« Tagasi

Filmiaasta lõppeb Põltsamaal näituse ja filmiga

Helve Tamm  Vali Uudised (2012) 14. detsember, nr. 96, lk. 4.

Põltsamaal raamatukogus lõpetatakse käimasolnud Eesti filmi aasta suure fotonäitusega "Püha. Sügis", mis koosneb filmide "Sügisball" ja "Püha Tõnu kiusamine" võtetel pildistatud kaadritest.

Mõlemad filmid on eesti režissööri Veiko Õunpuu suhteliselt värsked täispikad mängufilmid. "Sügisball" on valminud 2007. ja "Püha Tõnu kiusamine" 2009. aastal. Tegijate sõnutsi on "Sügisball" must komöödia üksindusest, ahastusest ja lootusetusest ning "Püha Tõnu kiusamine" seevastu verd tarretama panev tragöödia, mis räägib ühe keskastmejuhi agooniast ja allakäigust. Näitus on koostatud fotograafide Andres Haabu, Gabriela Liivamäe, Kaarel Nurga ja Vahur Puigi fotodest.

Jõgeva maakonna keskraamatukogu direktor Rutt Rimmel rääkis, et näitus on meile saadud Eesti ajaloomuuseumi juurde kuuluvast filmimuuseumist.

"Selle näitusega tõmbame kokku Eesti filmiaasta. Oleme ütlemata rõõmsad, et meil õnnestus selline ilus näitus siia, Põltsamaale, tuua. See on ka ilus kokkuvõte filmiaastale. Peab ütlema, et kõik näitused pole neil transporditavad, kuid see oli. Väljapanek on huvitav, kuna fotode all olevad tekstid pole mitte ainult informatiivsed, vaid mõnedes on ka sügavaid mõtteteri," andis Rimmel näituse kohta selgitust.

Rimmeli sõnul on näitusel just kui kaks kihti. Üks kiht oleks nagu Veiko Õunpuust ja teine kiht fotograafide silme läbi nähtust. Kokku saab sellest päris huvitava koosluse, julgelt öeldes isegi kahe näituse sulami, mida poleks paha teistelgi uudistamas käia.

Mõlemad filmid on tähelepanuväärset tunnustust pälvinud mitte pelgalt meil Eestis, vaid ka väljaspool meie riigi piire. "Sügisballi" on peetud isegi läbi aegade edukamaks eesti filmiks maailmas, kuna on võitnud mitmeid kõrgeid auhindu. Näiteks Veneetsia filmifestivalil "Orizzonti" võistlusprogrammi peapreemia, Marrakeshi 7. filmifestivali peapreemia, parima režissööri auhinna Thessaloniki 47. filmifestivalil ja 9. Bratislava filmifestivalil ning žürii eriauhinnad Euroopa filmide festivalil ESTORIL ja Tallinnas 11. PÖFFil, samuti Eesti filmiajakirjanike aasta filmi auhinna 2007.

"Püha Tõnu kiusamine" jõudis aga 2010. aastal Ameerika Ühendriikidesse maineka sõltumatute filmide festivali Sundance programmi ning pälvis ka Eesti filmiajakirjanike aasta filmi auhinna 2009. aastal.

Filmiaasta lõppemine ei tähenda aga sugugi Põltsamaa raamatukogus filmide näitamise lõppu. Rutt Rimmel kinnitas, et siinne filmiklubi toob tulevalgi aastal inimesteni haruldasi ja põnevaid, kodumaiseid ja välismaiseid mängufilme. Viimase aja lõikes paistab ühtlasi, et huvi

klubis näidatavate filmide vastu on põltsamaalaste seas kasvavas joones, mida iseloomustab seegi, et mõnda filmi tahetakse isegi uuesti vaadata või pole kõik soovijad seansile tulla saanud. Nii on vaatajate tungival soovil 3. jaanuaril raamatukogu saali ekraanil eesti filmi "Seenelkäik" kordus.

Aga nagu ütleb tuntud reklaamlause, et "see pole veel kõik", ei tõmmata filmiaasta otsi kokku mitte ainult eelmainitud näitusega, vaid järgmisel neljapäeval veel ühe eesti mängufilmiga "Deemonid". Linateos on Ain Mäeotsa looming, milles näidatakse hasartmänge ja kasiinot hasartmängusõltlase vaatepunktist ning tehakse seda kolme erineva inimese loo kaudu. Filmi teeb eriti elavaks tõsiasi, et kõik lood tuginevad reaalselt aset leidnud sündmustel ja reaalsete inimeste kogemustel.

Näitus jääb vaatamiseks üles 2. jaanuarini.