« Tagasi

Eksitav nimi nurjab esinemisi ja saadab raha valesse taskusse

Eili Arula  Tartu Postimees (2017) 24. jaanuar, nr. 16, lk. 3.

Ehkki Põltsamaal tegutsev Jõgevamaakonna keskraamatukogu on kandnud sama nime juba 26 aastat, laekuvad neile mõeldud saadetised ikka ja jälle Jõgevale.

Vahel on juhtunud sedagi, et külalised ootavad Põltsamaa raamatukogus närviliselt esinejat, kui see otsib parasjagu meeleheitlikult Jõgeval Veski tänavat ja seal asuma pidavat raamatukogu. Paraku Jõgeva linnas Veski tänavat ei ole, seal  asuvast raamatukogust rääkimata.

Volikogu otsustab

„Alles eelmisel nädalal oli  meil jälle üks intsident. Plaanime printerit osta ja uurisin  selle veokulude kohta. Seepeale vastati, et Jõgevale tarnivad  nad kaupa väga tihti. Olgugi  et hinnapäringus oli mul aadress must valgel kirjas," meenutas raamatukogu direktor Rutt  Rimmel raamatukogu eksitava nime tõttu tekkinud hiliseid sekeldusi.

Üks kurioossemaid lugusid  nimesegaduse tõttu tuli välja möödunud aasta lõpus, kui Rimmel avastas, et riigikogu määras Jõgeva keskraamatukogule nn katuserahast kolm tuhat eurot. Tema ehmatuseks oli raha saajaks märgitud Jõgeva vallavalitsus.

„Nägin viga ja andsin sellest ka märku, see tähendab, et  katuseraha laekub ikka meile.  Ehk oleks nad ministeeriumis  isegi vea avastanud, kuid on  seda segadust siis vaja," ilmestas Rimmel absurdset olukorda  Et aastatepikkust nimesegadust vältida, on tänase Põltsamaa linnavolikogu istungi päevakorda jõudnud otsus nimetada Jõgeva maakonna keskraamatukogu Põltsamaa raamatukoguks.

Põltsamaa linnavalitsuse haridus- ja kultuurinõunik  Kadri Suni selgitas, et nimemuutmise teemat on arutatud  volikogu haridus- ja kultuurikomisjonis, samuti linnavalitsuse istungil.

Kultuurikomisjoni ja linnavalitsuse liikmed kiitsid plaani heaks ning Suni ei näe põhjust, miks nimemuutus ei peaks  täna peetaval volikogu istungil läbi minema. „Aga ennustada ei saa midagi," märkis Suni.  Ta lisas, et lõplik kindlus nimemuutmise asjus saabub alles istungil.

Ka raamatukogu direktor on veendunud, et formaalne muutus ei tohiks volikogus takistuseks saada. „Muutub ju vaid nimi ja dokumentatsioon. Sisuliselt ei muutu meie töös miski," kinnitas ta. Tema sõnutsi koordineerib Põltsamaa raamatukogu ka pärast nimemuutust endiselt Jõgeva maakonna raamatukogude tööd.

Eksitav infotulv

Kui kõik sujub plaani järgi,  saab raamatukogu juba veebruari alguses uue nime kasutusele võtta. Millal raamatukogu uksel ilutsev silt välja vahetatakse, ei ole teada. Rimmel  arvas, et silt vahetatakse välja kevadel raamatukoguhoone  fassaadi renoveerimisel.

Kadri Suni ja Rutt Rimmel on ühel meelel, et eksitused raamatukogu asukohaga on  kippunud viimasel paaril aastal sagenema. Nende hinnangul on praeguses infoühiskonnas teavet nii palju, et inimesed ei suuda kõigesse süveneda ja olulist infot korrektselt analüüsida.

„Kui nähakse nimes sõna  Jõgeva, arvatakse automaatselt, et see asubki Jõgeval,"  lisas Rimmel.

Lisatööd ei tule

Veel märkis raamatukogu  direktor, et mitteametlikes teadaannetes kasutavad raamatukogu töötajad juba ammu Põltsamaa raamatukogu nime. „Kui  me paneme kuulutusi linna teadetetahvlile, märgime asukohaks ikkagi Põltsamaa raamatukogu Ametlikes kutsetes kirjutame asutuse nimeks Jõgeva maakonna keskraamatukogu, kuid alati paneme täpsustuseks aadressi juurde,» sõnas ta.    

Ka Jõgeva maakonna keskraamatukogus leiduvate teoste ribakoodidel ja templitel on kirjas Põltsamaa raamatukogu. See tähendab, et nimemuutuse pärast ei pea raamatukogu töötajad hoiul teostele uusi silte kleepima ega uut templit sisse lööma.

ÜKS VIPERUS TEISE JÄREL

Suuremad segadused Põltsamaal tegutseva Jõgeva maakonna keskraamatukogu nimega.

  • Kultuuriministeerium väljastas pressiteate nõuniku esinemise kohta Jõgeval peetaval suurüritusel, mis tegelikult toimus Põltsamaal Jõgeva maakonna keskraamatukogus.
  • Riigikogu nn katuseraha eraldati Jõgeva maakonna keskraamatukogule, kuid raha pidi ekslikult laekuma Jõgeva vallavalitsuse kontole.
  • Mitu koolitajat ja esinejat on Põltsamaa raamatukokku hilinenud, kuna ei leia Jõgevalt Veski tänavat (tänava nimi on meelde jäänud, linn mitte), seetõttu on üritus viibinud ja jäänud lühemaks. Kohaletulnudki lahkunud, kuna ei soovinud oodata.
  • Raamatukogule kiiresti vajaminev saadetis läkitati Jõgeva Konsumi pakiautomaati, kuigi aadress oli antud.
  • Raamatukogu valiti vabariigi kümne kaunima raamatukogu hulka, fotograaf läks hoonet pildistama Jõgevale.