Maakonna raamatukogud tähistavad Vildeaastat
Taavi Kelder Vali Uudised (2015), 27. märts, nr. 23, lk. 5.
Aasta 2015 pole kuulutatud mitte üksnes üleriigiliseks muusikaaastaks -et möödub 150 aastat kirjanik Eduard Vilde sünnist, siis võib tänavu rääkida ka Vildeaastast. Raamatukogudes on sel puhul külastajatele avatud Vildele pühendatud näitused ja väljapanekud ning toimuvad mitmed Vildega seotud teemaüritused. Raamatukogudel on veel kuni 30. märtsini võimalik osaleda ka konkursil "Tabamata Vilde'', mille peaauhinnaks on tahvelarvutid.
Eduard Vilde (1865- 1933) sündis Põhja-Eestis ning kasvas üles talurahva seas. Elamine pöördelistel aastatel - talurahva olukord 19. sajandi lõpus, 1905. aasta revolutsioon, 1917. aasta sündmused ja vabariigi algusaeg - ning pagulaselu Euroopa linnades, Berliinis ja Kopenhaagenis, samas ka hilisem diplomaadiamet Berliinis mõjutasid kindlasti oluliselt ka Eduard Vilde loomingut, kus tähtsal kohal on sellised tuntud teosed nagu „Mahtra sõda", "Tabamata ime" ja "Pisuhänd".
Eesti Raamatukoguhoidjate ühing ja Eduard Vilde muuseum korraldavad Vildeaasta puhul 1.-st kuni 30. märtsini konkursi "Tabamata ime", milles võivad osaleda kõik Eesti raamatukogud. Ettevõtmine on ellu kutsutud tunnustatud rahvakirjaniku 150 aasta juubeli tähistamiseks, kuid selle laiem eesmärk on tunnustatud kirjaniku teosed nii nooremate kui vanemate raamatusõprade hulgas taas ausse tõsta.
„Üleriigilise muusikaasta kõrval võib aastat 2015 Eestis nimetada ka Vildeaastaks, sest tähistame meie kirjandusklassiku 150. sünniaastapäeva. Eesti Raamatukoguhoidjate ühing (ERÜ) ja Vilde muuseum kutsuvad raamatukogusid osalema konkursil "Tabamata Vilde" ning koostama Vildele pühendatud väljapanekuid. Hea meel on teada anda, et ürituse peasponsor Elisa on raamatukogudele auhinnaks välja pannud kolm tahvelarvutit koos aastase tasuta juurdepääsuga Elisa e-raamatukogule. Kes on suutnud Vildet kõige paremini tabada, selle selgitab konkursile esitatud tööde seast auväärne žürii. Avastame enda ja lugejate jaoks ühe oma aja loetuma ja armastatuima kirjamehe," ütles Eesti Rahvusraamatukogu kunstide teabekeskuse osakonnajuhataja Katrin Riisalu.
"Ettevõtmise eesmärk on elavdada ja mitmekesistada kirjanduselu raamatukogudes, muuta Vilde nooremale sihtgrupile atraktiivsemaks , panustada meie kirjanduse ja kultuuriajaloo suurkuju tänapäevase kuvandi loomisesse ning kutsuma rahvast lugema omamaist väärtkirjandust," seisab ürituse üleskutses. "Eduard Vilde roll eesti kirjanduse-ja kultuuriloos on tähelepanuväärselt suur. Kui ta 19. sajandi lõpul siinsele pea olematule kirjandusmaastikule ilmus, sai temast kiiresti kõige menukam, loetum ja armastatum kirjanik. Tema teosed käisid käest kätte mõjutades rahva lugemust rohkem kui ükski teine siinne autor enne või pärast teda."
