« Tagasi

Raamatukogus laenutasid riigikogu liikmed

Taavi Kelder  Vali Uudised (2016), 2. november, nr. 84, lk. 3.

Neljapäeval, 27. oktoobril laenutasid Jõgeva maakonna keskraamatukogu laenutusosakonnas raamatuid riigikogu liikmed Terje Trei, Aivar Kokk ja Peeter Ernits. Üritust „Tuntud inimene raamatukogus" on Põltsamaal korraldatud juba 2007. aastast alates.

Igal aastal toimuvate üleriigiliste raamatukogupäevade ajal on Põltsamaa  raamatukogus ühel päeval  aastas tunni või paari vältel tööl asenduslaenutajad.  Nendeks on kas mõne eraettevõtte või riigiasutuse  töötajad või ka muidu tuntud kultuuri- või haridustegelased. Näiteks möödunud  aastal laenutasid raamatuid  muusikakooli õpetajad.

„Kutsume siia ühel päeval aastas tuntud inimesi. See on mõnes mõttes  mõeldud ka raamatukogutöötajate töö tutvustamisena avalikkusele. Samas  on laenutusleti taga tehtav  töö tegelikult vaid jäämäe  veepealne osa. Palju on ka  niisugust tööd, mida esmapilgul ju näha pole," märkis  raamatukogu direktor Rutt Rimmel.

Tänavu kutsuti tunniks  ajaks raamatukoguhoidja  tööd proovima riigikogu  liikmed, kes on valitud parlamenti Jõgevamaa kandi  inimeste häältega. Laenutusleti taga teenindasid  lugejaid Aivar Kokk IRL-ist,  Terje Trei Reformierakonnast ning Peeter Ernits Keskerakonnast.

Mõni laenutaja tuligi spetsiaalselt riigikogu  liikmega kohtuma, olles  eelnevalt kuulnud, et nad  laenutajaid teenindavad  sel päeval. Teistele aga tuli  laenutusleti taga tavapäraste töötajate asemel parlamendisaadikute nägemine  tõelise üllatusena.

Kui parasjagu raamatukogu külastajaid uksest  sisse ei astunud, tutvustasid teenindusspetsialistid  Aive Nurmekivi ja Sirje  Tero raamatukogu ruume,  riiulitel olevat kirjandust,  lugemissaali ja kogusid,  aga ka raamatukoguhoidja  igapäevast töökorraldust.  Juttu tuli ka sellest, millised on hetkel kõige populaarsemad raamatud ning millistele raamatutele on praegu kõige pikem järjekord - selgus, et kõige pikem järjekord on hetkel Mart Sanderi romaanile „Litsid". 

Muuhulgas tutvustati riigikogu liikmetele ka vana raamatukogu varamut, kus on riiulil üllitisi sõjaeelse Eesti Vabariigi perioodist ja varasemastki ajast. Vanu raamatuid üldjuhul välja ei laenutata, kuigi üksikutel puhkudel saab ka neid koju laenutada.

Laenutaja tööd proovinud Põltsamaal sündinud riigikogu liige Terje Trei nentis, et käis Põltsamaal raamatukogus viimati üpris kaua aega tagasi -kas 1999. või 2000. aastal. Vahepeal pole lihtsalt muude tegemiste kõrvalt mahti olnud raamatukogus käia.

„Mul on omal kodus üpris  suur raamatukogu olemas,  sageli jätkub ka nendest  ja laenutada vaja polegi.  Üldiselt eelistan raamatuid  pigem osta kui laenutada.  Ostan tihti antikvariaatidest vanu raamatuid, käin  ka raamatulaatadel," rääkis  Terje Trei.

Peeter Ernits nentis, et  on raamatukoguhoidja tööga  kokku puutunud seeläbi, et  tal abikaasa töötab Ülenurme raamatukogus raamatukoguhoidjana. Sealt tekkis  tal ka palju võrdlusmomente  Põltsamaa raamatukoguga.  

Tuntud inimesed on  Jõgeva maakonna keskraamatukogus laenutaja rollis  raamatukogupäevadel üles  astunud juba 2007. aastast  saadik. Esimeste asendajate hulgas oli üks tänavugi  Põltsamaa raamatukogus ühe tunni vältel laenutajaks olnud riigikogu liige -Aivar Kokk, kes tollal oli maavanem.

Raamatukogupäevad kestsid Jõgeva maakonna keskraamatukogus sel aastal 20. oktoobrist 30. oktoobrini. Kuna tänavu on tegu ka merekultuuriaastaga, siis olid paljud üritused sel aastal seotud just mere ning mereteemalise kirjandusega. Teenindusosakonnas oli võimalik näha näitust merekirjanik Herman Sergo (1911-1989) teostest. Konverentsisaalis avati näitus „Meri põltsamaalaste kodudes". Raamatukogupäevad lõppesid salongiõhtuga, kus reisist merelisele maale  Filipiinidele rääkis Gilmar Krživets.