« Tagasi

Leedukate akvarellid on heaks õppevahendiks

Helve Tamm Vali Uudised(2012), 6. jaanuar, nr. 2, lk. 5.

Alates teisipäevast on Põltsamaal maakonna keskraamatukogus üleval Leedu kunstnike akvarellide näitus "Leedu värvid". Näitus jääb avatuks kuu lõpuni.

Ilustamata tuleb öelda, et kui varasemad akvarellmaalide väljapanekud näitasid, kuhu andekas kunstnik võib akvarellitehnikas jõuda, siis praegune näitus õpetab, milline on akvarellisti tee algus. Tööd on lihtsad ning kohati jääb mulje, et raami alla torgati päris n-ö toored taiesed.

Ühe näitusekülastaja sõnul võis sealt leida kaks märkimisväärset tööd. Ühe väga hea ideega ja ühe tõesti pilkupüüdva maali. Nimelt imponeeris talle esimese puhul mõte sulatada üheks maaliks kokku Mona Lisa ja Picasso.

"See oli tõesti hea idee. Aga ikkagi oli see vaid idee, sest üldpilt maalist oli poolik. Nagu oleks see olnud veel kavand, mitte päris töö. Ülejäänutest hakkas silma vaid üks pilt, mille kohta saab öelda hea töö. Ülejäänud ... ei oska kohe kuidagi midagi arvata. Muidugi oma mõju on sellelgi, kui oled enne neid töid näinud tõesti kõrgel tasemel akvarellide näitust (näiteks Sergei Minini oma), siis on mulje praegusest väljapanekust hoopis teine,": kommenteeris raamatukogu näituste sage külastaja.

Ometi mängib seegi näitus vägagi vajalikku ja harivat rolli, näidates ilmekalt, et akvarellitehnika poleainult värvide rohke veega mööda paberit laialikandmine ja kokku sulatamine, vaid on üks raskemaid tehnikaid. Raskus seisneb nimelt oskuses mitte lasta pildil n-ö poriseks minna ning kanda akvarellid paberile nii, et neist kumab läbi õhku. See kõik nõuab suurt annet ja akvarell on tehnika, mis näitab halastamatult, kas autoril on selleks annet või mitte.

Kes varem pole "akvarelli ja akvarelli" erinevusi mõistnud või adunud akvarellitehnika keerukust, saab "Leedu värvide" näitust vaadates ehk paremini aru.

Näitust vahendab akvarelligalerii Kala.