« Tagasi

Põltsamaa raamatukogus saab näha fotonäitust pilvedest

Raimo Metsamärt Vali Uudised (2017), 10. märts, nr. 19, lk. 4.

Raamatukogus avas oma personaalnäituse Livia Käär. Värvipillekaartes pilvi on ta pildistanud küll hommikul, päeval ja õhtul - oluline on, et kõik pilved on mingil ajal üle taevalaotuse sõudnud just Põltsamaa kohal või ligidal. Pilved on võtnud  kõige eriskummalisemaid kujusid ja vorme, sestap  saab hea fantaasialennuga inimene neis näha kas  müstilisi koletisi või ka  maiseid esemeid. Livia  Käär oli ka vaeva näinud  ning igale pildile nime välja mõelnud - just nii  nagu fantaasisalend lubas. „Tupsud ja triibud", "Vanaema pesulaud",  "Dinosaurus", "Mõmmik  varjab päikese" või "Pehme karvakera" - need on  mõned näited, mida fotod  pilvedest kannavad.

Põltsamaal sündinuna ja kasvanuna on Livial olnud alati huvi ümbritseva vastu, juba lapsepõlvest saati oli tal kombeks murul pikali olles pilvi jälgida. Loomulikult tulid vanuse kasvades  asemele hoopis teised huvid, pilvetemaatika andis  endas aga märku peale  üht tugevat äikesetormi,  mis tekitas korraga nii  hirmu kui ka imetlust.  Sellest ajast peale on fotoobjektiivi ette jäänud  palju erinevaid pilvi, aga  ka palju muud ümbritsevast loodusest. ,,Ilu on ju  kõikjal meie ümber, seda  tuleb vaid osata märgata,"  sõnab Livia. Tegelikult  looduse, kaasa arvatud ka  pilvede pildistamine väga  hariv, sest tekib tahtmine  teada saada, mida üks  või teine nähtus endast kujutab, miks ta tekib või mis elu ta üldse elab. Kas on tegemist näiteks rünk- või kiudpilvega, millisest pilvest on võimalik vihmavalingut oodata või kui kõrgel erinevad pilved asuvad -kõike ja veel palju muudki oli võimalik teada saada pilveteemalistest raamatutest, mis  olid samuti näitusel eksponeeritud.

Kuigi pilvi on taevas pea vahetpidamata, siis  loomulikult ei paku mitte kõik fotograafile huvi,  sestap on ka õiges värvilahenduses pilve nägemine  samuti hetke tabamine.  Kes vähegi on pildistamisega kokku puutunud,  teab, et kui ka korrakski  fotoaparaat maha ununeb,  on võimalik kohe näha  midagi erilist. Ka pilvedega on nii, sest pidevas  liikumises pilvemassiivid  võivad kummalise kujuga  fantaasiaolendi moodustada teinekord ainult hetkedeks, ka sobiv valgusefekt  ei pruugi taevalaotuses  kaua püsida.

Fotonäitus pilvedest  on raamatukogus avatud  märtsikuu lõpuni.