« Tagasi

Raamatukogu kutsub pildistama ja luuletama

Toomas Reinpõld  Vooremaa (2015), 15. oktoober, nr.118, lk. 3.

Järgmisel aastal tähistab Põltsamaa linn 90 aasta juubelit. Juba eelmise aasta algul tekkis meie maakonna keskraamatukogu töötajatel idee korraldada oma linna juubeli tähistamiseks projekt Põltsamaa aastaringis. Sel puhul kuulutati välja,  et oodatud on fotod, luuletused või muus vormis  mõtteavaldused linnast.

Jõgeva maakonna keskraamatukogu direktor Rutt Rimmel lausus,  et korraldajad annavad projektile ette teatud raamistiku. Projekt jagati neljaks osaks ja esialgu oli  mõte kaasata ainult raamatukogu  töötajad. Hiljem otsustati anda  võimalus kaasa lüüa kõigile huvilistele.

Osalema endised ja praegused põltsamaalased

Raamatukogu direktor toonitas,  et projektis võivad kaasa lüüa nii  praegused kui endised põltsamaalased, aga ka kõik teised, kes on Põltsamaal midagi huvitavat jäädvustanud või kes on linna kohta  oma mõtteid kirja pannud, olgu  siis luuletusena või proosavormis. Raamatukogu töötajad soovivad neile saadetud fotosid ja kirjatöid kasutada edaspidi näitustel ja muudel sündmustel.

Põltsamaa kohta on kirjutatud luuletusi juba üsna ammu. Ka Anna Haava on oma mõtted Põltsamaast luulevormi pannud. Rutt Rimmel kinnitas, et oodatud on ka luuletused, mis on seotud näiteks  aastaaegadega. Kindlasti saavad  avalikkusele nähtavaks ja kättesaadavaks nii fotod kui kirjatööd. Võibolla leiavad need endale  koha Põltsamaa raamatukogu kodulehel, võibolla korraldatakse  edaspidi Põltsamaa-teemaliste  luuletuste õhtuid.

Oodatud on sügisepildid ja -luuletused

Rutt Rimmel toonitas, et projekt pealkirjaga Pildistama ja luuletama ei tähenda päris kindlasti seda, et fotoga peab kaasnema ka luuletus või kirjalik mõtteavaldus, ja vastupidi. Oodatud on ka üks või teine kaastöö eraldi. Rimmeli sõnul on Põltsamaal n-ö nähtavaks saanud harrastusfotograaf, kelle tööd on fantastilised ja neist saaks koostada lausa personaalnäituse. See ettevõtmine jääks aga muidugi praeguse projekti raamidest välja. 

Kaastöid on raamatukokku laekunud teatud ajahetkedel järjest,  kuid on olnud ka pikki vaikuseperioode. Just äsja läks käima projekti viimane osa, mille jooksul saab  raamatukogusse saata sügisefotosid ja -luuletusi, samuti jätkuvalt  mõtteid Põltsamaast. Raamatukogu võtab endale õiguse saadetud  töid teistelgi kultuurisündmustel  kasutada, kuid autorite usaldust ei tarvitata kindlasti kurjasti ja sotsiaalmeedias töid ei avalikustata. 

Rutt Rimmel toonitas, et projekti  näol ei ole tegemist konkursi ega  võistlusega, kus osalejaid tulemuste põhjal järjestama hakatakse. Kui  aga mõni töö erilisena silma jääb, saab selle autor erilise tänuavaldusena õhtusöögi kahele Põhjaka mõisas.