« Tagasi

Raamatukogus näeb tekstiili ja ehteid igast maailmanurgast

Helve Tamm  Vali Uudised (2015), 10. juuli, nr. 50, lk. 5.

Esmaspäeval, 6. juulil avati Põltsamaal raamatukogus tekstiili ja ehete näitused, milles eksponeeritakse 31 reisihuvilise rätte ja salle ning ehteid kõikjalt maailmanurkadest, kus aga keegi käinud oli.

Tuleb tõdeda, et eestlane on tegelikult tõeline rännurahvas, sest vaadates näitusele üles pandud rätikute ja sallide päritolumaid, tundub, et pole vahest enam ühtki maailmanurka, kus meie kaasmaalased pole veel käinud. Euroopa kõrvalt leiab seal vägagi eksootilisi kohti, nagu näiteks Etioopia, India ja Tai, rääkimata Hiinast ja Egiptusest. Isegi mõni sall Ameerikast. Fuajees vitriinides on aga leidnud koha kõikvõimalikud ehted kõik  võimalikest materjalidest. Pilt on sama vapustav ning ülimalt põnev nagu sallide- rättide saaliski.

Näituse korraldaja, raamatukogu direktor Rutt Rimmeld  rääkis, et idee luua taoline väljapanek sündis tema enda mitmel reisil  nähtu põhjal. Nimelt hakkas talle silma, et väga paljud inimesed ostsid reisilt endale kas mälestuseks, kandmiseks või kellelegi kingituseks just nimelt rätikuid või salle. Loomulikult on neid riideesemeid  kerge kaasas kanda ning kohvriski ei võta nad suurt ruumi. Samas on nad head meenutajad ühelt või teiselt reisilt.

,,Praeguseks on ka reisiklubi vahvasti käima hakanud ning mitmed reisihuvilised ongi siia toonud oma esemeid. Pean selgituseks ütlema, et kokku on siia toodud 88 tekstiileset, mis on kõik ostetud kõikjalt maailmast. Seepärast on ka näituse nimeks siin „Sallid maa ja mere tagant". Vitriinides olevate ehete näituse nimi on aga „Ehted maa ja  mere tagant". Esemeid on näituse]e toonud 31 inimest. Ja need inimesed on  enamikus põltsamaalased, kuid mõned on ka töötajad maakonna raamatukogudest," rääkis Rimmel.  

Tema sõnutsi on esemete pealt väga hästi näha seegi, millised värvieelistused eestlastel on. Ja tõesti, ikka on ostetud endale tagasihoidlikumates toonides j a rahulikuma kujundusega salle rätte. Isegi need esemed, mis siidised ja õhukesed ning pärit soojadest  maadest, kus temperament väljendab end ka erksates värvides, on eestlane osanud ikkagi leida enda jaoks  malbemaid toone.

„Kui näitust sai hakatud korraldama ja üles panema, korraga märkasin, et vaat kui huvitav, lõunamaadest ei ole ostetud sugugi õhulisi ja sädelevaid esemeid, vaid hästi palju on sealt toodud just nimelt villaseid salle. Isegi Egiptusest on muretsetud endale põhjamaalase jaoks praktilisi riidetükke. Teine asi, mida tähele panin on see, et põhjamaadest salle väga ei osteta. Näiteks Norrast on vaid üks ja ka Soomest vaid paar üksikut salli. Arvatavasti on põhjamaades sallid ja rätikud küllaltki kallid. Lõunamaades seevastu pakutakse neid igal pool ja väga soodsalt," arutles Rimmel.

Tema sõnul on kindlasti paljudel riidetükkidel taga  oma lugugi, mida teab ehk vaid omanik ise. Tema teadis rääkida väikest juttu järjestikku reas rippuvate Portugalist toodud sallide kohta.

„Need peaaegu ühesugused sallid on toodud raamatukogu töötajate reisilt Portugali aastal 2008. Üks noormees tuli ja pakkus müügiks salli. Mina olin esimene ostja. Maksis see ainult üks euro. Ja kui  teised kuulsid sellest, et nii  odavalt on nii korralikus kilepakendis nii kauneid  salle saada, siis muidugi  tormati samuti ostma. See  noormees osteti sallidest tühjaks. Arvatavasti oli  poisil hiljem väga kahju, et ta nii odavalt neid müüs.  Oleks võinud kas või kahe  euro eest müüa," jutustas Rimmel muiates.

Igal juhul on raamatukogu saalis ja fuajees  esitatud näitus põnev, ning  olgem ausad, ka rännukihku tekitav. Kuuldavasti oli paljudel näitusel esinenud  inimestel kodus veelgi vahvaid asju, kuid need olid kasutusel või sedavõrd hinnalised, et omapäi neid kuhugi jätta ei tahetud. Aga juba ainuüksi need, mis olid välja pandud, väärivad uudistamist.

Näitused jäävad avatuks 27. augustini.