« Tagasi

Põltsamaa kooli külastasid Kokemäe õpilased

Taavi Kelder  Vali Uudised (2015), 29. aprill, nr. 31, lk. 2.

Möödunud nädalal, 20. kuni 24. aprillini külastas Põltsamaa ühisgümnaasiumit rühm õpilasi ja õpetajaid Soomest Kokemäe linnast Tulkkila koolist. Viie päeva jooksul tutvusid Soome  sõpruskoolist saabunud külalised nii Põltsamaa kooli kui ka linna ja ajalooga. Nädala keskel  külastati aga Tartut, kus käidi nii Ahhaa keskuses kui ka Vanemuise teatris. Visiit lõppes neljapäeval sõprusõhtuga Põltsamaa noorte-ja  elukestva õppe keskuses.

Tulkkila algkool asub  Kokemäel - väikelinnas,  mis asub Edela-Soomes Satakunta maakonnas, Botnia  lahe äärsest Pori linnast  umbes 40 km kaugusel. Koolis õpivad õpilased esimesest kuni kuuenda klassini -  tegemist on Eesti mõistes algkooliga.

Koostöö Tulkkila kooli ja  Põltsamaa ühisgümnaasiumi vahel on kestnud juba  paarkümmend aastat, mis  tuleneb sellest, et Kokemäe  linn on Põltsamaa sõpruslinn - kahe linna vahel on  aastate jooksul sõlmitud  üsna mitmeid kultuurialaseid sidemeid ning avatud  on nii ühiseid kunsti-ja  käsitöönäitusi kui ka külastatud üksteist linnade  delegatsioonide tasandil.  

"Kahekümneaastase  koolidevahelise koostöö vältel on kohtutud igal aastal  - ühel aastal Põltsamaal,  jàrgmisel aastal Kokemäel,"  rääkis Põltsamaa ühisgümnaasiumi kuuenda klassi  õpetaja Lilio Võsu, kes oli  järjekordsel Soome õpilaste  ja õpetajate külaskäigul  Põltsamaale ühtlasi ka soome keele tõlgiks.

Aastate jooksul on välja  kujunenud tava, et külaskäigust sõpruskooli teisel  pool Soome lahte võtab osa  kümme viienda ja kuuenda  klassi õpilast ning kaks õpetajat. Seekordsel kohtumisel olid Soomest õpilastega kaasa sõitnud Tulkkila kooli 5.a klassi õpetaja Karita Nylund ja 2.b klassi õpetaja Tuula Laine.

"Kui ma eelmisel korral Põltsamaad külastasin, siis meeldis see linn mulle väga ja seekordse külaskäigu jooksul hakkas Põltsamaa linn mulle veelgi rohkem meeldima. Külaskäigu jooksul leidis aset palju põnevaid ettevõtmisi nii täiskasvanute kui ka laste jaoks mõeldud programmis. Oli huvitav ja igati meeldejääv külaskäik," märkis Tuula Laine.

Põltsamaale jõudsid Kokemäe õpilased ja õpetajad  esmaspäeva, 20. aprilli õhtuks, misjärel viidi õpilased kodudesse laiali, kus nad külastusnädala jooksul ööbisid. Soome õpilased ööbisid  samade õpilaste kodudes,  kes olid varemalt Soomes, Kokemäel, käinud ja seal nende peredes ööbinud. Soome ja Eesti õpilased  suhtlesid omavahel nii soome kui ka inglise keeles,  inglise keelest tõlkimisel aitas ka õpetaja Heli Lehiste. Õpetajate majutamisel abistas Põltsamaa Niguliste kiriku kogudus. Samal õhtul toimus ka direktori vastuvõtt Põltsamaa ja Kokemäe õpetajatele kohvikus Rivaal. 

