« Tagasi

Raamatukogus avati uus näitus

Taavi Kelder  Vali Uudised (2015), 23. september, nr. 70, lk. 3.

Jõgeva maakonna keskraamatukogu  näituse-ja konverentsisaalis on alates 16.  septembrist üleval  kunstnik Valli Lember-Bogatkina maalide näitus "Nii see on". Tuntud akvarellikunstniku maale, suurem osa  neist portreed, näeb  raamatukogu saalis veel kuni oktoobrikuu  alguseni. Üleval on nii kunstniku vanemaid maale kui ka hilisema aja töid.

Valli Lember-Bogatkina (sündinud 1921 Tartus, sünninimega Valentine Lember) on Eesti akvarellikunstnik, kes on kunstiga tegelenud juba varasest lapsepõlvest saadik. Aastal 1935 astus ta Tallinnas tollal tegutsenud riigi kunsttööstuskooli (Eesti kunstiakadeemia eelkäija), mille lõpetas 1940. aastal kiitusega dekoratiivmaali erialal, omandades kunstihariduse kõrvalt  keskhariduse. 1949. aastal  abiellus ta vene kunstniku Vladimir Bogatkiniga. Kunstnike ühiselt rajatud suvekodus Karepal on  valminud ka mitmed Valli  Lember-Bogatkina loodus-  ja meremaalid.

Hulga maale on kunstnikul valminud tänu tema arvukatele reisidele, mis nõukogude ajal sai tehtud peamiselt ida poole ja Aasiasse, kuid pärast taasiseseisvumist ka läände: Soome, Inglismaale ja mujale.

Valli Lember-Bogatkina on näitustel osalenud juba alates 1942. aastast - tema maalinäituseid on üleval olnud nii Eestis kui välismaal, nii Euroopa riikides kui ka näiteks Hiinas, Sri Lankal ja Jaapanis.

Põltsamaal, raamatukogu näituse- ja konverentsisaali seintel näeb nii uuemaid kui vanemaid maale. Kokku on üleval neliteist akvarellmaali.  

"Teemasid on mul küllalt - loodus, inimesed, portreed... Kui Jumal annab tervist, mõistust ja jaksu pintslit hoida, siis maaliks veel küll. Nagu kogu elu olen rõõmu ja murega ikka maalinud," ütles Valli Lember-Bogatkina 90. sünnipäeva puhul antud intervjuus Virumaa Teatajale (30.11.2011).  

Enne Põltsamaale Jõgeva maakonna keskraamatukokku sattumist olid  maalid üleval Tõrva kiriku kammersaalis, kust need jõudsid pärast seal olnud  näituse mahavõtmist siia.   "Maalide sattumine  siia, Põltsamaale, on seotud  sellega, et läksime Tõrva  kiriku kammersaali viima ühe teise näituse maale ja  parasjagu oli seal üleval see  näitus Valli Lember-Bogatkina töödest, mis võeti just  maha. Küsisin siis luba tuua need Põltsamaale ja Valli Lember-Bogatkina perekond oli sellega nõus. Siin pole siiski päris kõiki Tõrvas üleval olnud maale, kõiki siia kohale tuua kahjuks ei saanud," rääkis Jõgeva maakonna keskraamatukogu raamatukoguhoidja-projektijuht Anželika Valdre.

Peamiselt on Põltsamaal avatud näitusel portreemaalid.

"Näitusel saab näha tegelikult ainult kaduv väikest osa armastatud kunstniku akvarellidest.  Näiteks tema loodusmaalidest võiks kunagi lausa eraldi näituse teha. Siin näitusel üleval olev vanim töö on aastast 1944 ja kõige viimati valminud  maal on käesoleva aasta töö - maastikumaal, mis  on maalitud mere ääres, Valli Lember-Bogatkina  suvekodus Karepal, kus  kunstnik peamiselt maalib  praegu," märkis Anželika Valdre.

Pärast näituse lõppu viiakse maalid tagasi  kunstniku ateljeesse, mis  asub Tallinnas Vabaduse väljakul.

Maalinäitusega "Nii  see on" saab tutvuda Jõgeva maakonna keskraamatukogu näituse-ja konverentsisaalis veel kuni 7. oktoobrini.