Raamatukogus tehakse kunsti abil pikk pai
Helve Tamm Vali Uudised (2013) 9. jaanuar, nr. 95, lk. 1.
Põltsamaal raamatukogus avati läinud nädalal hobikunstnik Marge Palootsa pastellide näitus. Kunstniku sõnul on tema maalides nähtud lausa tervendavate sümbolite väge, millega tuleb tõesti nõustuda, kui väljapanekut tähelepanelikult uurida.
Marge Paloots on sündinud Haapsalus ning jõudnud 2003. aastal elama Jõgevale. Nagu ta ise märgib, on ta varem uskunud, et kunsti hakkab ta tegema alles siis, kui pensionile jääb. Ometi sai loominguline jõud ta kätte palju varem, 2007. aastal, kui astus Jõgeva kunstikooli Avatud Stuudiosse õppima. Ka tudeeris ta lisaks Mainori kõrgkoolis sisekujunduse alal. Praegu tegeleb Marge Paloots kunstiga hobi korras ning kasutab sellest tulevat loomingulisust lisaks lapitehnikas ning kottide ja mütside disainimisel. Igapäevast leiba teenib ta Jõgeval massaažisalongis Hea Pai. Kuna mitmeid tema maale on iseloomustatud kui hinge ravivaid, on näituselegi antud nimi "Pai läbi kunsti", täiesti asjakohane.
''Minu igapäevane töö on massaaži tegemine, kuid hobiks maalimine. Pluss veel käsitöö ja disainimine. Mulle meeldib väga igasuguseid asju disainida. Nimetangi ennast vahest hobidisaineriks. Mul on näiteks aias ka disainitud aiamööblit. Seda on tahetud mult kogu aeg ära osta. Näiteks üks kord käisin Palamusel laadal ja müüsin seal kunsti. Aga kes siis kunsti tahab! Oh, ei! Pidevalt taheti ära osta hoopis laud, mille peal mu kunst oli. Tundub, et inimesed tahavad seda," rääkis Pajoots muiates.
Tal on mitmeid töid, milles reikiõpetajad või teised vaimse distsipliini gurud on näinud lausa tervendavaid elemente. Ise pole ta enda sõnutsi selles suunas teadlikult tegutsenud, kuid ju siis on kogu hingest ja suure vaimustusega maalides tema seest ilmaruumi kiiranud positiivsus talletunud ka maalidesse. Eks see mõjub vaatajatelegi omakorda toniseerivalt ja hinge rahustavalt.
Kui paljud kunstnikud teevad oma maale suuremalt jaolt tubastes ruumides ja eelnevalt tehtud fotode pealt, siis Marge Paloots teeb väga palju tööd otse sündmuste keskel ehk looduses või tänaval. Võtab kaasa paberi ja värvid, valib välja sobiva koha ning istub sinna maha maalima.
"Mõned pildid teen ka fotode pealt, kuid valdavalt lähen otse loodusesse. Eelmisel aastal, kui käisin Saksamaal, siis oli samuti nii, et võtsin kunstitarbed kaasa ja läksin Reini äärde istuma ja maalima. Ja siit hakkasid ühes kohas silma Tuuliku talu lambad. Istusin siis sealsele teekäänakule maha ja hakkasin maalima. Taluperemees tuli vaatama, et mida ma seal tema lammaste juures teen. Et mine tea, hommikul küll joonistab, kuid õhtuks on mõni lammas puudu."
Kuna iga tema tegevus on ühel või teisel moel inimeste ravitsemisega ja neile hingerahu toomisega seotud, oli tal näituse avamiselgi külastajatele midagi tervendavat pakkuda. Nimelt Lõuna-Prantsusmaalt toodud vana aja munkade iidse ja salastatud retsepti järgi valmistatud balsam. Üksi kibe nagu õige arstirohi olema peab, kuid teesse lisatuna täitsa ergutav.
Näitus jääb avatuks jaanuari lõpuni.