Lilio Võsu sõnul oli programm terve nädala jooksul tihe ja sisukas -külalistele tutvustati nii kooli kui ka linna ja selle ajalugu:

 "Nädal oli toimekas - hommikupoolne aeg sisustati tavaliselt kooli poolt, õhtupoolikuti tegutseti peredes. Teisipäev algas tervituskontserdiga, kus esinesid nii meie õpilased kui ka külalised. Seejärel meisterdati õpetaja Heli Lehiste juhendamisel emadepäeva kingitust, milleks oli šokolaadiümbrik ja kaart. Lossihoovis võttis meid vastu muuseumi juhataja Rutt Tänav, kes ladusas  soome keeles tegi väga huvitava ülevaate Põltsamaa ajaloost. Koolipäeva lõpetas Eesti-Soome koolilaste ühislaul ja -pillimäng Põltsamaa  muusikakoolis Tuuli Juki juhatusel. Õpetajate õhtupoolik möödus õpetaja Kaja Raidmetsa juures, kus Eesti ja Soome õpetajad Marje Aigro juhatusel põnevaid ja käepäraseid käsitöötehnikaid õppisid."

Põnevat tegevust jätkus ka kesknädalaks, kui sõidetÌ Tartusse:

"Kolmapäeva märksõnadeks olid innovatsioon ja teadus: hommikul meisterdati õpetaja Ats Teppani juhatusel roboteid, seejärel  sõitsid aga nii külalised kui ka võõrustajad Tartusse AHHAA teaduskeskusesse. Meeldejäävad olid dinosauruste näitus ja teadusteatri etendus teemal "Õhk". Meie kooli ja Tulkkila kooli õpetajad said suure elamuse  osaliseks ka Vanemuises  "Carmeni" esietendust vaadates," rääkis Lilio Võsu. 

Ka järgmine päev kulges  toimekalt ning lõppes ühise  sõprusõhtuga noortekeskuses:

„Neljapäev algas tundide  külastamisega. Tulkkila  kooli õpilane Andres rõõmustas 6.b klassi matemaatikatunnist tulles selle üle, et oli saanud viie täisarvude liitmise-lahutamise eest. Nemad seda teemat Soomes veel käsitlenud ei olnud, aga nüüd sai siis pisut ette õpitud. Õpetaja Eve Oro juhatas külalised iidse pakutrüki saladustesse - koostöös valmisid imeilusad kotid. Neljapäeva õhtupoolikul olime aga Põltsamaa lasteraamatukogus, kus tutvustasime üksteisele lemmikraamatuid ja -kirjanikke. Raamatukogus oli välja pandud näitus soome kirjandusest, mida eesti keeles lugeda saab. Näitust ette valmistades leidsid raamatukogu töötajad oma  kogudest tõelise rariteedi, nimelt 1924. aastal eesti  keeles välja antud "Kalevala" proosavormis jutustuse,"  rääkis Lilio Võsu.

Viimane ühine õhtu veedeti Põltsamaa noorte- ja  elukestva õppe keskuses  koos võõrustajate peredega, kes kandsid hoolt ka  maitsva peolaua katmise  eest. Tervitussõnad ütles  direktor Aimar Arula, kes  tänas Tulkkila kooli külaliste võõrustamise eest peresid, kes olid endale suure  kohustuse võtnud pakkuda  terve koolinädala jooksul  võõrale lapsele kodusoojust ja turvatunnet. Arula lisas, et kindlasti ei jää tulemata ka järjekordne vastukülaskäik Põltsamaa poolt Soome  Kokemäe linna - see toimub mitte hiljem kui aastal 2016. 

Seejärel nauditi veel üheskoos Meeli Nõmme laululaste esinemist ja Sirje  Suvi esimese klassi tantsulaste etteasteid:

"Ühistantsud ja sõprusring koosolemise lõpus tõid tunde, et koos oli tore ja et oodatakse juba järgmist kokkusaamist. Oli rikastav nädal nii meile kui ka meie sõpruskooli õpilastele ja õpetajatele," võttis Lilio Võsu ühisõhtu ja kogu nädala kokku.

Sündmuste- ja muljeterohkeks kujunes aga ka  kokemäelaste Eestis käigu  viimane, reedene päev, mil  tagasiteel Soome külastati ka Tallinna loomaaeda ja Toompea lossi, enne kui  õhtul kell kuus sadamasse laeva peale mindi. Koju Kokemäele jõuti alles hilisõhtuks.