Raamatukogus saab nostalgitseda
Helve Tamm Vali Uudised (2013), 7. juuni, nr. 43, lk. 5.
Teisipäeval, 4. juunil, avati Põltsamaal raamatukogus kultuuripärandi aastale pühendatud näitus „Endisaegsed kodukaunistused", mis loob mõnusa nostalgilise õhustiku ja äratab ellu hulgaliselt mälestusi möödunud ajastust.
Näitusele on üles pandud ammustest aegadest pärit dekoratiiv- ja tarbeesemeid, mida usinad perenaised on kasutanud kas oma kodu kaunistamiseks või igapäevaelu vajalike osadena. Kõige vanem eksponaat on üks tikitud käterätik, mis pärineb 19. sajandi lõpust. Kõik esemed on korjatud Jõgevamaa kodudest raamatukogutöötajate poolt.
Jõgeva maakonna keskraamatukogu direktor Rutt Rimmel keeras pilgu tagasi aega, mil näitusesaal raamatukogus avati. Oli siis aasta 2007 ning esimene näitus oli raamatukogu töötajate varjatud annetest.
„Kui nendele aastatele tagasi mõelda, siis kõige suuremat tähelepanu ongi pälvinud just need näitused, mida oleme teinud ise. Nii juhtus esimese näitusega, mil kogusime kokku kõik meie raamatukogu töötajate tehtud tööd, maalid, käsitööd või muud asjad, ja nii oli see ka teise näitusega. See oli pulmakleitide näitus aastal 2008. Sellel näitusel eksponeerisime raamatukogu töötajate, aga ka nende emade või tuttavate-sõprade pulmakleite," rääkis Rimmel.
Ta möönis, et tänavu kevadel tekkis neil jälle mõte teha midagi enda poolt. Kuna praegu on kultuuripärandi aasta, siis oleks eriti sobilik näidata midagi just sellel teemal. Avamine sätiti samuti olulisele päevale, nimelt Eesti lipu päevale.
„Sellel näitusel on eksponeeritud endisaegsed kodukaunistused. Küsisin ühelt oma healt sõbrannalt, mis temal selle nimetusega seostub, et kas näituse pealkiri on ikka õige. Temal seostusid selle teemaga kohe nõukogudeaegsed vidinad, nagu näiteks Vana Toomase lamp. Ja ka meil oli esimene asi, millele näitust tehes mõtlesime, Vana Toomase lamp. Siin näitusel on neid nüüd lausa kaks tükki," jutustas Rimmel.
Eksponaatide korjamiseks anti tema sõnul asjast teada ka teistele maakonna raamatukogudele ja kui neis tuli teha n-ö raamaturingid, korjati ühtlasi kokku ka väljapaneku tarbeks kogutud esemed. Asju tuli kokku tõesti palju, mistõttu tuli väljapanek viia saalist edasi fuajeesse.
Tuleb tunnistada, et kõnealune väljapanek on tõesti põnev. Seal on vanaemade tikitud käterätikuid ja seinavaipu, on käokell ja mitmeid lampe, mis toovad silme ette lapsepõlve. Ka leiab sealt vaipu, millele koguti märke või vimpleid. Ühel ajal nimetati taolisi märgivaipu „lahingu-kuulsuse nurkadeks". Igal juhul on vaatamist, uudistamist ja mälestuste silme eest läbi kerimist kuhjaga. Ja seda mitte ainult üsna pika elu elanud inimestele, vaid ka nooremale rahvale. Jah, võib öelda, et raamatukogus on taas näitus, mis ei jäta kedagi külmaks.
Oma panuse väljapaneku loomisele andsid maakonna erinevatest raamatukogudest Marje Pagi (Aidu), Virve Etulaid (Tapiku), Maret Hurt (Vägeva), Sirje Narits (Jõgeva), Tiina Teder (Tabivere), Kaie Põdra (Maarja), Marika Aavasalu (Kuremaa), Kaja Säälits (Puurmani), Ene Uuna (Saare), Ene Maasik (Lümati), Liidia Krehova (Raja), Ulvi Luht (Sadala), Tiina Mihhailov (Siimusti), Tiina Kull (Adavere) ning Põltsamaalt Kristel Rohtla, Siiri Õunap, Tiina Ilves, Sirje Tero, Maris Oro, Aive Rimmeld, Ene Karu, Eevi-Kristina Karu, Sirje Undusk ja Rutt Rimmel. Kaasa aitasid ka Eve Joab ja Iile Puustusmaa pealinnast.
Näitus "Endisaegsed kodukaunistused" jääb vaatamiseks üles juuli lõpuni.