« Tagasi

Linna juubeli tähistamine raamatukogus

Anželika Valdre, Rutt Rimmel  Vali Uudised(2016), 22. juuni, nr. 47.

Juubeliaastat läbiv fotonäituste sari „Neli aastaaega Põltsamaal" on jõudnud suvesse, sügisesel pööripäeval avatakse neist viimane. Kogudes piltmaterjali Põltsamaast erinevatelt pildistajatelt, saadi kokku tore ülevaate linna uutest ja vanadest hoonetest, sündmustest ja inimestest, argipäeva elurütmist, emotsioone pakkuvatest loodusvaadetest... Ja seda kõike vaadelduna läbi aastaaegadest. Näitus on osutunud väga populaarseks ning kogunud hulgaliselt positiivset tagasisidet. Publik on aktiivselt osalenud fotode hindamises. Iga näituse külasaja saab märkida talle enam meeldinud fotode numbrid, nii selguvad vaatajate lemmikud. Talvistest fotodest märgiti kõige enam Raimo Metsamärdi ja Margus Ääremaa fotosid, kevade suutsid fotole suurepäraselt püüda Liiva Käär ja Eve Kõrts. Aasta lõpus selgitatakse välja parimaks peetud foto autor, kellele on raamatukogu välja pannud lõuna Põhjaka mõisas. Detsembrikuu salongiõhtul ,"Vaiksevõitu väikses linnas..." esitletakse näitusega enim hinnatud fotosid läbi aastaaegade, loetakse luuletusi Põltsamaa linnast ning kuulatakse siin loodud muusikat.

Koostöös Kiwwja Lapiseltsi ja  PÜG-ga korraldas raamatukogu näituse „90 roosi linnale". Roose valmis väga erinevates tehnikates ja tõenäoliselt rohkemgi kui üheksakümmend.  Lapsed on püüdnud neid kokku arvutada, kuid püsivusest on tulnud puudus.

Alates maikuust läbi suve saab  näha erinevates väljapanekutes raamatuid ja ajalehti, mis on trükitud Vali Pressis. Trükikoja on leidnud  üles nii naabrid maakonnast kui ka  kaugemad tellijad. Perioodika lugemissaalis saab vaadata paljude omavalitsuste häälekandjaid, suve teises  pooles aga tutvuda eriväljaannetega  nagu Maarjamõisa „Kliinikumi Leht",  Eesti Genealoogia Seltsi ,"Põnevuslugu" jt, lisaks mitmete koolide lehtedega. Külade ja piirkondade ajalugu käsitlevaid koduloolisi raamatuid, mis on samuti trükitud Vali Pressis, eksponeeritakse fuajee vitriinides ja kojulaenutuses.

Juubelil on kombeks vaadata otsa möödunule, teha kokkuvõtteid õnnestumistest ja panna tähele ka möödalaskmisi. Suurt hulka huvilisi oodatakse raamatukogusse 28. juuni sumedal suveõhtul ja -ööl saama osa üritusest „Põltsamaa liikuval pildil". Näidatakse vanu kaadreid  Põltsamaa linna tähtsündmustest, inimestest ja muust põnevast, mis on salvestatud eelmise sajandi lõpul kohalike filmimeeste poolt. Tegemist on väikse osaga 400-tunnisest arhiivist, mis on kogutud Ellar Sügiste poolt. Äratundmisrõõmu peaks jätkuma paljudele, nii mõnigi on tänaseks beebieast ise lapsevanemaks saanud.  Ka teemasid on mitmeid ning vahepaladena pakub raamatukogu turgutust pikaks õhtuks. Kes püsib erksana südaööni, seda ootab keskööüllatus. 

Sügisene mereaastat tähistav näitus on taas pühendatud Põltsamaa linna juubelile ja kannab pealkirja „Meri põltsamaalaste kodudes". Nimelt oodatakse Põltsamaa elanikelt mereteemalisi kunstitöid, tarbekunsti ja muid esemeid, et kokku panna põnevate eksponaatidega väljapanek, mis iseloomustaks linnainimeste merelembust.

21. oktoobril alustab raamatukogu uue projektiga - mälumänguga - millest loodetakse välja kasvavat populaarset kord aastas toimuvat sündmust. Esimesel korral on küsimused seotud Põltsamaa ajaloo, looduse ja inimestega. Mälumängu viib läbi lvo Linna. Võistlema palutakse linna ja ümbruskonna asutusi, samuti kõiki soovijaid.