Raamatukogu kutsus külla eelkooliealised lugejad
Taavi Kelder Vali Uudised (2016), 13. aprill, nr. 27, lk. 3.
Neljapäeval, 7. aprillil olid Jõgeva maakonna keskraamatukogu lasteosakonda oodatud kõige nooremad raamatulugejad. Eelkooliealistele lugejatele korraldatud tänuõhtul kuulati muinasjuttu ja kandlemuusikat ning tehti tutvust raamatukogu ja seal olevate lasteraamatutega.
Kohale tulnud lapsed kuulasid koos vanematega kõigepealt raamatukogu lasteosakonna juhataja Nelli Orgmaa ülevaadet lasteraamatukogust. Juttu tuli ka sellest, milliseid uusi raamatuid ilmunud on, olgu siis eestikeelsete autorite sulest või tõlgituna mõnest teisest keelest. Raamatukoguhoidja Viivi Tell luges omakorda lastele ette muinasjuttu ning muusikalise etteastega esines ka Mari lasteaia muusikaõpetaja Tuuli Jukk.
„Võib öelda, et eelkooliealisi lugejaid on meil päris palju ja huvi raamatute vastu pole laste hulgast veel kuhugi kadunud, hoolimata arvutite ja nutitelefonide üha laiemast levikust," ütles Nelli Orgmaa, tuues populaarsemate autoritena välja sellised Eesti lastekirjanikud nagu llmar Tomusk ja Andrus Kivirähk. Seoses uuemate raamatute ostuga on raamatukogu pidevalt olnud sunnitud maha kandma aga varasema aja kirjandust, näiteks 20-30 aastat tagasi ilmunud lastekirjanduse teoseid. Raamatute ostu pealt raamatukogu kokku hoida ei kavatse, sest lähtutakse põhimõttest, et kui uusi raamatuid ei osta, siis on neid hiljem väga raske tagantjärele kusagilt muretseda.
Üks lapsevanematest, kes üritusel osales, Eleri Tiit ütles, et lugemine on nende peres juba oluliseks traditsiooniks kujunenud, mida ei asenda ei arvuti ega puutetundliku ekraaniga mobiiltelefon. Sestap on lugemine tema peres lastele ka harjumuspäraseks saanud ning nad veedavad raamatute seltsis meelsasti aega.
"Raamatud on tähtsamad kui arvuti, nii uskumatu kui see ka ei ole. Minu lapsed on harjunud juba päris väiksest saati lugema, kirjatähtedes hakkasid nad lugema juba nelja-aastaselt. Nad hoiavad raamatuid, ei lõhu neid. Töötame koos päris palju raamatuid läbi, loen igal õhtul neile raamatut või muinasjuttu ette. Viimasel ajal olen lugenud ette Andrus Kivirähki uut raamatut "Oskar ja asjad". Kuigi viimasel ajal on antud välja uuemaid raamatuid, olen neile ette lugenud ka vanemat kirjandust, nagu "Viplala lood", "Karupoeg Puhh" jt. - ka 50-ndate ja 60-ndate aastate lastekirjandust ja luulet, Eno Raud, Astrid Lindgren ja Aino Pervik on samuti neile tuttavad," rääkis Eleri Tiit.
Kuigi raamatud ja raamatukogu on Eleri Tiidu sõnul olulised, leiab ta, et ka internetis on võimalik kasulikku teha, mitte üksnes mängida või suhtlusvõrgustikke kasutada.
Üritusel osalenud Põltsamaa linnavalitsuse haridus- ja kultuurinõuniku Kadri Suni sõnul on hulganisti ilmunud viimasel ajal ka võõrkeeltest, hispaania ja inglise keelest, tõlgitud lasteraamatuid, mis nüüd Eestiski ka eesti keeles kättesaadavad on.
"Olen oma lastega koos raamatuid lugedes ka ise raamatute sisuga kursis. Asi muutub ka enda jaoks päris põnevaks, juba lausa ootad, et mis seal järgmises peatükis edasi toimuma hakkab," rääkis Kadri Suni.
Eelkooliealistele lastele ja nende vanematele mõeldud raamatukoguga tutvumise üritust korraldati esimest korda seitse aastat tagasi -vahepealsel alal pole aga taolist üritust korraldatud. Nüüd plaanitakse selle traditsiooniga jälle jätkata.