« Tagasi

Raamatukogul oli sündmusterohke aasta

Toomas Reinpõld Vooremaa (2016), 6. detsember, nr. 140, lk. 3.

Jõulukuu esimese päeva õhtul sai Põltsamaal teoks raamatukogu aastalõpuüritus, kus oma panuse andsid fotode, luuletuste ja mereteemaliste esemetega Põltsamaa elanikud, kellest tublimaid raamatukogurahvas ka tunnustas.

Linna juubeliaastat kokku võtva ürituse avas ühine fotode vaatamine linna juubeliaastal toimunud üritustest, samuti oli võimalik vaadata pilte, mis leidsid fotonäituste külastajate poolt kõige rohkem ära märkimist. Põltsamaa raamatukogu direktor Rutt  Rimmel lausus, et lisaks fotodele  palusid nad inimestel raamatukogule saata oma kirjutatud luuletusi Põltsamaast. Maikuus sai  teoks näitus pealkirjaga 90 roosi  linnale. Selle näituse korraldajateks olid Põltsamaa lapiteki ringi  liikmed eesotsas ringi juhendaja  Eve Oroga. Näitusele toodi ka  uhkeid roosidega ehitud kingitusi.  Tänavu said lisaks Põltsamaale  90aastaseks veel Tapa, Nõmme, Türi ja Tõrva linn. Sel puhul  toimus Põltsamaa raamatukogus  nende viie linna raamatukogutöötajate koostööseminar. Suvisel  pööripäeval avati fotonäitus suviste Põltsamaa linna vaadetega.

Filimöö koos nostalgiliste meenutustega

Väga populaarseks raamatukogus kujunes filmiöö "Põltsamaa liikuval pildil.", koostöös  Ellar Sügistega, kes otsis oma  kodusest arhiivist välja filmi- ja  videomaterjali, millest vanimad  olid pärit 1990. aastatest. Üks  film oli tehtud Heino Suttingu  poolt, kus võis näha Põltsamaa  lossi müüri lammutamist.

Tõeliselt nostalgilised olid  need filmikaadrid, kus Rein Viru  intervjueeris Põltsamaa inimesi  veel enne oma riigi tulekut, kui  meie kaupluste letid kaubast  tühjad olid. Näha sai ka filmi  Põltsamaa missi valimistest aastal 1999. aastal. Raamatukogu  andis ka oma panuse Põltsamaa  Roosisaarel toimunud linna sünnipäevapeole, kus linna elanikud  ja asutused-ettevõtted nende  endi valmistatud suupistetega pika pidulaua katsid. Sügisel, traditsioonilistel raamatukogupäeval, korraldas Põltsamaa raamatukogu mälumängu. Mälumängu läbiviijaks õnnestus tänu Jaak Valdre kaasabile kutsuda laulja ja mälumängur lvo Linna. 

Rutt Rimmeli sõnul on raamatukogu rahval hea meel selle üle, et inimesed nende üleskutsele positiivselt vastasid ning nõustusid oma koduseid esemeid raamatukogus toimunud näitustel eksponeerima.

Mitu suvel toimunud näitust  olid seotud trükiajakirjandusega Põltsamaal ja need näitused said teoks koostöös Vali Pressiga.  Praegu võib raamatukogus vaadata näitust "Põltsamaa - tänases päevas elame" . Raamatukogu projektijuhi Anželika Valdre  sõnul käis talvepilte vaatamas  245, kevade pilte 101, suvepilte  151 ja sügise pilte 131 inimest. 

Kõige populaarsemaks raamatukogule saadetud fotode  autoriks osutus Livia Käär. Oma  luuletusi ette kandnud harrastusluuletaja ja igapäevase ameti poolest Jõgevamaa  ühistranspordi korraldamisega  tegelev Heldur Lääne lausus, et  on Põltsamaal sündinud ja üles  kasvanud ning sealt ka vahepeal  ära läinud. Kuid ikka on elutee ta  Põltsamaale tagasi toonud.

Poiste iroonia kujundas  nende tulevikku

Heldur Lääne ja tema klassivenna, Vali Pressi juhataja,  Heikki Soomiga on seotud üks  Põltsamaa linnalegend. Heldur  Lääne meenutas kuidas nad koos  Heikkiga kuuenda või seitsmenda klassi poistena ironiseerisid  koolitunnis selle üle, et vaene  külmas ja kitsikuses elanud luuletaja Juhan Liiv oleks võinud  parem kubujagu hagu teha selle  asemel, et aina luuletada. Siis  poleks poistel tarvis olnud Juhan  Liivi luuletusi pähe õppida. Tollase iroonia leebeks karistuseks on välja kujunenud olukord, kus  Heldur Lääne on hakanud oma mõtteid luulevormis paberile panema ja Heikki Soomist on saanud raamatute, sealhulgas  mitmete Heldur Lääne luuleraamatute kirjastaja ja trükkija. 

Oma luuletusi esitas ka Ülle Lätte. Raamatukogu aastalõpuürituse lõpusõnad lausus  Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots.  Linnapea sõnul on meeldiv tõdeda, et selles õhtus sulandusid  omavahel hästi kokku toredad  fotod, kaunid pillihelid Hiie Taksi  esituses ja kaasa mõtlema kutsuvad luuletused. Linnapea sõnul  väärivad tänu kõik inimesed, kes  Põltsamaa linna 90. juubelisse  omalt poolt on panustanud.  Jaan Aiaots lisas, et järgmine  suurem Põltsamaa linna tutvustav fotonäitus võiks kajastada  linna igapäevaelu ning inimeste  toimetamisi. Raamatukogu rahvas ootab inimestelt jätkuvalt nii  Põltsamaa linnast tehtud fotosid  kui Põltsamaast kirjutatud luuletusi. Küllap leitakse üsna pea  võimalus ka nende tutvustamiseks juba uutel fotonäitustel ning  luuletuste esitamiseks raamatukogus ees ootavatel sündmustel.