Tulge reisihuvilistega maailma avastama
Helve Tamm Vali Uudised (2015), 4. september, nr. 65, lk. 6.
Sel kevadel loodud reisihuviliste klubi võttis ette juba kolmanda ühise retke, seekord Lõuna- Eestisse. Meeldetuletuseks tuleb märkida, et reisihuviliste klubi idee sündis Jõgeva maakonna keskraamatukogu direktori Rutt Rimmeli peas. Kui aeg oli piisavalt küps, kutsuti kokku asjast huvitatud ning sümboolses tähenduses klubi oligi pandud idanema. Kokku tulid kõik need inimesed, kellele meeldib reisida või matkata, kuid üksi seda teha ei taha või pole piisavalt pealehakkamist või teadmisi, kuidas rännakuid paremini ette võtta. Et mitte lihtsalt niisama juttu veeretada, asuti kohe korraldama ka väljasõite. Esialgu Eestis. Laupäevane, 22. augusti, reis oli Lõuna-Eestisse. Rahvast tuli kõnealusele sõidule ligi nelikümmend. Esimene tõsisem jalasirutus oli Võrumaal Verijärve juures. Üks legend räägib, et oma nime saanud järv sellest, kui kuri mõisnik nuhelnud alamaid nii tõsiselt, et peksmisest voolanud vette vereojad. Teise legendi kohaselt lõpetanud kurja mõisniku piinamise all kannatanud kutsar viimase kuritööd sellega, et sõitis tõllas istunud mõisahärraga otse järve ning uppunud ise koos temaga. Rahvasuu pajatab, et hea tahtmise korral näeb veel nüüdki vee all tõlla kontuure. Olgu juhtunuga kuidas on, kuid tõesti, legendideks see loogakujuline järv on põhjust andnud auga. Asub ta kõrgete järskude kallastega ürgorus, suurust 29 hektarit ning suurimaks sügavuseks on mõõdetud 19,4 meetrit. Teadjamad oskasid öelda, et hea ilmaga näeb veepinnast allapoole kuni neli meetrit. Sedavõrd selge ja puhas on sealne vesi.
Esimene koht VastseIiina piiskoplinnus
Järgmiseks peatuskohaks oli Vastseliina piiskoplinnus. Meiegi lehes on sellest võrratust kohast varem paar korda kirjutatud. Ja isegi siis, kui kohas mitmeid kordi käidud, võib uue külaskäiguga leida sealt taas midagi toredat või isegi uut. Maailm on nagu elugi pidevas muutumises. Infoks nii palju, et Vastseliina piiskoplinnus, praeguseks selle varemed, asub Vanas- Vastseliina külje all Piusa jõe kaldal. Kunagi, 14. sajandil, kujunes linnusest vanal Liivimaal võimas kaitseehitis. Ka seda kohta saadavad mitmed põnevad lood ja legendid. Üks lugu pajatab, et 1353. aasta sügisööl kuuldud linnusekabelist kütkestavat meloodiat ning läbi riivistatud uste säranud imeline valgus. Ebamaiselt valgetes rüüdes inimesed tõstnud risti seinalt altarile. Neli kuud hiljem, kui teade imest paavst lnnocentius VI-ni jõudis, seisnud rist ilma toeta altaril püsti. Paavst kuulutas igale Püha Risti külastajale 40-pàevase patukustutuse. Sellest ajast saadik hakkasidki Vastseliinat külastama palverändurid. Praegugi on seal olemas väike kabelike, kuhu saab oma pattude lunastuseks asetada küünla. Aga koht pole eriline mitte ainult linnuse pärast, vaid ära märkimist väärib ka jõekese teisel kaldal asunud mõis koos liigirikka pargiga. Nimelt oli meie tuntud kirjanik ja tohter F.R. Kreutzwald hea sõber tollase mõisniku Carl von Liphardiga. Kui puhkes katk, siis tuli arstina töötanud Kreutzwald mõisaparki tõbiseid tohterdama. Sellest ajast saadik on pargile jäänud omamoodi märk külge. Nimelt usuvad paljud, et praegugi omavad seal kõrguvad igivanad puud ravivat võimet ning käivad ennast nende juures tervendamas. Pole teada, kas keegi ka tõesti sealt abi on saanud, kuid seda võib küll julgelt väita, et neil põlispuudel on suur vägi, mida tunneb eriti hästi siis, kui seista selg vastu tüve.
