Raamatukogu rõõmustab külastajaid näitusega

Helve Tamm  Vali Uudised (2014), 12. veebruar, nr. 12, lk. 5.

Põltsamaal raamatukogus on seoses raamatukogu juubeliaastaga üles pandud mitu toredat näitust, mida tasuks kindlasti uudistama minna.

Kõige esimesena võtab raamatukogu külastajat vastu stendinäitus "Põltsamaa raamatukogu algus". See on põnev ja informatiivne sissejuhatus raamatukogu juubelisse ning samas ka omamoodi eellugu varsti trükki minevale raamatukogu ajalugu puudutavale raamatule. Kohe stendi all vitriinides näeb hetki Põltsamaa käsitööseltsi 15 tegevusaastast. Ka nende sünnipäev on nurkapidi tegelikult raamatukoguga seotud, sest töötas ju käsitööseltsi juht Anne Ütt isegi mõni aeg tagasi siinses raamatukogus.

Raamatukogu saalis on aga välja pandud Lintkuva OY ja Soome Instituudi Tartu osakonna koostöös loodud rändnäitus "Ellujääjad. Lume ja jää linnud." Tegemist on lindude pildistamisele spetsialiseerunud Markus Varesvuo (sünd 1960) fotonäitusega.

Peab ütlema, et kõnealused fotod on tõesti erilised ja meeleolukad. Tabada linde just sellistest kohtadest ja olukordadest, nagu seda on teinud Varesvuo, on tõeline kunst ning näitab pildistaja kõrget professionaalsust. Näiteks foto, kus kotkad peavad omavahelist lahingut või siis kakk, kes vaatab pildistajale otse silma. Taolisi hetki tabada pole sugugi lihtne ning nõuab pikaajalist ühel kohal istumist, lindude üksisilmi jälgimist ja toimuvale kiiret reageerimist.

Rääkides fotograafist, siis Markus Varesvuo on tunnustatud linnufotograaf nii Soomes kui ka välismaal. Tuhandeid tema fotosid on avaldatud mitmetes loodusajakirjades ja -raamatutes ning seda kõikjal maailmas. Lisaks on tema fotosid kasutatud reklaamides ja mitmesuguste toodete kujunduses. Tema loomingut on mitmel pool Euroopas kasutatud samuti linnukaitsetöös. Oma tööde eest on ta saanud mitmeid rahvusvahelisi auhindu. Ise on ta koostanud viis raamatut. Tema fotoraamat "Ellujääjad. Lume ja jää linnud" valiti 2008. aasta Soome kaunimate raamatute hulka.

Huvi lindude vastu tekkis mehel juba 11-aastaselt, kuid pildistama hakkas ta neid 15-aastaselt. Ja pildistanud on ta peamiselt Euroopas pesitsevaid linde. Põhikohaga linnufotograafiks sai ta alates aastast 2005.

Ta on öelnud: "Hea linnupilt on huvitava valgusega, teravate värvide ja kontrastidega ning objekt peab jääma kindlasti terav. Peaaegu alati domineerib fotol lind, kuid mõnikord on ka taustal oluline roll, mis võibki teha heast pildist väga hea pildi. Loodan väga, et suudan oma piltide kaudu vahendada seda rõõmu ja naudingut, mida tunnen ise looduses olles ja linde jälgides."

Viimati mainitud Varesvuo lootus pole sugugi vaid tühipaljas lootus, sest tõesti, tema fotod lindudest suudavad tuua vaatajani neid meeleolukaid hetki, mida looduses linde jälgides ja pildistades tundis temagi.

Rändnäituse koostasid Lintkuva OY ja Soome Instituudi Tartu osakond ning tehnilise teostuse väljapanekule tegi Seri Disain OÜ. Põltsamaa raamatukokku jääb näitus üles veebruari lõpuni.