« Tagasi

Raamatukogutöötajate suveseminar Jõgevamaal

Toomas Reinpõld Vooremaa (2014), 31. juuli, nr. 86, lk. 6.

Teisipäevast neljapäevani  peavad rahvaraamatukogude töötajad oma traditsioonilist suveseminari, mis tänavu  saab teoks Jõgevamaal. Seekord on suveseminari korraldajaks Jõgeva maakonna  keskraamatukogu töötaiad,  kes on varemgi taolisi üritusi   làbi viinud.

Jõgeva maakonna keskraamatukogu direktor Rutt   Rimmel lausus, et tänavune   seminar on arvult 34. Palju oli   selliseid osalejaid, kes üritusel juba korduvalt olnud, samuti   ka selliseid inimesi, kes suve-   seminarile alles esimest korda sattusid. Raamatukogude   töötajaid oli saabunud väga   erinevatest Eesti paikadest.   Keskraamatukogu juhi sõnul ei ole, vaatamata puhkuste   kõrghooajale, raamatukogude töötajaid keeruline suveseminarile kutsuda, sest traditsioonilise ettevõtmisena on sellega  juba ette arvestatud ning nii   mõnigi neist oli selleks puhkuse ajast välja tulnud. Rutt   Rimmel lisas, et sellises vabas   suvises miljöös on tunduvalt   parem ka töiseid asju arutada,   kui see oleks kusagil ametlikumal üritusel. Üleriigiliselt on suveseminaride hingeks ja   eestvedajaks Eesti Rahvusraamatukogu täienduskoolituse   peaspetsialist Krista Talvi.  Ööbimispaigaks valiti välja   Alam-Pedja looduskaitsealal   asuva Kaitseliidu Jõgeva maleva Kirna Õppekeskus.

Teisipäeva õhtul esines seal   külalistele ETV saatest „Perepidu" tuntuks saanud pereansambel Koorts Tabiverest. Kolmapäeva õhtul aga korraldasid osalejad ise moeetenduse "Raamatukoguhoidjate mood eile, täna ja homme," kus moodi tutvustati lausa antiikajast alates.

Raamatukogud liikumises

Põltsamaa raamatukogu töötajad pakkusid teistele vaatamiseks ja hindamiseks välja nii säästumoodi kui ka  glamuuri. Keskraamatukogu  direktor lausus, et kindlasti  saab väga põnevaks külastatavaks paigaks olema Mustvee kant, kus tutvutakse nii vanausuliste palvela kui ka  samovarimuuseumiga. Täna toimuvad mitmed loengud.  Samuti saab Põltsamaal teoks  ka linnaekskursioon.

Käesoleval aastal toimuva suveseminari teemaks on  "Raamatukogud liikumises",  kus liikumine toimub kolmel  erineval tasandil. Esmalt arutletakse selle üle, kuhu liiguvad raamatukogud maailmas,  Eestis ja Jõgevamaal. Teise  liikumise tasandi all peetakse  silmas liikumist mööda Jõgevamaad, kus tutvutakse siinse maakonna vaatamisväärsustega. Kõikjal, kus raamatukogutöötajad peatusid, pakuti neile  tõsisemate arutelude ja tegevuste kõrval kultuurilist meelelahutust. Näiteks Puurmani  lossis toimus ekskursioon,  mille järel külalistele esinesid  kohalikud kultuuriinimesed.  Siimusti raamatukogus aga ei  tutvustatud külalistele Eeva  Niinivaarat mitte raamatukogutöötajate suu läbi, vaid seda  tehti teemakohase näidendi  abil. Osalejad tegid peatuse ka  Pala raamatukogus, kus neile  samuti kohalikud kultuuriinimesed esinesid. Kolmas raamatukogude liikumise tasand tähendab sportlikku tegevust, mis tähendab seda, et suveseminaril osalejatele korraldati hommikuvõimlemisi, samuti osalesid nad Kääpal Krati külas toimunud kepikõnnil. Esines ka Luual elav ulmekirjanik, luuletaja, fotograaf ning metsamees Veiko Belias, samuti Jõgevamaal hästituntud spordiajakirjanik ja mitmekülgsete ajaloo- ning kultuurihuvidega mees Tiit Lääne.

Rutt Rimmel ütles, et pidulikuma õhkkonna loomisel lähtuti sellest, et Põltsamaa raamatukogu saab tänavu  sada aastat vanaks. Suurejoonelisemalt tähistatakse Põltsamaa raamatukogu juubelit  tänavu 30. oktoobril.

Jõgevamaad avastamas

Põltsamaa raamatukogu  hoone ees teoks saanud suveseminari avamisel lausus Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev, et huvitava raamatu  lugemist võib võrrelda rännakuga ühelt leheküljelt teisele. Hea raamatu puhul ei märkagi,  kuidas raamatu lugemine,  olenemata selle mahukusest,  lõpule jõuab. Maavanem avaldas lootust, et sama huvitav,  nagu hea raamatu lugemine,  saab olema raamatukogude  töötajate jaoks rännak mööda Jõgevamaad.

Svjatõšev lisas, et küllap  mahub nende kolme suveseminari päeva sisse huvitavaid kohtumisi, põnevaid elamusi j a uusi Jõgevamaalt leitud tutvusi ning et kindlasti minnakse  siit maakonnast ära heade  emotsioonide ning rikkaliku kogemustepagasiga.

Põltsamaa linnapea Jaan Aiaotsa sõnul hakkas talle linnas liikudes silma, kuidas paljud inimesed suurte reisikohvritega raamatukogu suunas liikusid. Linnapea tõdes, et küllap on paljud raamatukogutöötajad nii Põltsamaa kui  ka Jõgevamaa kohta kogunud erinevat teavet just kuhugi kirjapandud info näol. Nüüd  suveseminaril osaledes on neil  inimestel võimalus kõike siin maakonnas nähtavat ja pakutavat oma silmaga vaadata ning meeltega kogeda. Selline ehe kogemus on Aiaotsa  sõnul ikka midagi muud, kui  kellegi kirjapandud faktide või  emotsioonide lugemine. Krista  Talvi lausus oma kolleegide  poole pöördudes, et nii pikaajalise traditsiooniga üritust  võib juba omaette nähtuseks  pidada. Jõgeva maavalitsuse  kultuuritöö peaspetsialisti Tiina Tegelmanni sõnul on raamatukogutöötajad kõikjal kultuuripärandi hoidjad, mistõttu  on see pärand väga rikkalikul  kujul olemas ka Jõgevamaal. Tegelamann märkis, et maakonnast saadud kogemuste näol  lähevad rahvaraamatukogude  suveseminaril osalejad siit  tunduvalt "pikema kaelaga"  koju tagasi.

Enne teele asumit heiskasid raamatukogutöötajad erinevate raamatukogude embleemidega varustatud lipu, mis jääb  lehvima kuni suveseminari lõpuni.

Esimene seminar sai teoks  1963. aastal Karksi-Nuias.  Maakonna keskraamatukogu  direktori sõnul korraldavad  suveseminari kordamööda erinevates maakondades tegutsevad raamatukogud. Jõgeva  maakonnas toimus see suvine  üritus viimati 2001. aastal.