« Tagasi

Põltsamaal on uus raamatukogu

Raimo Metsamärt  Vali Uudised (2017), 27. jaanuar, nr. 8, lk. 1.

Kindlasti ei tasu nüüd kukalt kratsida ja hakata meenutama, kus linnasopis küll see uusehitus asub ja miks sellest keegi seni rääkinud pole. „Nimi ei riku meest, kui ta ise on tubli ja austusväärne," ütles Teele filmis „Suvi." Raamatute lugemine ja kirjanduse väärtustamine ongi austust väärt, ka raamatukogutöötajad on tublid..., aga just nimi ongi põhjuseks, miks raamatukogust rääkida. 1. veebruarist hakkab seni Jõgeva  maakonna keskraamatukogu nime alla tegutsenud asutus kandma  nime Põltsamaa raamatukogu.

Nimi tõi segadusi 

Probleeme on tekitanud eelkõige viimased aastad ning alati on selle põhjuseks olnud praeguses nimes olnud viide Jõgeva linnale. „Ühel filmiõhtul ootasime me pikisilmi filmi, aga esitluspäeval saabus telefoni sõnum, et soovitu asub Jõgeva Selveris," meenutab raamatukogu direktor Rutt Rimmel. Õnneks pidigi sel päeval üks inimene Jõgevale sõitma ja film saadi kätte, aga igakord ei pruugi ju sellist juhust tulla, seda enam, et Põltsamaal on pakiautomaadid samuti olemas. Kiire selgitava kõne peale vastati pealinnast iseteadvalt: "No mis see siis Jõgevale sõita pole!"

Eks ole sinna ennemgi sõidetud ja ilmselt minnakse ka tulevikuski,  aga paraku ei ole Jõgeva teps mitte sama linn ja ei asu sama koha peal mis Põltsamaa. Ehkki mistahes kirjavahetus väljub raamatukogust alati nii, et sel on selgelt nähtav, et raamatukogu asukoht on Põltsamaal, ei vaevuta seda sageli korralikult lugema. „Kord tulid maakonna raamatukogu töötajad Põltsamaale koolitusele ja Tartust pärit koolitaja helistas, et ta  ei suuda kuidagi Jõgevalt Veski tänavat leida," ei olnud järgmist näidet vaja  kaugelt otsida.

Kurioosseid lugusid on veelgi. Kui raamatukogu palus inimestel  Põltsamaa linna juubeli puhul saata fotosid ja luuletusi, helistas vanaproua, kes ei saanud  aru, miks ei võeta vastu  luuletusi Jõgeva linnast,  ehkki tegemist on ometi  Jõgeva raamatukoguga.  Nende näidete kõrval  tunduvad Jõgeva lugejate  soovid oma tagastustähtaegu Põltsamaal pikendada lausa igapäevased.  „Raamatukogu nimi on  tekitanud selliseid segadusi, mida ei oskagi  lihtsalt ette näha," sõnab  Rutt Rimmel.

„Meie tahaksime ka  olla selles toredas nimekirjas - Põltsamaa kultuurikeskus, Põltsamaa  muuseum või Põltsamaa  Felix," lausub raamatukogu direktor.

Nimemuutus sisulisi muutusi ei too

Nimemuutus on päevakorral olnud ka varem ehk 2014. aastal, otsust toetas tollal ka raamatukogu nõukogu. „Maakonna raamatukogu ülesanne ei kajastu nimes, sestap me ei leia, et meie töös mingid sisulised muutused toimuvad. Seni kui riik otsustab, et maakonnas on üks koordineerija raamatukogude alal, siis niikaua see ka kehtib, kui peale halduseformi ja raamatukogu  uue seaduse vastuvõtmist midagi muudetakse, on see juba iseasi," lausub Rutt Rimmel. Tema sõnul ollakse praegu maakonnas raamatukogude eest vastutaja - esitatakse aruandlust, statistikat, tehakse koolitusi, komplekteerimisi ning raamatute maakonna piires saatmist ehk jätkatakse täpselt samal moel.

Nimemuutus tähendab aga ka seda, et kasutusele võetakse uus logo. Logo kujundab Riho Luuse ehk sama mees, kes oli  raamatukogu salongiõhtu esimeseks külaliseks.  Riho Luuse on saanud ka  suunised ja ettepanekud,  milline võiks uus logo välja nägema hakata.  „Logo võiks olla küllaltki  minimalistlik, igatahes me jääme põnevusega ootama," lausub Rutt Rimmel.

Ajalukku tagasi vaadates on kindlasti huvitav tõdeda, et täpselt sellist nime ei olegi raamatukogul kunagi olnud:

11. mai registreeriti Riias Põltsamaa Lugemise Ringi põhikiri

1915-1926 Põltsamaa Lugemise Ringi raamatukogu

1926-1928 Põltsamaa lugemisringi avalik raamatukogu 

1928-1937 Põltsamaa Haridus Seltsi avalik raamatukogu

1937-1944 Põltsamaa linna avalik raamatukogu ja lugemislaud

1945-1950 Põltsamaa Linna Raamatukogu

1950-1962 Põltsamaa Rajooni Raamatukogu

1963-1964 Põltsamaa Linna Raamatukogu

1964-1973 Jõgeva Rajooni Raamatukogu

1974-1990 Jõgeva Keskraamatukogu

1990-2017 Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu