« Tagasi

Raamatukogus näidati Põltsamaa Kodus valminud käsitööd

Taavi Kelder  Vali Uudised (2016), 9. detsember, nr. 95, lk. 4.

Teisipäeval, 6. detsembril toimus Jõgeva maakonna keskraamatukogu fuajees Põltsamaa Kodus valmistatud käsitöö müüginäitus. Näitusel üleval olnud maale, vaipu, tikandeid, kudumeid, savist tehtud esemeid ja jõulukaunistusi saab osta ka laupäeval toimuvalt käsitöölaadalt kultuurimajas.

Möödunud aastal avatud Põltsamaa Kodus valmistatakse sealsete elanike poolt  käsitsi nii kudumeid kui ka joonistatakse, maalitakse, tehakse puidust asju ning voolitakse savist esemeid. Käsitööringi juhendavad Külli Kivisild ja Kairi Kukk. 

Jõgeva maakonna keskraamatukogus oli teisipäeval võimalik näha Põltsamaa Kodu elanike valmistatud vaipu, joonistusi, maale, jõulukaunistusi ja savinõusid. Kõiki neid asju said raamatukogu külastajad soovi korral endale kaasa osta. Uksest sisse astunud huvilisi oli üksjagu - näis, et taolise käsitöö vastu inimestel huvi on.

„Põltsamaa Kodus me joonistame ja maalime ning teeme muud käsitööd. Kutsume ennast ise Põltsamaa Kodu huvitegevuseks, kuid  meid on kutsutud ka sipelgapesaks. Olemegi nagu sipelgapesa, kus näiliselt midagi küll ei toimu, kuid  lähemal uurimisel käib seal elu. Nüüd avanes võimalus oma töid ka Põltsamaa rahvale näidata. Näituse  eesmärk ongi näidata, et me oleme olemas," selgitas Külli Kivisild.

Käsitööga tegelemine  annab elanikele võimaluse  mingi huvialaga tegeleda.  Lisaks käsitööle saab Põltsamaa Kodus tegeleda ka  laulmisega, mõni eelistab  aga hoopiski jalutada, televiisorit vaadata või raamatukogus oma aega veeta. 

„Tegevust leidub siin  nii hästi meestele kui ka  naistele. Mõni tahab rohkem  maalida, mõni tegeleb jälle  keraamikaga. Meestega on  võibolla lood natuke raskemad, sest naised on rohkem  harjunud näputööd tegema.  Leiame aga rakendust ka  meestele, kes huvitatud  on - näiteks lihvimistööd, punumist, puunikerduste tegemist," märkis Kivisild.  

Keskmiselt osaleb käsitöö huviringis 20 kuni 30 Põltsamaa Kodu elanikku ja igaühe jaoks leidub just temale sobiv tegevus.

„Lähtume Põltsamaa Kodus sellest, kuidas keegi midagi teha saab, mida keegi teha jõuab. Igaüks saab teha seda, mida ta tahab, või mis tal kõige paremini välja tuleb. Näiteks üks proua polnud käsitööd varem kunagi  teinud ega käsitööga üldse  eelnevalt kursis, kuid juhendasime teda ning õppinud  kudumise selgeks, hakkas ta  korraga väga hästi kuduma.  Tuli välja, et ta on tegelikult väga hea kuduja," lisas Külli Kivisild.

Peenemate käsitööde juures on juhendajad ka ise  nõu ja jõuga abiks:

„Palju tehakse ka sellist  käsitööd, kus saab mingi  vormi põhjal järele teha -  teha šablooni järgi. Mõned  elanikud on avastanud, et oskavad väga hästi joonistada. Mõnel ei pruugi jälle üks  käsi hästi töötada," märkis Kivisild.

On niihästi neid hooldekodu elanikke, kes valmistavad käsitööd iga päev kellast kellani, justkui tööl käies, kui ka neid, kes teevad seda hooti või ainult mõnel päeval nädalas, vastavalt sellele, kuidas tuju on.

Raamatukogus välja pandud käsitöö hulgas hakkas silma kauneid saviesemeid ja -nõusid, maale, joonistusi, kaunistusi kui ka  muud huvitavat.

„Käsitöö tegemine on üks võimalus oma päevi sisustada," märkis Külli Kivisild. Ta lisas, et peale käsitöö tegemise saavad Põltsamaa Kodu elanikud külastada ka Põltsamaa Kodu raamatukogu, mida viimasel ajal on täiendatud ka venekeelse kirjandusega, kuna paljud hooldekodu elanikud on vene rahvusest.

Põltsamaa Kodu käsitöö on kõigile huvilistele müügiks väljas ka laupäeval, 10. detsembril Põltsamaa kultuurimajas toimuval Kodu käsitöölaadal.