« Tagasi

Näitused, mis viivad maailma rändama

Helve Tamm Vali Uudised (2013), 8. mai, nr. 34, lk. 5.

Põltsamaal on raamatukogus alates 2. maist kuni kuu lõpuni üleval kaks äärmiselt huvitavat näitust. Uks räägib fotode abil raamatukogu juhataja Rutt Rimmeli Etioopia-reisist ning teine väljapanek jutustab Barbie-nukkude seljas olevate rõivaste kaudu erinevatest rahvustest, kes elavad meil Eestis.

Mõni aeg tagasi toimus raamatukogus salongiõhtu, kus Rutt Rimmel jagas oma muljeid enda põnevast Etioopia-reisist. Nüüd on retk jõudnud ka saali seintele läbi fotosilma vaadatuna.

Tuleb tunnistada, et lisaks heale jutustamisoskusele on Rimmelit õnnistatud ka hea silmaga, mis on suutnud tabada ümbritsevast mitmesuguseid põnevaid nüansse. Näiteks üks foto, mis esmapilgul tundub imelikult udune. Lähemalt vaadates selgub aga, et tegemist on hoopiski meeletult tolmava teega, kus paar ähmast inimkuju üritavad leida endale rada. Või siis elamute ehitus, mis oma ebakindlusega ajab meie kultuuriruumis elavatele inimestele hirmu nahka. Kõige uskumatum on veel see, et need rajatised pidavat olema luksuselamud. Igal juhul vaeste muldonnid tõotavad kindlamat jalgealust kui luksuskorterid.

Aga see kõik on sealne kultuur, sealne elu ning on sedavõrd teistsugune, et seetõttu paelubki. Ja nagu teada, üks hea foto ütleb alati rohkem kui tuhat sõna ning seda näitust vaadates jääb üle vaid imestada, kuivõrd vähe on vaja selleks, et öelda tohutult palju.

Just selline ongi Rutt Rimmeli näitus "Seeba kuninganna maa".

Samal ajal on raamatu-ogu fuajees vitriinides uudistamiseks pandud näitus "Rahvuslik minikostüüm". Tegemist on rahvusvähemuste naiste klubi Lüüra kätetööga. Omapäraseks teeb väljapaneku see, et rahvariided on õmmeldud Barbie-nukkude selga. Ja mis seal salata, tulemus on originaalne.

Rahvusvähemuste naiste klubi Lüüra märgib ise, et näituseks vormunud idee sündis neil 2009. aastal. Ja kuna Eestis elab enam kui 120 rahvust, leidsid klubi liikmed, et oleks suurepärane teha nukkude kollektsioon nende rahvaste riietest. Modelliks valiti Barbie ja seda sugugi mitte juhuslikult. Eesmärgiks oli kokku sobitada kaks erinevat ajajärku, endine aeg ja tänapäev, ning näidata, et nüüdisaegne mänguasi võib suurepärane välja näha ka rahvuslikes kostüümides.

Kollektsiooni loomisel osalesid naised erinevatest rahvuskultuuride seltsidest üle Eesti. On nukke Tallinnast, Paldiskist, Pärnus, Haapsalust ja Narvast. Meie raamatukokku ei mahtunud kahjuks terve nende kollektsioon, kuhu kuulub 50 riigi rahvuslikke kostüüme. Ometi on seegi osa kollektsioonist vaatamist väärt, seda enam, et jutustab, kuivõrd kirju on tegelikult Eesti rahvastik.