igas peatuspaigas saab näha just Laste Vabariigi jaoks valminud etendust „Kõige parem kingitus!", kus saja-aastased kaksikõed Hulda ja Gulda koos teiste vahvate tegelastega valmistuvad  Eesti 100. sünnipäevaks. Samuti ehitatakse üles unikaalne labürintmänguala, kus lapsed saavad mängu kaudu avastada Eestit eri nurkade alt, Eesti vete kaladest kosmosesatelliitideni välja. Igas paigas toimuvad ka eriilmelised töötoad, kus saab panna proovile oma käte osavuse ja mõtte erksuse.

Põltsamaal toimuvad järgmised töötoad:

"Karu Lillekäpa meisterdamine" (Tartu mänguasjamuuseum)

Maasikanukud" (Kondase keskus)

"Kirjandusmäng" (Pó1tsamaa lasteraamatukogu)

Pop-up liikluslinnak (Eesti maanteemuuseum)

„Laste Vabariik on Eesti laste ja perede ühine pidu, mis kestab kogu suve. Kuna tähistame koos Eesti sünnipäeva,  siis peame oluliseks lastele Eestist rääkida, sidudes omavahel kirjandust, teatrit, muusikat,  kunsti, aga ka loodust ja teadust," rääkis Laste  Vabariigi idee autor, Eesti lastekirjanduse keskuse direktor Triin Soone.  „Oleme Laste Vabariigi  ettevalmistustesse kaasanud oma ala parimad,  et programm saaks omanäoline ja heatasemeline  ning et see lastele tõesti  ka meeldiks," lisas ta.  Iga laps saab Laste Vabariigi passi, mis annab  kuni 2018. aasta lõpuni  tavalisest soodsama või  päris tasuta sissepääsu  paljudesse Eesti muuseumitesse ja elamuskeskustesse üle Eesti.

Laste Vabariigi ainulaadsel autolaval astuvad kõikjal üles kohalikud lapsed ja noored.

Põltsamaal astuvad üles muusikakooli flöödiansambel, breiktantsuklubi Complete Crew, PÜGi rahvatantsurühm Tantsusõbrad, muusikakooli kitarristid, PÜG-i poisteansambel, kultuurikeskuse laulustuudio ja JJ Street.

Laste Vabariigi elamustuuri korraldab Eesti lastekirjanduse keskus koostöös kohalike kogukondadega ning seda  aitavad ellu viia EV100, Kultuuriministeerium, Hasartmängumaksunõukogu, Silberauto ja paljud teised toetajad ja partnerid üle Eesti.

Aasta 2017 on laste  ja noorte kultuuriaasta,  mis väärtustab last ja  noort nii looja kui ka  publikuna. Teema-aasta  on ellu kutsunud kultuuriministeerium ning selle  korraldamist koordineerib Eesti lastekirjanduse keskus.