« Tagasi

Mustveesse läks tänavu koguni kaks Idat

Riina Mägi  Vooremaa (2016), 17. detsember, nr. 145, lk. 1.

Puurmani rahvamajas anti üleeile kätte Jõgevamaa tänavused raamatukoguauhinnad - vahvad lda nime kandvad nukud. Tänavu jõudsid pärjatute  hulka Mustvee linnaraamatukogu töötajad Laidi Zalekešina ja Anu  Ots, sama raamatukogu  endine töötaja Lukija  Suvorova ning Varraku  kirjastuse müügijuht  Anne Leepkaln.

ldasid jagatakse kolmes kategoorias. Raamatukoguhoidja lda otsustati seekord anda korraga kahele inimesele, Mustvee linnaraamatukogu direktorile Laidi Zalekešinale ja sama raamatukogu lasteosakonna raamatukoguhoidjale Anu Otsale, sest nad on just n-ö tandemina head tööd teinud. Nende ühiste pingutuste viljana said Mustvee  raamatukogus teoks sisukad  raamatukogupäevad. Ka merekultuuri aasta ja raamatukogu  115. sünnipäev said vääriliselt  tähistatud. Viimase puhul panid Anu ja Laidi kokku raamatu "Mustvee raamatukogu aja lugu 1902-2016". Laidi ja Anu  teeneks on seegi, et raamatukogu on linnarahvale nähtav,  kättesaadav ja atraktiivne ning  aitab luua paikkonnale positiivset mainet.

Laidi Zalekešinal oli väga  hea meel selle üle, et ta pälvis  raamatukoguauhinna koos hea  kolleegi Anu Otsaga.

"Üksi ei saagi selliseid asju  teha, nagu me Anuga koos  teinud oleme," ütles Laidi.  "Olen leidnud Anus toreda  mõttekaaslase, kes on igas asjas "käpp" ja kes pakub ka ise  vahvaid ideid välja."

Üheks menukamaks ettevõtmiseks kujunes Raamatukoguhoidja lda laureaatide sõnul  merekultuuri aasta püsinäitus,  mille jaoks saadi rohkesti materjali Anu abikaasa vanavarakogust: sealt oli võtta ajaloolisi  kalapüügiriistu ja muud põnevat. "Eri laadi sikuteid tõid  inimesed meile veel juurdegi,"  ütles Anu Ots.

Mustvee raamatukogu on  kujunenud ka omamoodi teenusekeskuseks: seal jagatakse  turismiinfot, võetakse vastu ajalehe Vooremaa kuulutusi ning saab sooritada ka pangatehinguid. Kuu kahel kolmapäeval tuleb kohale Swedbanki töötaja ning teenindab neid, kellele pangaautomaadi või internetipanga pakutavatest võimalustest ei piisa.

Asukohaga vedanud

"See, et me ainult raamatuid  ei laenuta, vaid ka mitmesuguseid muid teenuseid pakume, muudab meid inimestele nähtavaks ja vajalikumaks.  Tänu sellele satub meie juurde  mõnigi inimene, kes veel meie  lugeja pole, ning võib hakata  huvi tundma ka meie raamatuvaramu vastu," ütles Laidi  Zalekešina. "Meil on ka asukohaga vedanud: asume otse  keset linna, nii et meid leiavad  üles välisturistidki. Vahel läheb meil nendega suhtlemine  küll üle kivide ja kändude,  sest keelebajäär on vahel, ent  mõnikord aitab kehakeel ja  mõnikord tulevad appi meie  haritud lugejad."

Laidil ja Anul on mõtteid,  kuidas raamatukogu kui teenusekeskust veel edasi arendada.  Nende meelest võiksid seal näiteks müügil olla elementaarsed  kontoritarbed, sest spetsiaalne  kontoritarvete kauplus pandi Mustvees kinni. Ja ehkki raamatukogu ajaloo kaante vahele koondamine võttis rohkesti  aega ja jõudu, arvasid hakkajad naised, et see ei jää nende viimaseks raamatuks.

