« Tagasi

Raamatukogust leiab uusi kingiideid

Helve Tamm  Vali Uudised(2012) 9. märts, nr. 19, lk. 5.

Kuni märtsikuu lõpuni saab Põltsamaal raamatukogu fuajees uudistada käsitööseltsi eestvedaja Anne Ütti meisterdatud kraklee- ja salvrätitehnikas esemeid. Näitus on ka seetõttu tähelepanuväärne, et annab häid ideid igasuguste kingituste ja kinke ümbriste valmistamiseks.

Vitriinides on väljas lõikelaudu, vaagnaid, karpe, pesulõkse ja palju muud. Kõik nad meenutavad vanaema või vanaisa vanu armsaid asju, sest näivad krobelise pinnaga ning kohe-kohe kooruma hakkava värviga. Iidset välimust elavdavad sealjuures lillelised mustrid, mis muudavad asjad fantastiliselt põnevaks. Tuleb aga välja, et kuigi esemed ise pole tõesti uhiuued, on taoline vanaaegne välimus saavutatud hoopis krakleetehnikaga ning kujundid sinna peale on jõudnud salvrättidelt.

Anne Ütt rääkis, et pole tähtis, mis materjalist on asi, neile kõigile annab peale teha krakleed ja salvrätitehnikat. Tuleb vaid muretseda spetsiaalset lakki ja varuda endale huvitavaid või meeldivaid salvrätte.

"Kraklee on pärit 18. sajandist. See on tehnika, kus uuele asjale anti vana nägu. Nii on tehtud mööbliga ja isegi maalidega saab nii teha. Maalide puhul on mõned lisanüansid, mida ma pole proovinud ega tea täpselt. Aga on täiesti võimalik muuta praegune maal samuti selliseks nagu mitu sajandit tagasi tehtu. Rääkides aga siin väljapandust, siis kõigepealt tuleb ese värvida alt tumedama värviga, siis kanda peale spetsiaalne lakk, mida ma ise käin Tartust toomas ning kõige peale valge akrüülvärv. Kuivades hakkab lakk kohe krimpsu tõmbama ning tekitabki taolise vanaaegse väljanägemise. Kui kuivamise kiirendamiseks fööniga kuumutada, siis tulevad päris suured ja huvitavad praod sisse. Mina teen näiteks fööniga, sest tavaliselt polemul nii palju aega, et oodata loomulikku kuivamist. Hiljem, kui ese kuiv ja pilt peal, tuleb pealt katta teise lakiga. Võib isegi mitu kihti lakki peale panna, et asja välimus vastupidavamaks muuta. Need lilled ja muud kujundid on peale tehtud salvrätitehnikas," õpetas Ütt. Muidugi, kes tahab veelgi täpsemalt saada teada, kuidas krakleed tehakse, võivad ühineda kursustega, midakäsitööselts juba pikemat aega korraldab.

Anne Ütt lisas, et sel moel võib n-ö uueks vanaks muuta kõiki asju. Näiteks kas või vana naelakast, sigarikarbid, plekkpurgid või lillepotid. Kui otse sellist kingitust pole kellelegi teha, siis salvrätitehnikas kinkeümbriseid võib igale asjale ümber kujundada küll. On põnevam ja teeb ka kingituse eriliseks. Tema sõnul on nimetatud tehnikates asjad välisele mõjule päris vastupidavad. Isegi postkasti võib endale nimetatud moel kujundada ning midagi hullu temaga ei juhtu. Vaid salvrätitehnikas T-särgile ülekantud pilt võib mitme pesu järele maha kuluda. Et pikendada selle eluiga, tuleks riideeset pesta käsitsi.

Igal juhul on näitus eriline ja peas ideid liikuma panev. Tõesti, miks osta kingitusi või üldse mõningaid asju poest, kui neid võib teha ise. Lisaks sellele, et esemed muutuvad huvitavaks, on ka isetegemise rõõm seal juures suur. Kes tahab leida endale õhtuks mõnusat tegevust või otsib uusi ideid, peaks kohe kindlasti näitust "Krakleest salvrätitehnikani" külastama.