« Tagasi

Lapsed proovisid kätt luuletuste illustreerimisel

Helve Tamm  Vali Uudised (2015), 14. jaanuar, nr. 3, lk. 3.

Põltsamaal raamatukogus on jaanuari lõpuni avatud laste joonistuste  näitus „Pilt ja sõna", kus  võib näha 86 luuletuste illustratsiooni.

Läinud nädalal kutsuti raamatukokku 4., 5. ja 6.  klassi õpilased, et tunnustada neid vahvate luuletuste  illustratsioonide eest. Ja kuigi kõik lapsed ei mahtunud  esikolmikusse, jagus tänu-ja  kiidusõnu ning suu magusaks  tegemist kõikidele, kes võtsid  vaevaks mõnda raamatukogu poolt pakutud luuletust kujundada.

Jõgeva maakonna keskraamatukogu lasteosakonna juhataja Nelli Orgmaa selgitas, et kõnealune näitus on loodud luuletuste illustreerimise võistlusele laekunud töödest.

„Korraldasime võistluse eelmisel aastal. Selleks otsisime ja printisime oma töötajatega välja mõned luuletused. Ja jagasime siis need lehed õpilastele kätte. Õigemini tulid siin väga kenasti meile appi õpetajad. Lapsed pidid luuletuse juurde lihtsalt mõne pildi joonistama. Kokku laekus meile töid 86," andis  Orgmaa teada.

Kõik tööd pandi ka näitusele välja, sest sedavõrd toredatest töödest polnud võimalik teha eraldi mingit väljavõtet. Orgmaa tunnistas, et kuna välja oli kuulutatud võistlus, tuli piltidest valida välja kolm kõige paremat.  Tema sõnul oli seda valikut  teha väga raske, kuna iga töö  oli andekas.

„Joonistusi oli tõesti raske  valida, sest iga laps teeb nii,  nagu ta oskab, nii nagu ta  näeb. Seda enam, et oli tunda, et lapsed olid oma tööd  teinud kohe mõnuga. Aga me  pidime need ritta panema.  Saabunud illustratsioone oli  meil tegelikult päris mõnus  lapata. Mõnda pilti vaadates  imestasime, et vaat kui tore,  et just sellise mõtte peale on tuldud. Seega oli tublimate valimine ka meile põnev tegevus. Lõpuks jõudsime siiski nii kaugele, et kolm parimat sai leitud," märkis Orgmaa. 

Kui nüüd peatuda tublimate juures, siis esikoha pälvis Jõgeva gümnaasiumis õppiv Elisabet Hein oma illustratsiooniga M. Careme luuletusele „Kass". Teine koht läks Jaan Kärnerile K. Kanguri luuletuse „Laul kolmeteistkümnest mereröövlist" kujundamise eest ning kolmandale kohale tõusis Andero Maisväli l. Lemberi luuletuse „Hirmul on suured silmad" illustreerimise eest. 

„Kuigi Elisabet Hein õpib Jõgeval, on tema vanaema elamas ja töötamas Põltsamaal ning väga tihedalt seotud siinse raamatukoguga. Ja kohe, kui me võistluse välja kuulutasime, oli just Elisabet esimene, kes enda pildi andis. Ta on väga tubli joonistaja ning kui me seda pilti nägime, siis polnud mingit kahtlust, kelle töö kõige enam silma paistab," lisas Orgmaa. 

Ja tõesti, tõele au andes hakkab Elisabet Heina  kassipilt teiste tööde seas igal moel silma. On isegi lausa uskumatu, et sedavõrd noor laps oskab niivõrd tõetruu pildi joonistada. Lasteosakonna juhataja kiitis ka teise ja kolmanda koha omanikke. Näiteks Andero Maisvälja luuletuse kõrvale joonistatud  suured hirmunud silmad olid tema arvates heaks ideeks,  sest sellise kujunduse peale  tulemiseks peab olema annet ja avarat mõtlemist.

,,Kuigi oli võistlus ja äramärkimist leidsid kõige enne kolm parimat, siis tänukirjad  said ka umbes ligi pooled teisedki võistlejad. Igal juhul  olid kõik lapsed meie arvates väga tublid ja tunnustust  väärt," leidis Orgmaa.

Vaadates üles pandud  näitust tuleb tõdeda, et luuletuste illustreerimise võistlus  on ütlemata hea idee. See  paneb lapsi rohkem luuletusi  lugema, nende sisusse süüvima ja lükkab tööle fantaasia.  Nagu Orgmaa enne märkis,  on võhikulegi näha, et luuletuste kõrvale pildi joonistamist võeti täie tõsidusega ja  suure mõnuga. Eks seetõttu  olidki kõik illustratsioonid  omaette vaatamisväärsused  ning ülespanekuväärilised.