« Tagasi

Raamatukogus peeti raamatu ja roosi päevi

Taavi Kelder Vali Uudised (2014), 25. aprill, nr. 32, lk. 3.

22.-24. aprillini toimusid Jõgeva maakonna keskraamatukogus järjekordsed raamatu ja roosi päevad. Spetsiaalselt sel puhul raamatukogu külastajaid ei paistnud küll palju olevat, kuid ehk oli inimestel pakilisi kevadtöid ilusate ilmade tõttu tavalisest rohkem väljas teha, mistõttu polnud mahti raamatukogus käiagi.

Raamatukogu fuajees oli mõlemal päeval kella kümnest hommikul kuueni õhtul loetud raamatute laat. Silma hakkas nii vanemat kirjandust kui ka uuemaid, viimaste kümnendite jooksul ilmunud teoseid, nii teatmeteoseid, elulooraamatuid, lasteraamatuid kui ka kriminulle. Kolmapäeva hommikupoolikul raamatukogu uksest sisse astudes oli fuajees märgata vaid üksikuid külastajaid, kes uurisid müügile pandud raamatuid; mõni ka ostis mõne. Enamik külastajatest, kellega juttu tegin, ei sattunud raamatukokku sugugi mitte rahvusvahelise raamatu ja roosi päeva puhul, vaid tavapärase raamatukogu külastamise käigus. Nii ütles raamatukogu külastaja Rein Landsberg, et polnud raamatu ja roosi päevadest midagi kuulnud:

"Ma käisin raamatukogus, mul oli raamat loetud, tulin ja vahetasin raamatu ära. Aga raamatu ja roosi päev - ma ei teadnudki sellest õigupoolest midagi."

Teine külastaja, keskealine proua, kes oma nime avaldada ei soovinud, ütles aga, et ostis vaid paar raamatut:

"Raamatu ja roosi päev seostub minu jaoks ikkagi eelkõige raamatutega. Siia raamatukokku ma lilli ostma ei tule, kui tarvis osta, siis lähen aiandisse või Decorasse. Ja kosmeetika - see on üsna kallis minusuguse jaoks."

Raamatukogu näituse- ja konverentsisaalis oli toalillede rohevahetus, mille käigus külastajad said tuua oma toalille, mis oli kellelgi kodus üleliigne, raamatukokku ning viia raamatukogust endale vastutasuks koju täiesti tasuta uue toalille. Hommiku kella kümnest oli näituse- ja konverentsisaalis ühtlasi ka Põltsamaa roosiaia taimede, Põltsamaa muuseumi kodulinnateemaliste raamatute ja suveniiride, Peipsi veere seemnesibulate ning Mirra looduskosmeetika toodete müük. Õhtul veerand kuus toimus raamatu ja roosi päeva puhul raamatukogus ka salongiõhtu "Kauni koduaia võlud ja valud", kus peaministri aukirjaga pärjatud koduaia rajamisest kõneles Mustvee linnaraamatukogu direktor Laidi Zalekešina.

"Põltsamaa raamatukogu tähistab raamatu ja roosi päeva juba alates aastast 2000. Eks ta ole rohkem selline tähelepanuüritus, mida korraldatakse eelkõige selleks, et inimesed märkaksid, et raamatukogu on olemas ja et on selline tore päev - raamatu ja roosi päev. Eesmärk on ka tuua uusi inimesi raamatukokku. Samas, raamatu roll on aja jooksul muutunud ja raamatukogu on muutunud. Sellest ka see roosi pool sellest üritusest, et meie eesmärk ei olegi niivõrd sokutada kõigile raamat kaasa - inimesed saavad siin raamatukogus ka midagi korraldada, ideed on teretulnud," rääkis raamatukogu direktor Rutt Rimmel, kelle sõnul seda, et külastajaid vähem oleks kui varasematel raamatu ja roosi päevadel, öelda siiski ei saa:

"Peale tööpäeva on võibolla rohkem külastajaid. Nii need meie üritused on, eks nad ole rohkem sellised nišiüritused, need ei olegi mõeldud laiale massile. Mõnikord oleme seda üritust suuremalt, mõnikord vähem reklaaminud. Oleme tavaliselt ajalehes kirjutanud ka loo selle kohta, millest see traditsioon on alguse saanud ja mida raamatu ja roosi päevad endast kujutavad, kuid seekord jätsime selle vahele, kuna oleme sedasama teksti mitmeid kordi korranud ja arvasime, et läheb liialt enda kordamiseks. Aga tuleb välja, et ikka ja jälle tuleb igal aastal uuesti rahvast teavitada. Samas, ega inimestele saa seda ka süüks panna, kui nad ei tea sellisest üritusest suurt midagi. Neid raamatumüüke oleme korraldanud ka muul ajal aastast. Mõnel aastal oleme müünud kaks korda, mõnel aastal kolm korda. Meil tehakse valik, mitte kõik mahakantud raamatud ei lähe müüki. Me paneme need raamatud müüki, millel on veel väärtus ja mis näevad ka veel välja kaubanduslikud. Tegelikult on seda vana nõukogudeaegset kirjandust suhteliselt vähe järel, nüüd on jäänud ainult see n-ö koorekiht," ütles Rutt Rimmel.

Rahvusvahelise raamatu ja roosi päeva (inglise k. World Book Day) traditsioon sai alguse 1930. aastatel, kui ühele Barcelona raamatukaupmehele tuli romantiline idee hakata tähistama Kataloonia kaitsepühaku Püha Jüri päeval raamatu ja roosi päeva, mil iga mees kingib naisele roosi ja naine mehele raamatu. Raamatukaupmees lootis taolise üritusega suurendada raamatute läbimüüki ja parandada kirjanduse tundmist. Raamatu ja roosi päev osutus aga suurepäraseks ideeks, millest kujunes rahvusvaheline traditsioon ja mida tähistatakse juba kõikjal maailmas.