Laidi Zalekešina on Mustvee  linnaraamatukogus töötanud  kolmteist aastat, Anu otsal läheb samas asutuses kolmas aasta. Mõlemal on palju tegemisi:  Laidi juhib ka kultuurikeskust ja hoolitseb kaalumuuseumi eest, Anu on täiendanud oma raamatukogundusalaseid teadmisi ja talle omistati tänavu  raamatukoguhoidja kuues kutsetase. Anu on ka raamatukogu  sündmuste usin jäädvustaja:  tema fotodega on illustreeritud  raamatukogu ajaloo raamat  ning tema pildid ripuvad üleval raamatukogu Facebook'i  lehel. Viimase kaudu saavad  lugejad end kursis hoida, mis  raamatukogus toimunud ja mis tulemas.

Hakkaks igav

"Kui teeksime üksnes seda,  mida meie ametis hädapärast  vaja, hakkaks meil endal igav,"  ütles Laidi. "Kui me jõuluvanalt  midagi sooviksime, siis natuke  suuremat palka. Aga senini on  nappi palgasummat aidanud  kompenseerida ilusad töötingimused ja tore kollektiiv." 

Elutöö lda läks seekord samuti Mustveesse. Selle kategooria raamatukoguauhind  antakse raamatukogust pensionile siirdunud inimesele. Ning  tänavu oli ainus pensionile (õigupoolest küll eelpensionile) siirduja kakskümmend aastat Mustvee linnaraamatukogus töötanud Lukija Suvorova. Ta otsustas töölt lahkuda, kuna soovis lapselapsega rohkem koos olla. Elutöö Ida saab Lukija Suvorova kätte endiste kolleegide vahendusel, sest ldade piduliku üleandmistseremoonia ajal oli ta Rootsi kruiisil.

Sõber lda kategoorias tunnustatakse neid, kes raamatukogus ei tööta, ent on aidanud kaasa raamatukogunduse edendamisele Jõgeva maakonnas. Sõber lda vääriliseks peeti tänavu kirjastuse Varrak müügijuhti Anne Leepkalni,  kes on meie maakonna raamatukogudega koostööd teinud juba aastast 1991. Raamatukogurahva hinnangul on ta  alati pakkunud operatiivseid,  paindlikke ja soodsaid teenuseid ning leidnud probleemide  korral ikka raamatukogusid  soosiva lahenduse.

"Jõgevamaa raamatukogutöötajatega on hea suhelda,  sest nad on toredad inimesed ja teavad hästi, mida nad tahavad. Ja meie kirjastusel on  neile ka väga palju pakkuda.  Ostuotsuseid aitavad neil teha  meie poolt saadetavad raamatunäidised.

Raamatukogurahvaga suhtlemist hõlbustab mul võib-olla  see, et olen ka ise kunagi raamatukogus töötanud. Jõgevamaa  raamatukoguauhinna saamine  oli mulle aga väga suur üllatus  ja liigutas mind hingepõhjani.  See pole üldse tavaline, et sinu  tööd märgatakse ka väljaspool  sinu enda firmat. Nüüd tean,  mis tunne on filmiinimestel, kes  oscari saavad."

Jõgeva maakonna raamatu koguauhinnad

  • Auhindu antakse välja aastast ja laureaatidele  kingitakse lda-nimeline käsitöönukk, mille autoriks on  Palamuse valla käsitöömeister  lngrid Juuse
  • Auhind on nime saanud kunagise kauaaegse Põltsamaa raamatukogu juhataja lda-Helene Sutt-Reima järgi
  • Auhinnakandidaate võivad esitada kõik maakonna raamatukogutöötajad ning  laureaadid valib seitsmeliikmeline komisjon
  • Tänavu pälvisid Raamatukoguhoidja lda Laidi Zalekešina ja Anu Ots Mustvee linnaraamatukogust, Elutöö lda endine Mustvee raamatukogu  töötaja Lukija Suvorova ja ning  Sõber lda Varraku kirjastuse  müügijuht Anne Leepkaln