« Tagasi

Esku koolilapsed meisterdasid Kalevipojale käpikud

Helve Tamm  Vali Uudised (2013) 1. märts, nr. 17, lk. 5.

Esku-Kamari koolis tehti mullu novembris lasteaia- ja koolilastele ning kooli töötajatele üleskutse kaunistada kogu maja Kalevipoja kinnastega. Nüüd on kogutud kindaid ees ootamas näitus Tallinnas ja märstikuus võib neist ühte osa näha ka Põltsamaal raamatukogus.

Esku-Kamari kooli lugu räägib, et Kalevipoeg olnud väga suur mees, mis tähendab, et tema käedki olnud tavapärasest käest hulga suuremad. Kuna Kalevipoeg pidi palju töid tegema kätega, kulus tal ka kindaid omajagu ning kõik paarid olid valmistatud ka erinevast materjalist. Osa neist oli riidest, osa kootud, mõni isegi paberist-papist ja kõige tugevamad lausa vineerist.

Nii tehtigi koolis kõikidele üleskutse hakata meisterdama Kalevipojale mitut sorti käpikuid. Tingimuseks oli, et kinnas peab olema meetripikkune ja kaunistatud eesti kindamustriga.

Esku-Kamari kooli õpetajad märkisid, et ei läinudki kaua aega, kui esimesed kindad hakkasid saabuma. Kokku toodi koolimaja kaunistamiseks suisa 57 kinnast, mis riputati kõik koridori üles. Peab ütlema, et meisterdused olid tõeliselt vahvad, kirevad ja rõõmsavärvilised. Ilm- selgelt oli nende tegemisel nähtud omajagu vaeva ja antud endast parim.

"Tanel koos vanaemaga klõbistas vardaid eriti nobedalt ja nende kootud kinnas oli üks esimesi, mis kooli saabus. Ka Diana, Aimari ja Catrini vanaema pani kudumismasinale hääled sisse ja valmis saigi mustriterikas Kalevipojakinnas . Koos emade ja isadega kleebiti ja lõiguti riide- ja paberiribasid ja ühiselt valmisid kirjud kindad. Merje kutsus appi ka onu Ivo, kes kindad vineerist välja saagis. Koos emaga said need ka kenasti värvitud," jutustas üks õpetaja.

Tehtud tööd said sedavõrd meeleolukad, et nende vastu hakkas tõsist huvi tundma ka Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit. Kõikidele kindameistritele kingiti sel puhul käsitööteemalised raamatud ning Esku koolilaste näitust oodatakse mardipäeval Tallinna. Ka meie kandi inimesed saavad ühte osa Kalevipoja kinnastest uudistada ja seda märtsikuus Põltsamaal raamatukogus.