« Tagasi

Uus näitus raamatukogus

Anželika Valdre  Vali Uudised  (2016), 20. aprill, nr. 29, lk. 5.

Konverentsisaalis on alates 18. aprillist väljas fotonäitus „Ungari naine". Näitus on illustreeriv osa maakonnaraamatukoguhoidjate koolitusest "Ungarimaa, kultuur ja kirjandus" ja jõudis Põltsamaale Ungari lnstituudi kaudu. Näituse tutvustus Ungari lnstituudi kodulehelt algab laulusõnadega: ,,Päeval nõelub  sukki, koristab / kuid õhtul poole üheksast / on jälle kord daam, viipab takso (nappalstoppol, port töröl / de estefélkilenc /  märdämamegint , taxinakint)" .  Tuntud ungari lööklaul on juba rohkem kui pool sajandit vana. Ilmselt tekib paljudel küsimus, kas Budapesti naised on ka  tänapäeval nii mitmekülgsed.  Màté Bachi ideest alguse saanud blogi Budapesti Naine otsib  muuhulgas vastust sellelegi küsimusele.

Kirjanik ja toimetaja  ZoltànKórösi on öelnud, et  Budapest on nukrutsev närtsimas naine, kes haarab aeg-ajalt meigikomplekti ja raputab ennast üles; kes lisaks nüüdki oma õisi paotab ja on koduks maailma kauneimatele tüdrukutele. Ka fotograaf Màté Bachi arvates sarnaneb Budapest kõige rohkem naisega. Seepärast käivitas ta aprillis 2012 blogi Budapesti Naine, et jäädvustada pealinna naiselik energia ja osutada, et mitmekülgsus ei iseloomusta mitte  ainult Budapesti, vaid ka seal elavaid naisi.

Màté Bachi fotode juurde tegi esimesel aastal intervjuusid luuletaja ja ajakirjanik  Szabina Ughy, kes tahtis linnas  elavate naiste elamuste kaudu joonistada alternatiivse Budapesti kaardi. Màté ja Szabina portreeintervjuud tutvustasid lugejatele arvukalt põnevaid  Budapesti naisi, kaasates kõige erinevamaid tegevusalasid.  Blogist võib lugeda intervjuud  muuhulgas koka, lihuniku,  näitleja, kirjandusmänedžeri ja trammijuhiga.

2015. aasta kevadest kadusid pildid ja tekstid mõneks ajaks, kuid detsembrist Budapesti Naiste blogi naasis. Piltide eest vastutab edaspidi blogi hing Màté, küsitlusi aga teevad nüüdsest Zitalzsó ja Fruzsina Mesterhàzy. Zita ja Fruzsi on noored Budapesti naised. Mõlemad on luuletajad ja ajakirjanikud, Zita on lisaks sellele ilukirjanduse tõlkija, Fruzsi aga tegeleb teatriga. Blogi põhikontseptsioon ei ole muutunud, eesmärgiks on nüüdki põnevate karismaatiliste Budapesti naiste tutvustamine, olgu nad siis kontrolörid, lauljad, kõrtsipidajad, pankurid, hooldusõed, näitlejad, juurviljamüüjad, lilleseadjad või hoopis spetsiaalseid betoondetaile disainiva ja tootva ettevõtte rajajad.

Põltsamaalastel on võimalus heita pilk sugulasrahva  naiste tänasesse päeva.