« Tagasi

23. aprill on rahvusvaheline raamatu ja roosi päev

Anželika Valdre  (2016), 22. aprill, nr. 30, lk. 5.

1930. aastatel tuli ühele Barcelona raamatukaupmehele romantiline idee, mille abil suurendada raamatumüüki ja parandada kirjanduse tundmist: Kataloonia kaitsepühaku Püha Jüri päeval hakati tähistama raamatu ja roosi päeva, mil mees kingib naisele roosi ja naine mehele raamatu. Raamatu ja roosi päev  ehk The World Book  Day osutus suurepäraseks ideeks ja tänapäeval tähistatakse seda kõikjal maailmas.

1930. aastal kuulutas UNESCO kataloonia raamatu ja roosi päeva rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks, sest  raamat on väärt päeva, mil  teda austatakse kui vabaduse, ühtekuuluvustunde  ja rahu sümbolit. 23. aprill  on sobilik ka kirjandusajaloo seisukohalt. Sel kuupäeval sündisid Laxness ja Nabokov ning surid Cervantes  ja Shakespeare.

Idee sünnikodus Kataloonias on Püha Jüri päev  pühendatud täielikult raamatutele ja roosidele. Tänavad on  täis raamatu-ja roosikioskeid, toimub karnevalirongkäike, raamatuesitlusi ja  kohtumisi kirjanikega.

Raamatu ja roosi päeva tähistamine raamatukogus

Põltsamaa raamatukogus tähistatakse raamatu ja roosi päeva 26.-27. aprillil, mil korraldatakse  mitmeid üritusi.

Rohevahetus on aia- ja taimehuviliste kokkusaamine, mille käigus vahetatakse omavahel või  antakse ära oma toalilli, ilu-ja tarbetaimi aedadest,  pistikuid, seemneid, sibulaid või juurikaid. Hea ilma korral toimub rohevahetus raamatukogu ees pargis. Rohevahetus on tasuta.  Ka salongiõhtu on taimeteemaline, vestlema tuleb Tallinna Botaanikaaia metoodik, näituste kuraator ja mitmete raamatute kaasautor Krista Kaur. Koostöös Urmas Laansalu ja Taimi Puusepaga on koostatud sellised põnevad teosed nagu ,,Maagilised taimed ja taimemaagia", „Kuulsad ja kummalised taimeriigis", "Veidrad taimed", „Suur taimede mälumäng" jt. Õhtu teemaks on ,,Taimed raamatutes ja meie elus".

Loetud raamatute laata raamatukogu fuajees on peetud mitmeid kordi. Müüakse vanu ja ka uuemaid kasutatud raamatuid ning raamatukogu fondist kustutatud mittevajalikke ja topelteksemplare. Inimesed on saanud ära tuua oma koduseid ülejääke, teised jälle huvi pakkuvaid teoseid odavalt soetada. Samas on raamatukogu saanud annetatud raamatutega lagunenuid eksemplare välja vahetada ja müügist laekunud raha eest vajalikke eksemplare juurde osta. 

Heategevusloterii toimub esimest korda. Võitudeks on eelkõige raamatud, aga ka muud kultuurilist - CD-plaate, filme DVD, eraldi on laste loterii. Võidab iga pilet ning saadud  annetused suunatakse uute lasteraamatute ostmiseks.  Põnevust peaks pakkuma ka eksperiment, mille  käigus üritatakse ellu äratada rohkem kui viis aastat varjusurmas olnud ning täiesti kuivanud ja kokku kägardunud Jeeriko roos.  Teatavasti on see fantastiline taim õnne, armastuse ja pika eluea sümboliks.  Et tema elule ärkamist  oleks ka märgata, lisatakse  eksperimendi juurde fotod  taime algsest kuivanud  olekust ja toimunud muutustest.

Eestis on raamatu ja  roosi päeva tähistatud alates 1998. aastast, Põltsamaa raamatukogus aga  alates 2000. aastast. Selle  kevade üritustele oodatakse taas rohkelt osavõtjaid.