« Tagasi

Lapiselts avas linna juubelile pühendatud näituse

Taavi Kelder  Vali Uudised (2016), 6. mai, nr. 34, lk. 1.

Esmaspäeval, 2. mail avati Jõgeva maakonna keskraamatukogu näituse-ja konverentsisaalis Põltsamaa linna tänavusele juubelile pühendatud näitus "90 roosi linnale". Näituse panid kokku Kiwwja lapiselts, Eve Oro, Milvi Lojander ja Põltsamaa ühisgümnaasiumi õpilased. Näitus on avatud kuni 20. maini.

Põltsamaal tegutsev käsitööhuvilisi koondav Kiwwja lapiselts on igal kevadel avanud kevadnäitusi, et linnarahvale talve jooksul valminud töid näidata. Põltsamaa raamatukogus avati näitus roositeemalistest esemetest. Lisaks Kiwwja lapiseltsi liikmete lapitöödele näeb siin ka Põltsamaa ühisgümnaasiumi õpilaste töid.

"Alguses otsustasime teha roositeemalisi lapitekke, kuid hiljem mõtlesime ümber ning otsustasime õmmelda roose. Roosid on valmistatud üsnagi erinevatest materjalidest - kasutatud on niihästi kangaid, sitsi, paela, vilti kui ka villa. Kasutatud on niihästi teksakangast kui ka linakangast. Siin on kasutatud koos palju erinevaid materjale. Võibolla kõige erilisemad on teokarpidest roosid. Eemalt vaadates tunduvad nad tõelised roosid, kuid lähemal silmitsemisel selgub, et need on teokarpidest tehtud," rääkis näituse koostanud Kiwwja lapiselts.

Näitusel "90 roosi linnale" üleval olevate käsitööde autorid on Aino Linnas, Anu Terep, Eve Oro, Kersti Pook, Külli Kivisild, Maike Johanson, Milvi Lojander, Nelli Pius, Tea Pikkmaa ja Tiin Aas.  "Näitusega tähistame mõnes mõttes ka Kiwwja lapiseltsi juubeliaastat, kuna Kiwwja lapiselts tähistab sügisel 20 aasta möödumist tegevuse alustamisest," märkis Eve Oro.

Näituse avamisel ütles Põltsamaa linna haridus- ja kultuurinõunik Kadri  Suni, et Jõgeva maakonna keskraamatukogu on linna juubelit tähistanud juba mitmete huvitavate näitustega -viimane neist oli linna sünnipäevaks koostatud fotonäitus vaadetega Põltsamaast.

"Seekordne lapinäitus on inspireeritud roosidest. Tegemist on toreda näitusega, mis sobib hästi siia ruumi. Mõistagi ei jää aga näitused ainsaks viisiks, kuidas Põltsamaa tähistab oma juubeliaastat. Raamatukogus avatud näitustele lisanduvad lähiajal ka mõned teised sündmused, millega tähistame Põltsamaa linnaõiguste saamist 30. juunil  1926, üks neist puudutab roosisaart. Põltsamaa linn plaanib korraldada linna sünnipäeval, 30. juunil roosisaarele 90-meetrise laua, mida linnarahvas  saab ühiselt katta, et niimoodi ühiselt linna sünnipäeva tähistada. Ühtlasi pakuksime seal välja võimaluse ka käsitööinimestele ja disaineritele pakkuda välja oma meeneid Põltsamaa linnale," rääkis Kadri Suni.