Raamatukogu salongiõhtul kõneles Tea Lall
Taavi Kelder Vali Uudised (2015), 4. detsember, nr. 91, lk. 4.
Jõgeva maakonna keskraamatukogus toimunud salongiõhtul esines Jõgeva linnaraamatukogu töötaja Tea Lall, kes esitles põltsamaalastele oma äsja ilmunud esikromaani, mis räägib katkistest inimsuhetest.
Tea Lall (sündinud 1967) rääkis oma esikromaanist pealkirjaga "Katki", mis võitis kirjastuse Tänapäev 2015. aasta romaanivõistlusel kolmanda koha. Jutuks tuli nii romaan ja selle tekkelugu kui ka autori enda elu ja teekond kirjutamise juurde. Muusikaliste vahepaladega esinesid lõõtspillidel rahvamuusikud Ülle Kool ja Külli Valk, kes kandsid ette Albert Uustulndi loo "Tüdruk" ja teisi tuntud laule.
Romaan, mida esitleti, räägib ise elus madalseisu jõudnud naisest, kes üürib endale vana maja. Tuleb aga välja, et see maja peidab endas üht traagilist lugu, mis tuleb juhuse tahtel päevavalgele. Nii põimuvad omavahel mitu erinevat lugu.
"Romaani "Katki" lugu räägib ühest keskealisest naisest nimega Ragne, kellel on elus jõudnud kätte selline keeruline hetk, kus ta ei tea enam, mida oma eluga peale hakata. Et natuke elu üle järele mõelda ja endas selgusele jõuda, üürib ta ühe vana maja, et seal pisut omaette olla ja mõtteid koguda. Sealt majast leiab ta täiesti juhuslikult aga ühe märkmiku, kust hakkab hargnema üks lugu, aga tegelikult on neid lugusid isegi mitu," rääkis Tea Lall.
Tegemist on ühelt poolt armastusromaaniga, teisalt aga ka pisut kurvavõitu ja depressiivse looga. Siin räägitakse ema ja tütre katkistest suhetest, inimeste suhetest, kes koos elavad jne. Samas on romaanis olulisel kohal ka vana maja, kus sündmused toimuvad. Selgub, et majaga on seotud mitu erinevat saladust, mis hakkavad põimuma tegelase enda eluga.
"Ühelt poolt räägib see raamat armastusest, teisalt armastuse puudumisest. Lisaks inimestele on selles raamatus oluliseks tegelaseks ka üks valge koer. Olulist rolli mängib romaanis ka vana maja, kus sündmused toimuvad. Töötasin kinnisvaramaaklerina kuus aastat ning mulle meeldisid tohutult vanad majad. Adusin, et nendel kõikidel majadel on oma lugu rääkida - nad on ehitatud, seal on aset leidnud kurvemaid ja rõõmsamaid sündmusi. Mul tekkis lausa tõsine austus majade vastu," rääkis autor.
Tea Lalli sõnul ei tulnud mõte kirjutada raamatut talle päris üleöö. Kätt on ta kirjutamise vallas proovinud juba varemgi, kuigi raamatu kirjutamiseni jõudis alles nüüd. Teisalt on teda kirjutamiseni viinud ka ta enda värvikas elu, mis on andnud ainest kirjatööks.
"Luuletusi ja jutte olen kirjutanud juba varasest lapsepõlvest peale. Mingil ajal otsustasin, et peaksin kirjutamise tõsisemalt käsile võtma. Vahepeal, kui ma abiellusin, tekkis paarikümneaastane paus, mil kirjutamine jäi täiesti soiku. Siis aga otsustasin osaleda Jõgeval, Betti Alveri muuseumis ühel loovkirjutamise kursusel, kuhu tulid kokku põhiliselt ulme huvilised. Sealt sain kaasa ka mingisuguse ulmeraamatu kirjutamise pisiku, ning siis tekkis ka romaanikirjutamise mõte," rääkis Tea. "Oluline on muidugi ka see, et olen ise palju lugenud. Lapsepõlves lugesin ma päris palju. Mu ema sõbranna oli nõukogude ajal raamatulevitaja, kes määris meile igasuguseid raamatuid peale, nii et meil oli kodu kirjandust täis. Raamatutega puutusin kokku ka hiljem: minu esimene töökoht oli Siimusti raamatukogus."
Palju on Tea Lalli mõjutanud ka tema vanemad sugulased, kellelt ta on eelkõige lapsepõlves kuulnud igasuguseid lugusid, mis on talle nüüd, täiskasvanuna meelde tulnud. Suur suuliste lugude jutustaja oli näiteks tema vanaema.
"Mul on hästi suur suguvõsa -minu isal oli kokku kaksteist õde-venda. Kirjutajaid nende hulgas paraku küll ei ole olnud, küll aga on nende hulgas muusikuid. Minu isapoolne vanaema on olnud väga oluline mõjutaja, sest ta jutustas palju lugusid ja võib öelda, et nende lugude saatel ma ka üles kasvasin. Kui me väiksed lapsed olime, siis vanaema pandi meid sageli valvama, kui vanemaid kodus ei olnud," rääkis Tea Lall. Autori sõnul on kirjutamisel oluliseks mõjutajaks ka loodus ning see, kuidas seda vaadata.
"Praegugi, Põltsamaale sõites, oli näha väga ilus päikeseloojang. Ümberringi oli juba parasjagu pime, kuid taevas oli oranž, tulukesed paistsid ja korstnast tõusis suitsuvine. Kui sellest kirjutada, siis võiks öelda lühidalt, et oli vaid päikseloojang ja kogu lugu. Samas võib nähtust kirjutada ka palju pikemalt ja nüansirikkamalt," tõi ta näiteks selle, kuidas ühest ja samast asjast võiks kirjutada nii pikemalt kui ka lühemalt.
Kirjastuse Tänapäev tänavuse romaanivõistluse esimese koha võitis Kaur Riismaa romaaniga "Pimeda mehe aiad" ning teise koha sai Aleksander Aina (pseudonüüm) romaaniga "Pimeduses kulgeb tee". Romaanivõistlusel kolmanda koha saanud Tea Lall ei kavatse sulge veel niipea nurka visata ning plaanib varsti trükki anda juba järgmisi raamatuid.