Konkursil saavad raamatukogud osaleda Vildele pühendatud väljapanekutega, mis avavad ja tutvustavad külastajatele kirjaniku lugu, saatust ja loomingut, teisalt aga tekitavad nii nooremates kui vanemates lugejates taas huvi kirjaniku loomingut lugeda. Samas kutsutakse konkursiga raamatukogusid üles kõrvuti näituste või väljapanekutega korraldama ka teisi Vildega seonduvaid teemaüritusi. Väljapanekud on raamatukogudes vaatamiseks veel vähemalt 30 juunini.
Ettevõtmise peasponsor on Elisa, kes paneb võitjatele välja kolm tahvelarvutit Samsung Galaxy Tab 410.1 ja igasse võiduarvutisse aastaks Elisa Raamatu teenuse, mis annab piiramatu tasuta ligipääsu kõigile nende valikus olevatele e-raamatutele. Oma auhinnad on lubanud välja panna ka Rahva Raamat ja Tallinna linnamuuseum.
Vilde aastale pühendatud konkursil osalevad ka Jõgeva maakonna ja Põltsamaa piirkonna raamatukogud.
„Meil on märtsikuus lugemissaalis avatud raamatunäitus "Eduard Vilde 150", kus on väljas kõik Vilde tuntumad teosed; "Mahtra sõda", "Külmale maale", "Prohvet Maltsvet", "Pisuhänd'', "Mäeküla piimamees". Ei oska öelda, kas näitus aitab Eduard Vildet praeguste lugejate hulgas populaarsemaks muuta; - tuleb tunnistada, et tänapäeval Vildet kahjuks enam nii palju ei loeta kui varem. Ka kirjanduse tunnis pole Vilde ilmselt nii tähtsal kohal enam. Küll on aga rohkem laenutatud raamatukogust Eduard Vilde eluloost rääkivaid raamatuid," rääkis Jõgeva maakonna keskraamatukogu teenindusosakonna juhata Sirje Undusk.
Vilde juubeli tähistamine väljapanekute ja näitustega toimub maakonna teisteski raamatukogudes. Pajusi raamatukogus on sel puhul üleval näitus "Kirjanik ja diplomaat Eduard Vilde 150" ning Põltsamaa vallaraamatukogus, Lustivere koolihoones näitus "Eduard Vilde 150. Meie esimene krimikirjanik, naljakirjanik, romaanikirjanik". Pala raamatukogu tähistas Vilde juubeliaastat neljapäeval, 12. märtsil aga näitemängulise õhtupoolikuga „Vildet tabamas" koos Assikvere külateatriga.
Suurejoonelisemalt on Vildeaasta tähistamise ette võtnud Mustvee raamatukogu, kus on avatud temaatiline, Vildele pühendatud tuba:
"Meie raamatukogus on märtsikuu vältel avatud toake "Tabamata Vilde''. Vildetoas on välja pandud ajastutruud asjad ja esemed ajast, mil Vilde elas, samuti rekvisiidid mõningatest Vilde teostest, nagu "Ärapõletatud peigmehed" ja "Vigased pruudid". Vilde sünniaastapäeval, 4. märtsil esitasime lugejatele ka katkendi Vilde teosest "Ärapõletatud peigmehed". Üleval on ühtlasi Vilde raamatute väljapanek. Ettevõtmine on ellu kutsutud Eduard Vilde 150 aasta juubeli tähistamiseks ja selle kõige laiem eesmärk on raputada meie kirjanduse suurkujult tolm ja panna inimesi klassikut uue pilguga üle lugema. Vildetuba jääb avatuks kuni juunikuuni ja seal toimuvad märtsikuu vältel erinevad tegevused: gümnaasiumide õpilased käivad kirjandustundides, kus tutvustame Eduard Vilde elulugu ja loomingut," rääkis Mustvee linnaraamatukogu direktor Laidi Zalekešina.
Raamatukogud, kes konkursiga "Tabamatu Vilde" kõige paremini suudavad Vilde olemust tabada, selgitatakse välja eelseisval suvel enne jaanipäeva.