« Tagasi

Kolmas kohvikutepäev pakkus kosutust kehale ja rõõmu hingele

Toomas Reinpõld  Vooremaa (2015), 18. august, nr. 94, lk. 8.

Möödunud pühapäeval sai Põltsamaa linnas teoks  kolmas kohvikutepäev, mida iseloomustas kirev  meelelahutusprogramm ning varasemast suurem  kohvikute arv. Silma järgi hinnates oli tänavu ka  kõige rohkem külastajaid.

Kesk tänava ääres, Selveri vastas üle tee tegutsenud kohviku perenaine Katrin Koitla ütles, et kohviku nimi "Mehe lugu"  vihjab tuleval suvel Jõgeval  toimuvale naiste tantsupeole.  Kohvikut pidaski Põltsamaa naisrahvatantsurühm Uhka, kes juba teist Suve kohvikutepäevast korraldajana osa võttis. Naiskonda  kuulus 12 tantsijat ja juhendaja.   Ka mõned mehed olid tulnud  naistele appi kohvikut pidama.  Kohvikus "Mehe lugu" tutvustasid kaks ltaaliast kohale tulnud noomeest oma kodumaa toite.  

Kaunis Lojanderite koduaias  tegutsenud Kiwwja kohviku üks  perenaistest Marge Kütt kinnitas,  et talle väga meeldib oma lapsepõlvekodus kohvikut korraldada. Nüüd elab siin tema õde Milvi Lojander oma perega ja kohvikuidee tuligi Milvilt. Marge ütles lõuna paiku peetud jutuajamises,  et rahvast on piisavalt ja omalt  poolt proovivad nad teha kõik, et külastajatele nende juures meeldiks. Ta lisas, et toitu peaks  kohviku plaanitud lahtioleku-  ajaks jätkuma, aga toidukoguse  planeerimine oleneb suuresti ilmast. Koos kahe vanaema, paari  sõbranna ja lastega tegutses Lojanderite koduaia kohvikus enam  kui kümnest inimesest koosnev  meeskond. Kohviku korraldaja  sõnul võib majanduslikus mõttes  öelda, et kahjumisse nad ei jää,  kulutused saadakse müügitulust  tagasi. Esimest korda oma koduaiast kohviku teinud Heldur Otsus pidas seda koos abikaasa Pille, poegade ja õe perega. Tegelikult oli nende sooviks juba möödunud aastal kohvikute päeval korraldaja rollis olla,  aga siis jäädi registreerimisega  hiljaks. Otsus lausus, et nad on  kahel eelnenud aastal hoolega jälginud, kuidas teised oma kohvikutega hakkama on saanud, ja mõnega neist peeti ka nõu.  Otsused on käinud uudistamas  ka kohvikutepäeva sünnilinnas  Kärdlas toimuvat.

 Muusikalised üllatused  keset linna

Otsuste "Muusika- ja taimekohvikus" olid taimed varustatud  nimesiltidega, perepoeg Taavi  ülesandeks oli aga muusikalise  poole korraldamine. Kohviku  külastajate üllatuseks esines  seal kohalike pillimeeste kõrval  ka ansambel Justament eesotsas  Toomas Lungega.

Kördiööbiku pagaripoe juures  oli pühapäeval avatud samanimeline kohvik. Kohviku korraldaja, OÜ Paikpluss tegevjuht  Raul Kirsel lausus, et kui Põltsamaa linn on sellise vahva ürituse  ellu kutsunud, siis oli igati loomulik, et nemadki kaasa löövad.  "Kördiööbiku" kohviku eeliseks  oli muidugi oma kondiitrite ja pagarite ning selleks tööks vajalike ruumide olemasolu. Lisaks liikus sellel päeval linnas ringi buss, kust Kördiööbiku pagari-ja kondiitritooteid osta sai. Esimest  aastat kohviku korraldamisega tegelenud OÜ Paikpluss juhatuse  esimees Ants Reinumägi lausus,  et tema on "Kördiööbiku" kohvikuga väga rahul ja see on nende  fimale väga hea reklaamiüritus,  kus nad saavad testida ka uute  toodete populaarsust.

Põltsamaa kultuurikeskuse juures tegutsenud kohvikut ,  mille nimeks "Klaver põõsas",  pidasid kultuurikeskuse töötajad. Selle asutuse rahvakultuurispetsialist Keiu Kess kinnitas,  et kultuuritöötajad on alati väga  leidlikud, sealhulgas ka kohviku  korraldamisel. Selle söögikoha  külastajad said proovida selga  mitmesuguseid kostüüme, mis  pärit kultuurikeskusest, uudistada vilditud nukkude näitust ning  pakuti ka mitmekesist meelelahutusprogrammi. Kultuurikeskuse kohvikus lõpetati ka tänavune kohvikutepäev.

Muusikakooli õpilased said esineda

Põltsamaa raamatukogu ees  tegutsenud kohvikut "Raamatukoi koogilett" pidasid mõistagi raamatukogu töötajad. Selle asutuse juhiabi Tiina llvese sõnul ei saanud nemadki kõrvalt vaadata, kui linnas nii suurejooneline  ettevõtmine teoks saab. Nad osalesid juba möödunud suvel ning  said positiivse kogemuse. Tublimad küpsetajad olid Maris Oro ja Kristel Rohtla. Muusikat tegid  väikesed viiuldajad, kes õpivad  seda pilli linna muusikakoolis õpetaja Hiie Taksi juhendamisel.  Raamatukogu lasteosakonna juhataja Nelli Orgma lausus, et  nad täielikult naudivad kohviku  korraldamist, mida nad ei tee  kellegi käsul, vaid vabast tahtest ja rõõmuga.

Eelkõige lastele mõeldud kohviku "Ise tehtud, hästi tehtud"  korraldanud naiskonna esindaja  Katre Põder rääkis, et neil olid abiks suvekooli lapsed. Lapsed olid koos emadega eelnevalt küpsetanud ja pühapäeval teenindasid külastajaid. Nii võis seda kohvikut nimetada ka õppekohvikuks, sest õpiti teenindamist ja rahaga ümberkäimist. Katre Põderi sõnul oli neil keskpäevaks väga hästi läinud, sest külastajaid käis päris palju. Eriti rohkelt oli külastajaid just siis, kui lapsed näidendi esitasid.  Katre Põder kinnitas, et nende  seltskond on valmis korraldama kohvikut ka aasta pärast, sest lastele see meeldib.

Vana-Põltsamaa mõisa "Õllevabriku kohviku" peremehe,  Põltsamaa Jordani koguduse  õpetaja Meelis Maikalu sõnul  olid neil ametis oma koguduse  liikmed ja nemad osalesid juba  kolmandat aastat. Kui enamasti pakuti kohvikutes magusaid  suupisteid, siis selles kohvikus  sai ka suppi süüa.

Tänavu tegutses 21 ühepäevakohvikut, nende seas kohvik „Kamari kodukotkad" Kamari seltsimaja juures.