« Tagasi

Raamatukogu teeb lugejaile sooja jõulukingituse

Helve Tamm  Vali Uudised (2012), 19. detsember, nr. 97, lk. 16.

Kõiki raamatulaenutajaid, kes võtavad nõuks enne jõule, alates 18. detsembrist, endale Jõgeva maakonna keskraamatukogu teenindusosakonnast lugemist võtta, tabab ootamatu ja meeldiv üllatus. Nimelt antakse igale laenutajale koos kirjandusega kaasa ka laste enda tehtud heade soovide kaart. Ja tõesti, mis saab jõude ajal olla veel parem kui kellegi südamest tulevad head soovid.

Idee jagada enne jõule lugejatele ilusate jõulusoovide kaart sündis lasteraamatukogus. Mõtet heietati juba sügisel ning oktoobri lõpus peeti Põltsamaa ühisgümnaasiumi õpetajatega ka sellekohased läbirääkimised. Idee kandvaks osaks oli, et heade soovide kaardid võiks meisterdada just nimelt lapsed. Ettevõtmine meeldis otsekohe kõikidele pedagoogidele ning asjast kuuldes liitusid tegevusse ka noortekeskuse usinad noorsootöötajad. Kõnealuseid kaarte hakati inimestele jagama 18. detsembril.

Raamatukogu lasteosakonna juhataja Nelli Orgmaa rääkis, et kokku tuli kaarte Põltsamaa ühisgümnaasiumist ning Pisisaare, Lustivere, Aidu ja Kamari koolidest suisa 230.

"Oktoobri lõpus saime kokku ühisgümnaasiumi huvijuhi Mariin Sirkiga ning koostasime koos juhendi kaartide tegemiseks. Panime temaga paika, kui suured peaksid kaardid olema ja millised üldiselt välja nägema. Pärast sügisest koolivaheaega rääkis ta mõttest ka teiste õpetajatega. Tahan siin öelda Mariin Sirkile õpetajatele suur tänu, et nad ideest entusiasmiga, võtsid. Osa õpetajaid tegi kohe terve klassiga hulga kaarte. Siin on näha, et läbi jookseb üks tehnika. Igal juhul hästi tublid on kõik olnud. Pooljuhuslikult sai asjast teada ka noortekeskus ning nemadki võtsid asjast tuld. Sealsed noorsootöötajad meisterdasid ümbruskonna valdade lastega jõulukaarte. Kõik nad on olnud väga tublid," ei jõudnud Orgmaa tegijaid ära kiita.

Mõni lastest oli eriti aktiivne ning meisterdas isegi rohkem kaarte kui temalt taheti. Siinkohal tulekski eraldi välja tuua Karina Kalvis (10.b klass), kelle käe all valmis 14 kaarti, Remi Tõnisson (1a klass), kes jõudis meisterdada 12 kaarti ning Silver Rump (4.a klass), kes kujundas 8 heade soovide kaarti.

"Need lapsed kohe väga tahtsid kaarte teha ning andsid nende meisterdamiseks endast parima. Väga tubli oli siin esimese klassi poiss Remi Tõnisson. Kui tema kaarte vaadata, võib arvata, et eks ema või keegi pereliige on teda natuke ikka aidanud, kuid see just ongi tore. Tore, et heade soovide kaartide tegemisel on kaasa löönud samuti vanemad või teised pereliikmed. Seega peab Remi abilisele ütlema samuti tuhat tänu," märkis Orgmaa.

Kui lasteosakonna juhataja oli kõik raamatukogusse jõudnud kaardid lauale laiali laotanud, tuli käsi südamel tunnistada, et lapsed olid teinud tõesti väga head tööd. Iga kaart oli omapärane, isegi klassiga koos ühes stiilis tehtud. Neil olid taga isemoodi soovisõnad ja luuletused. Muide, mõned luuletused olid lastel lausa enda välja mõeldud! Ja veel - iga kaart väärib pikka paid, sest mitte ükski neist polnud lohakas ning juba kaugele oli tunda, et meisterdati suure rõõmuga. Kindlasti jõuab see rõõm ka neile põue, kes kaardi laenutatava raamatuga koos kaasa saavad. Igal juhul on lasteraamatukogu heade soovide kaardi idee laenutajate poolt vaadatuna ülimalt andekas. Olgem ausad, võib vabalt olla, et mõnel inimesel ei potsatagi enam postkasti jõulu- või uusaastakaarte või pole enam kedagi, kes sel pidulikul ajal ütleks mõne hea ja sooja sõna. Kui aga lähed raamatukokku ning seal torgatakse täiesti ootamatult sulle, jah, konkreetselt just sulle, raamatu vahele väikeste kätega loodud jõulusoov, kaovad kõik argimured ning elu muutub jälle värvilisemaks. Miljon tänu lasteraamatukogu ja teenindusosakonna töötajaile, kes on selle ideega teinud paljudele raamatusõpradele ilusa jõulukingituse, palju tänu kaardimeisterdajatele, õpetajatele, noorsootöötajatele ja teistele abilistele, kelle toel jõuab jõulurõõm mitmetesse kodudesse!