« Tagasi

Raamatukogus toimus hooaja viimane filmiõhtu

Taavi Kelder  Vali Uudised (2014), 4. juuni, nr. 42, lk. 5.

Neljapäeval, 29. mail toimus Jõgeva maakonna keskraamatukogu näituse- ja konverentsisaalis hooaja viimane filmiõhtu, kus näidati seekord Norra põnevusfilmi "Kadumise järjekorras". Film räägib lumesaha juhist Nilsist, kes asub keset talvise Norra metsikut loodust rutiinse sahajuhi töö kõrvalt võitlusse hoopistükkis narkokuritegevusega, vallandades ühtlasi maffia ja gangsterite omavahelise verise arveteklaarimise.

Põltsamaa filmiklubi alustas tegevust 2009. aastal ja selle eesmärgiks on pakkuda Põltsamaa elanikele võimalust vaadata rahvusvaheliselt tunnustatud väärtfilme ja parimaid Eesti linateoseid. Filmiklubi asutati MTÜ Ajakirjanduse Uurimis- ja Koolituskeskuse ja Jõgeva maakonna keskraamatukogu poolt ning tehniliselt toetab filmide näitamist MTÜ Kinobuss. Seekordne ja ühtlasi 2013-2014 hooaja viimane film, Norra põnevik "Kadumise järjekorras" ("Kraftidioten", režissöör Hans Petter Moland) on alles 2014. aastal esilinastunud must komöödia, milles on peamiselt juttu ühe lihtsa Norra töömehe, lumesahajuhi Nilsi võitlusest allmaailma vägevatega. Film jookseb Eesti kinodes alates mai algusest.

"Tumedalt must komöödia täis hingematvaid kaadreid lõputust lumivalgest maastikust, mida ainult Nils oskab oma kasuks ära kasutada. Läbi Nilsi vaimuka sulandumise Norra kuritegelikku allmaailma avatakse seninägematuid nüansse norrakate, rootslaste ja serblaste iseloomu eripärade kohta," ütleb filmi tutvustus Internetis.

Kuidas aasta kodanikuks nimetatud Norra lumistes ja metsikutes mägedes pikkadel talvedel võimsa masinaga teid lumest puhastavast Nilsist sai siis ikkagi ühtäkki narkojõukudega võitlev kangelane? Film algab sellega, et lume lükkamisega leiba teeniv tõsine töömees Nils nimetatakse aasta kodanikuks. Mees kahtlemata tunneb oma tööd ja juhib võimast lumekoristusmasinat mägistel Norra teedel oskuslikult. Kuid siis tapetakse Nilsi poeg, kes töötas suures linnas, ja kuna juhtumisi selgub, et asjaga on seotud narko- ja maffiajõugud, asub Niis õiglust taga nõudma ja kätte maksma. Algab Nilsi sihikindel võitlus allilma juhtidega, kes olid seotud tema poja tapmisega, teisalt käivitub aga veel teinegi võitlus - arveteklaarimine gangster Krahvi ja Serbia maffiabossi Papa gängide vahel. Nilsil, töökal lumesaha juhil, on aga midagi, mis töötab tema kasuks - rasked lumekoristusmasinad ja algaja õnn. Ühtlasi toob film välja serblaste ja norrakate iseloomu ja motiivide erinevuse, juttu on siin ka immigratsioonist, heaoluühiskonna probleemidest jm Lääne ühiskonnaga kaasas käivast.

"Tegemist on väga värske Norra filmiga, mis Tallinnas hakkas ka alles jooksma. Ise olen suur põhjamaade kriminaalromaanide lugeja ja need Norra ja Taani seriaalid, mida televisioonis näidatakse, on ka väga huvitavad," ütles Jõgeva maakonna keskraamatukogu direktor ja Põltsamaa filmiklubi eestvedaja Rutt Rimmel ning lisas, et kindlasti jätkatakse raamatukogus filmide näitamisega ka eelseisval sügisel:

"Esimene film, mida me septembris näidata tahame, on Ilmar Raagi uus film, mis pole veel valmis. Ja eks me siis püüame filmiasjandust siin raamatukogus kuidagimoodi edasi ajada ning filmide näitamisega jätkata. Raamatukogu eelis kultuurikeskuse saali ees on, et siinne näituse- ja konverentsisaal pole liialt suur, kuna rahvast meil väga palju kinos ei käi. Piletihinda oleme sunnitud tõstma võib-olla küll kolme euro peale, aga kindlasti jääb sooduspilet kehtima eelmüügist ostetud piletitele. MTÜ Kinobussi organiseerijad nõuavad küll, et ma võtaksin kõrgemat piletihinda. Aga Tallinna kesksed inimesed ei oska võib-olla nii maalähedaselt mõelda. Arvan siiski, et piletihinna suhtes eriti kellelgi pretensioone seni ei ole," nentis Rutt Rimmel.