« Tagasi

Fotorändnäitus jõudis Norrast meieni

Helve Tamm  Vali Uudised (2014), 5. märts, nr. 18, lk. 2.

Sel esmaspäeval jõudis Põltsamaa raamatukogu saali fotorändnäitus "Kultuurimälestised Vikipeediasse". Väljapanek on loodud samanimelise fotovõistluse baasil, millest võttis osa ka jõgevamaalasi.

Fotovõistlus "Kultuurimälestised Vikipeediasse" toimus Eestis juba kolmandat korda ning seda on eestvedanud MTÜ Wikipedia Eesti. Tegelikult on tegemist suisa ülemaailmseks kasvanud fotovõistluse "Wiki Loves Monuments" osana. Seekordne võistlus kestis 1.-30. septembrini 2013 ning selle pidulik lõpetamine ja fotograafide autasustamine toimus 16. novembril. Kuna läinud aasta oli Eestis ka kultuuripärandi aasta, siis võeti kõnealust fotovõistlust meil ühe osana sellest. Fotosid kogunes võistlusele 1563 ja seda 66 autorilt. Kogu maailmast saadeti võistlusele aga kokku üle 370 000 foto. Märkimisväärne on, et neist 22 olid tulnud isegi Antarktikast. Aastal 2011, kui Eestis võistlust esimest korda korraldati, esitati 3112 fotot 71 autorilt, 2012. aastal oli fotosid saadetud 2600 ning autoreid 75. Võistlusel osalemiseks pidi pildistama kultuurimälestiste riiklikku registrisse kantud mälestisi.

Autasustamisel anti kõigepealt kätte kvantiteedi-auhinnad (Vikipeedia T-särgid) neile, kes olid esitanud võistlusele rohkem kui 50 pilti. Seejärel tunnustati maakondade parimaid fotosid, anti Tartu linna ja Tartu ülikooli eriauhinnad ning auhind parima koduna kasutatava mälestise foto eest. Žürii poolt valitud kümme parimat pilti saadeti aga edasi rahvusvahelisele konkursile "Wiki Loves Monuments".

Siinkohal tuleb öelda, et 2013. aasta maakondade eriauhindade seas märgiti ära ka Kairi Kalmann Jõgevamaalt. Aastal 2012 sai Jõgevamaalt selle auhinna Rauno Kalda.

Raamatukogu teenindusosakonna juhataja Sirje Undusk märkis, et väljapanek, mis praegu meile jõudis, on rändnäitus ning oli enne Põltsamaale jõudmist Norras. Meile jõudis suuremast näitusest valik parimaid ja äramärgitud töid. Näitus jääb üles märtsikuu lõpuni.

Kindlasti tuleb siin nimetada veel üht näitust. Nimelt on fuajees raamatute väljapanek teemal "Elule aastaid, aastaile elu". Näitusel on valik tervisliku toitumise trükistest, millega igaühel oleks kasulik ka lähemalt tutvuda. See, et toitumine ja söök üldse on inimese tervise hoidmisel ja samuti tervenemisel määrava tähtsusega, on fakt, mida kinnitavad kõik, kes teemaga lähemalt kokku puutunud. Niisiis aitab nimetatud väike näitus anda suuniseid, millistest raamatutest võiks enda jaoks toidutarkust nõutada.