Süvahavva -uks maa ja põrgu vaheI
Eestis pole vast ühtegi inimest, kes poleks kuulnud kohast nimega Süvahavva. Ja seda lndrek Hargla samanimelise raamatu põhjal vändatud seriaali kaudu. Koht ise on aga päris väike, kuid seevastu tõeliselt maagiline. See tähendab, et ega seegi koht saa läbi ilma legendideta. Ennemuistsed lood jutustavad, et saanud on koht nime tõigast, et asub sügaval orus (Võhandu ürgorus) ning seal hulkunud ringi palju kuradikesi ning mäkke oli peidetud ka kulda. Võhandu jõe ääres elavat isegi Vanakurja naine, kes armastab saagade kohaselt kangast kududa. Ja külast läbivat teed nimetati „juudateeks", sest seal liikunud inimestega juhtunud imelikke asju. Lähikonnas asuvas Reo külas aga olla kõrges jõekaldas koobas, kus rauast kangasteljed, mille all peidus kullakangid. Kogu seda rikkust valvavad aga meie esivanemate vaimud. Siin tuleb infoks nentida, et Süvahavva ümber on mitu väikest küla, mis kannavad küll omaette nime, kuid kelle rahvas moodustab koos ühise kogukonna. Loomulikult Süvahavva. Kogu selle kuradi jutu juurde liitub ka meie esivanemate uskumine, et koht ja kogu Võhandu ürgoru kant on püha ning seal elavad koos muude põrgulistega ka muistsed jumalad. Igal juhul on juba sõit sinna kiiru-kääruline põrgutee, mis on iseenesest uskumatult põnev.
Villavabrik, mis tiksub töötada siiani
Ja nagu legendide tõestuseks astus meie ette Süvahavva villavabriku-muuseumi eestvedaja ja kohaliku loodustalu perenaine Reet Pettai, kes oma väljanägemiselt ja olemiselt (andku ta allakirjutanule aususe eest andeks) oli nagu tegelane muinasjutumaailmast. Nagu oleks tõesti keegi müstiline olend neist salajastest koobastest inimvormi astunud. Tõeline Süvahavva elanik! Siinkohal tuleb ära märkida, et sealne villavabrik töötab siiani. Masinad, mis pärit 19. sajandist teevad tööd veel selgi, 21. sajandil, ja päris edukalt. Reet Pettai rääkis, et selles vabrikus on ta terve elu möödunud. Alguses päris pisikesena emaga lihtsalt tööl kaasas käies ning hiljem juba ise seal tegutsedes. Praegu tehakse töid väikestes mahtudes ja eraisikutele ning tutvustatakse kohta uudishimulikele külastajatele. Ja uudistamist on seal enam kui küll. Lisaks äkiliste kurvide vahele kiilunud villavabrikule on mõni maa edasi Võhandu jõe ääres näha ka kõrgeid liivapaljandikke. Pole mingi ime, et koht on lugude tekkeks nii palju ainest andnud! Võrratu koduaed Põlvamaal. Külastasime ka Räpina aianduskooli õppejõud Reet Palusalu koduaeda Nulgal. Kujundatud on see suur aed inglise stiilis. Muru on seal nii pehme ja mõnus nagu vaip põrandal. Paljud võtsidki jalad paljaks ja lihtsalt nautisid sel rohelisel vaibal käimist. Kui rääkida aga aiast endast, siis siin jäävad küll sõnad mannetuks. Ja kuidas saabki kirjeldada midagi, mida kirjeldada pole võimalik. Isegi pildistada pole võimalik, sest aed on kujundatud mitmes järgus ning fotole ei taha need korraga mahtuda. See tohutu lillede meri, paljaste jalgade all vetruv tihe muru, magusad lõhnad ... võtab lihtsalt sõnatuks. Jäi ainult imetleda, kui andekad on mõned inimesed ja kui palju tööd on nad selle nimel valmis tegema. Viimane peatus meie retkel oli Mooste mõis. Rajatud 16. sajandil rüütlimõisana Mooste järve kaldale. See on suur kompleks, kus praegu tegutsevad kool, muusikakool, mitmesugused töökojad, isegi külapood ja mitmeid muid vahvaid ettevõtteid. Ka sepp on seal endale sepikoja rajanud. Sepast ei tahaks kohe kuidagi mööda minna, sest tal on ebatavalised ideed. Nimelt meisterdab ta lauahõbedast kahvlitest ja lusikatest väga andekaid ehteid.
Reisihuvilistega liituma on oodatud kõik
Allakirjutanu on omajagu Eestis ringi sõitnud ja matkanud, kuid peab tõdema, et ikka leidub veel kohti, mida pole enne näinud või kuhu enne sattunud. Ja ikka ja alati tuleb päeva lõpuks õndsalt ohata, et küll see väike Eestimaa on ikka üks looduse ilu poolest rikas maa. Siin pole vast ühtegi kohta, mis poleks tummine rahvajuttudest ja legendidest ning nendega kaasas käivast salapärast. Ja meie rahvas on uskumatult elujõuline. Hoolimata sellest, et teda on räsinud ajalootuuled ja võõrad võimud, ikka leiavad siinsed inimesed endas väge, et püsti tõusta ning luua midagi võrratut. Mõnes kõrvalises kohas vaatad, et külake on väike ja tarekesi vähe, tihedalt asustatud koht kaugel, mis tähendab, et ka töökohad nadid, kuid nad elavad! Millest, ei tea öelda, kuid elavad. Ja elavad veel nii tublisti, et annavad linnarahvale silmad ette. Ja on hea, et meil Põltsamaal on nüüd selline reisihuviliste klubi, kellega koos muljeid jagada, kellega koos maailma ja ennekõike oma kodumaad avastada. Klubi uksed on avatud kõikidele soovijatele, vanusest hoolimata. Tulge ja pakkuge endagi poolt ideid reisideks ning jagage oma teadmisi rännakutest. Millal jälle kokku saadakse, seda saab uurida raamatukogust.