Raamatu ja roosi päevadega võis rahule jääda

Helve Tamm  Vali Uudised (2013), 3. mai, nr. 33, lk. 5.

Läinud nädalal Põltsamaal raamatukogus praktiliselt neljal päeval peetud rahvusvaheline raamatu ja roosi päev oli kokkuvõtteks üpriski edukas, kuigi raamatukogutöötajad oleks külastajaid rohkem oodanud. Siiski on see taas sammuke lähemale nii raamatukogu kui ka rohevahetuse teadvustamisele.

Raamatu ja roosipäev algas tegelikult juba läinud esmaspäeval salongiõhtuga. Teisipäeval, kolmapäeval ja neljapäeval võisid raamatukogukülastajad osta endale loodustooteid, Jõgeva Sordiaretusjaama köögiviljaseemneid, Põltsamaa roosiaiandi taimi või kirjastus TEA raamatuid. Ennast ja oma suveniire käis sel ajal tutvustamas ka Põltsamaa muuseum ning sündmuste sarja ja aprilli kui naljakuu lõpetas Prantsuse romantiline komöödia "Populaarne tüdruk".

Jõgeva maakonna keskraamatukogu direktor Rutt Rimmel ütles, et rahvusvahelisel raamatu ja roosi päeval, 23. aprillil, külastas raamatukogu üle 80 inimese, teisel päeval käis külastajaid üle 70.

"Tegelikult lootsime näha rohkem külastajaid. Seda enam, et seekordsel üritusel oli pakutud rohkem erinevaid ja uusi asju. Aga ega päris kurta ka saa. Näiteks Jõgeva sordiaretusjaama seemnete müük läks väga hästi. Kui inimeste teadvusse jõuab, et meie oma seemneid on palju arukam osta kui välismaiseid, siis läheb see müük tulevikus kindlasti veelgi paremini. Ka roosiaiandil olid väljas vahvad lilled ning Põltsamaa muuseum sai oma suveniire laiemalt tutvustada. Isegi muuseumi raamatuid osteti ning inimesed avastasid seal kingiideid. Kosmeetika ja loodustoodete müüjad jäid ise päevadega rahule. Seda oma kaupa siin lähemalt tutvustada. Näiteks Mirra looduskosmeetika tooted on tõeliselt head ning me jõudsime müüjaga kokkuleppele, et tulevikus oleks üks kord kuus selline päev, mil ta käib neid tooteid raamatukogus müümas. Millal täpsemalt esimene kord tuleb, ei oska veel hetkel öelda. Kahjuks ei läinud kirjastus TEA-1 just kõige paremini, kuigi mõne raamatu nad siiski maha müüsid. On näha, et inimeste jaoks on raamat ikkagi kallis ning vähestel on võimalus soetada endale uusi raamatuid," tegi Rimmel toimunust ülevaadet.

Teist aastat on toimunud kõnealuse sündmuse taustal ka rohevahetus. See tähendab, et need, kellel taimi ülearu, toovad need raamatukokku, kust soovijad võivad lilli endale tasuta koju viia. Rimmeli sõnul oli kõik päevad näha, et taimed tulid ja taimed läksid, kuid kindlat arvestust nende arvu kohta pole.

"Päris massilist vahetust polnud, kuid me tegime seda alles teist aastat ning inimesed pole rohevahetusega veel harjunud. Usume, et järgnevatel aastatel, kuid tegevusega rohkem kohanetud ja seda teadvustatud, muutub rohevahetus aktiivsemaks. Mõned lilled on jäänud praegu isegi järele ning ootavad uusi omanikke. Kes soovib, võib raamatukokku tulla," andis ta juhatust.

Rimmel tunnistas, et põhimõtteliselt jäi ta nädalaga rahule, sest iga inimene, kes juhtus neil päevil raamatukogus käima, sai sealt enda jaoks midagi. Ta usub, et kõnealune sündmus tõi raamatukokku ka neid, kes sinna kaootiliselt või harva satuvad. Seega täitis raamatu ja roosi päev igati oma eesmärki. Aga tegelikult on Rimmelil südames väike salaplaan seoses kõikide raamatukogus toimuvate üritustega ja iga maakonna raamatukoguga. Nimelt see, et iga raamatukogu võiks aegamisi muutuda üheks mõnusaks koosolemise kohaks. Ja nende n-ö lipule võiks maalida deviisi - "Raamatukogu kui kooskäimise koht!". Tõesti, miks mitte, sest raamatukogu õhustik on vaimsusest tüüne ning isegi mõni minut selles atmosfääris viib keha ja vaimu vajalikku tasakaalu.